9+1 könnyen betartható dolog, amivel te is simán körbebiciklizheted a Balatont

BZ 2019-07-24 13:33:00
Saját tapasztalatok alapján.

Az alábbi tippek, tanácsok teljesen amatőrtől íródtak, saját tapasztalat alapján. Nem vagyok profi bringás, testnevelésből sem voltam ötös, viszont szeretek mozogni, bicajozni főleg. Úgy gondolom, a Balatont körbebiciklizők jelentős részére igazak ugyanezek, így összeszedtem tapasztalataimat, amit legutóbbi szabadságom alatt gyűjtöttem.

  1. Tervezd meg az utat!


Gondold végig, hogy hány nap alatt szeretnéd körbebiciklizni a Balatont. Tudnod kell, hogy több mint 200 kilométeres túráról van szó, így az improvizálás és a tervezett napi etapok be nem osztása felelőtlenség. Gondold meg, körülbelül hány kilométert tudsz egy nap alatt letekerni, természetesen pihenők és ebédszünet beiktatásával.

A 71-es út mentén az északi parton, háttérben a Badacsony

Én két és három nap alatt is megtettem már, de egyáltalán nem szégyen ugyanezt 4-5 napra elosztani. Óránkénti 20 km/h-s átlaggal számolva csomagokkal, kényelmesen tudsz bringázni, így napi 2x2 órányi órányi bicajozással akár 80 km-t is megtehetsz.

  1. Készülj fel a túra előtt!

Bringával dolgozni járni jó alap, de napi 3-6 kilométernyi tekerés még nem feltétlen készít fel. Ekkora túrát nem érdemes divatból telesíteni, tessék a szabadidőből is a mozgásra áldozni! Minden porcikád örülni fog neki, ráadásul idővel annyira hozzászoksz és élvezni fogod a heti kisebb (20-30 km-es) tekeréseket is, hogy végén a Balaton-kör teljesítése már csak egy önigazoló ajándék lesz: megcsináltam.

Rendszeres biciklizéssel két hónap alatt simán eljuthatsz arra a szintre, hogy könnyedén nekivágj egy kétnapos (tehát hosszú szakaszokra tervezett) balatoni túrának.
  1. Megfelelő bicikli választása

Tulajdonképpen bármilyen biciklivel elindulhatsz, a műszaki állapota jóval fontosabb lesz. Persze megkönnyítheted a dolgod, ha túrázásra alkalmasabb eszközt választasz. A balatoni domborzati viszonyok miatt jobb ha többsebességes bicajjal mész.

A többnapos túrázásra a legalkalmasabb választás, ha egy trekking, vagy cross trekking bicajt választasz, de rengeteg országútis bringással is találkozhatunk a Balaton körül.

Ha már meglévő saját, vagy kölcsönbringával mész, úgyis kötve lesz a kezed, ha újat vásárolsz, akkor a szaküzletekben részletesebben elmagyarázzák, melyik típus való leginkább a te céljaidra. Itt még annyit megjegyeznék, a megfelelő vázméret fontosabb lesz, mint az, hogy például teleszkópost választasz-e.

  1. Biciklitúrára való ruházat

A legfontosabb a nadrág. Nem kell különösen részletezni, milyen fontos értékeink találkoznak a nyereggel… (nemtől függetlenül) A szivacsbetétes nadrág legyen annyira alap, mint a jól beállított fék. Már egy 20 kilométeres (pl. Szombathely-Bucsu-Szombathely) kör alatt is rájössz, mennyivel jobb, hosszabb távon meg még inkább. Igen: elsőre furcsa lesz, amikor a boltban felpróbálod, eleinte járni is meglepő benne, de jegyezd meg: ezt a nyeregben ülésre tervezték, ott viszont egy betétes nadrág a legjobb dolog, ami történhet veled. (6000-25000 HUF)

Bringás felső. Hasznos, mert rád simul, elvezeti az izzadtságot és jellemzően nagyon praktikus helyen vannak a zsebei. Elég egyszer kipróbálnod és onnantól hiányozni fog, ha nem ilyenben tekersz. (2000-20000 HUF)

Cipő. Kapni spéci pedálhoz való stoplis, patentos cipőket, országúti bringások nagy előszeretettel használják is. Amatőrként mondom, hogy kezdőknek első alkalommal ez az, ami nyugodtan elhagyható, amit ezen spórolsz, azt úgyis elköltöd majd másra, mert messze a sor vége.

Kesztyű. Védi a tenyered a kormánytól, az izzadságtól (csúszik) és esetleges bukáskor is kevésbé fáj, ha van rajtad. Nem drága tétel, de hasznos.

A Balaton körül bármikor villámgyorsan nyakadba kaphatsz egy zivatart, de ha például az utad felén ér el egy több órás zuhé, még inkább áldani fogod magad, hogy az eső ellen is készültél. Egy egyszerű bringás esőkabát olyan pici helyet foglal, hogy butaság lenne pont ezt otthon hagyni.

Eső után a balatonfüredi Tagore sétányon

Nem kell, de lehet vagyonokat költeni különböző bringás felszerelésre. A városszéli sportáruházakban szerencsére van bőséges választék (árban is), de a kisebb bicikliboltokban is érdemes szétnézni, főleg azért, mert ott olyan tanácsokat is kaphatsz, ami hasznosabb lesz bármilyen újságcikknél. Még ennél is, amit épp olvasol.

  1. Ügyelj a biztonságra!

A miértjét nem részletezem, mert ha a cikkben idáig eljutottál, egyértelmű lesz neked. Bár olvastam már olyan véleményt, ami arról szól, hogy a bukósisak hamis biztonságérzetet kelthet, ez körülbelül annyira igaz, mintha ugyanezt a biztonsági öv használatára mondanánk az autóvezetésnél.

A sisak egy túrán alap és pont.

Már 5000 forint kürül kaphatóak, de itt is igaz, kicsivel többért valóban biztonságosabbat kapsz. Ne erre sajnáld a pénzt! (5000-25000 HUF)

Itt jegyzem meg a megfelelő bringás szemüveget is, véd a naptól, a széltől és ami nyáron a tó körül az egyik szembetűnőbb (hahaha), a szembe kerülő kellemetlen apró rovaroktól. Vállalom: én egy 1500 forintos decathlonos szemüvegben tekertem és a célnak tökéletesen megfelelt.

  1. Ne hanyagold el a bicajod állapotát!

Minden nagyobb túra előtt kötelező átvizsgálni. Fékek, váltók állapota, láncok kenése, abroncs ellenőrzése legyen a minimum. Én egy fiatal bringát használok teljesen panaszmentesen, a szervízben mégis találtak rajta állítanivalót. Hazafelé aztán úgy siklott, mintha húzták volna.

A láncokat havonta érdemes kenni (ne sokat, inkább jól!), ha eső éri a bicajt, akkor viszont azonnal.

A KRESZ szerint kötelező - nem véletlenül -, szóval legyenek a biciklin: első és hátsó prizma, egymástól függetlenül működő első és hátsó fék, első keréken két küllőprizma (vagy fényvisszaverő csíkkal ellátott abroncs), első és hátsó lámpa (ez lehet rajtad, vagy a táskádon is, a lényeg, hogy működjön és messziről látszódjon), csengő. Ha este, vagy rossz látási viszonyok közt tekersz, akkor lakott területen kívül láthatósági mellény is kell.

  1. Ne vigyél magaddal túl sok cuccot, de a fontos apróságok legyenek nálad!

Csak a legszükségesebbeket cipeld magaddal, a századik kilométered után a sokadik emelkedőn így is eszedbe fog jutni, hogy azt a plusz pólót, vagy sminkcuccot nem kellett volna már betenni. Defekt ellen azért készülj fel, mert mindig érhet meglepetés. Egy minimális elsősegély készlet sem árt, illetve szúnyogriasztó, naptej.

  1. Gondoskodj az üzemanyagodról!

Megfelelő folyadék, szénhidrát és ásványi anyagok pótlása legyen annyira fontos neked, mint amikor "leugrasz horvátba" és megtankolod a kocsit.

Nálam itt inkább az vált be, hogy könnyű és gyorsan elfogyasztható müzlit, vagy energiazselét vittem a sok helyet elfoglaló és könnyebben romló szendvicsek helyett. Meg amúgyis, élelmiszert, üdítőt kapni minden településen. Vízzel viszont készülj fel rendesen, a leghasznosabb barátod lesz az úton.

  1. Ne egyedül tekerj!

Sokkal hangulatosabb, és ha egyikőtök a holtponton van épp, egy kis bíztató szó segíteni fog. Arról nem is beszélve, hogyha valami nemvárt dolog történne, nem vagy magadra utalva.

#balatonkör #biciklitúra #ilovebalaton #balatonfűzfő #sailingboat #balaton

89 Likes, 1 Comments - Bonyhádi Zoltán (@bnyhdz) on Instagram: "#balatonkör #biciklitúra #ilovebalaton #balatonfűzfő #sailingboat #balaton"

  1. Számolj az útviszonyokkal és a balatoni körút adottságaival

Lesznek emelkedők, ezért ha van rá mód, ne egysebességes bicajjal indulj. Az északi parton meg fogod köszönni magadnak. Azt tapasztaltam, sokkal jobb, ha a túra elején, még pihentebb lábbal vagyok túl az emelkedőkkel teli oldalon, ezután már szinte ajándék a déli part sík terepe.

A balatoni kerékpárút és a természet találkozása

A balatoni körút többnyire jól ki van táblázva, de azért néhány helyen érhetnek meglepetések. Bár amikor van melletted egy 600 négyzetkilométeres tó, akkor azért nem olyan könnyű eltévedni sem. A több mint húsz éve épült kerékpárút néhány szakaszán csapnivaló az útminőség, de összességében nem rosszabb, mintha bárhol máshol bicajoznál az országban.

A látvány magáért beszél, sehol nem lesz ilyen jó tekerni, mint nyáron a Balaton körül.

Biztos vagyok benne, hogy rutinos bringás rókák még kétszer ennyit tudnának írni, de így is túl hosszú lett ez a cikk. Kommentekben jöhetnek még tanácsok, segítsétek tapasztalatlan társaitokat!

Szólj hozzá!

Hogyan válasszunk címkenyomtatót?

Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.

Győri egyetem céljai között szerepel egy idősotthon létrehozása

Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.

Felállították Szombathely idei karácsonyfáját

Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.

Az épített medencénk az egyéni igényeink szerint készül el

Talán mindannyian eljátszottunk már a gondolattal, hogy milyen lenne, ha a saját udvarunkon várna minket egy medence munka után, ahol kedvünkre fürödhetünk, hűsölhetünk a nagy nyári kánikulában.

Mindennek a legalja: kerekesszékes hölgyet próbált meg kirabolni egy férfi Győr belvárosában

A gyanúsított a kísérlet előtt pár hónappal szabadult a börtönből.