Győrben újra fellángolt a vita a hulladékgazdálkodás átláthatóságáról, miután Németh Zoltán, a megyei közgyűlés korábbi fideszes elnöke, egy közösségi posztban nyilvánosan kérdőjelezte meg a GYHG (Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft.) és az Arrabona Ökotrans Kft. közötti alvállalkozói gyakorlatot. A bejegyzés célkeresztjébe került a jelenlegi városvezetés is, azonban a riposzt sem késett. Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármester kemény hangú posztban emlékeztetett, hogy azokról az ügyekről, amelyekről most Németh aggodalmas posztokat oszt meg, éveken át hallgatott, akkor, amikor még tényleges döntéshozói pozícióban volt.
Képmutatás, politika, kukásautók
A feszültség hátterében a győri szemétszállítás évek óta húzódó problémája áll, túlárazott szolgáltatások, rejtélyes alvállalkozók, kevés nyilvánosság ellenben sok politikai félrenézés, közös hallgatás. Németh most azt kérdezi - némi álságos aggodalommal - hogyan lehetséges, hogy ugyanaz a magáncég végezheti a közszolgáltatás döntő részét évek óta? Csakhogy a korábbi dokumentumok szerint ő maga is olyan időszakban vezette a hulladékgazdálkodási társulást, amikor ezek az alvállalkozói szerződések megszülettek, vagy már érvényben voltak.
A városért aggódó Németh azt veti Pintér szemére, hogy “a harcias tényfeltáróból hallgatag polgármester lett”, de érdekes módon ez őrá ugyanígy igaz, csak fordított előjellel. A “hallgatag társulási elnökből” most nyilvános vádakat megfogalmazó Facebook-kritikus lett, kár, hogy igazából tét nélkül.
Pintér Bence válaszában egyértelműen leírta, hogy mióta polgármester lett, átláthatóbbá tette a GYHG működését, nyilvánosak lettek az alvállalkozói szerződések, és 18 új kukásautó is szolgálatba állt, csökkentve az alvállalkozók súlyát, és a működési struktúrában betöltött szerepét. Az viszont tény, hogy júliusban – a fotók és helyszíni tapasztalatok szerint – az inkriminált magáncég, nevesül az Arrabona Ökotrans még mindig részt vett a hulladékgyűjtésben. Németh Zoltán kritikája szerint ez azt jelzi, hogy a változások nem olyan mélyrehatóak, mint amilyennek azokat a városvezetés kommunikálja.
Megváltozott szerepkörök, ugyanaz a probléma
A történet közéleti dimenziója is figyelemre méltó. Mindkét szereplő – Németh és Pintér – korábban egyaránt az ügy másik oldalán állt, előbbi hallgatott, amikor döntési helyzetben volt, utóbbi pedig aktívan oknyomozott, de most már a felelősség súlya alatt, és a zavartalan működés kényszere miatt kénytelen időnként kompromisszumokat keresni. A vita így nem csak a szemétszállítás működéséről, hanem a közéleti hitelesség határairól is szól, felvetődik a kérdés, hogy mit tehet – és mit nem tehet – az, aki újságíróból lesz politikus, vagy aki hatalmi pozícióból hirtelen civilként kezdi el számon kérni a rendszert, melynek korábban tevékeny aktora volt!
A győri hulladékügy ma nemcsak egy városi szolgáltatás működésének kérdése, hanem annak a tükre is, hogyan változnak a politikai szereplők szándékai, ha helyet cserélnek. Az egyik oldalon egy csendes éveket maga mögött tudó politikus, aki most hirtelen ráébred valamire. A másikon egy egykori kritikus újságíró, akinek polgármesterként kötelessége biztosítani a stabilitást, a korábbi rendszerek hibáinak feldolgozása, kijavítása mellett is. Ugyanakkor érdekes aspektusa az ügynek, hogy Németh Zoltán egyetlen fideszes poltikus felelősségét sem említi, annak ellenére, hogy a jobboldal több cikluson át igazgatta a várost, ellenben a 10 hónapja regnáló Pintért számon lehet kérni.
A tanulság ugyanakkor világos, Győrnek nem több posztra, hanem kevesebb online csörtére, és következetes cselekvésre van szüksége. A közpénzből működő szolgáltatások transzparenciája nem kampánytéma, hanem alapelv kellene legyen, függetlenül attól, hogy éppen ki ül a hivatalban. Mi pedig tovább ülünk a lovunk mellett, mert Németh Zoltán hosszú kritikájában egy szó sem esett arról, hogy tervez-e feljelentést tenni a tudomásában lévő visszaélésekkel kapcsolatban. De hosszú még a nyár.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |