Több magyar természetvédő egyesület és szövetség, élükön a WWF Magyarország Alapítvánnyal napok óta kongatja a vészharangot, egy, az erdők tarvágását elősegítő törvényjavaslat miatt. Történt ugyanis, hogy április 22-én - ironikus módon - a Föld világnapján, Tuzson Bence igazságügyminiszter, egy több, mint 250 oldalas salátatörvény tervezetét nyújtotta be. A természetvédők szerint ebben el vannak rejtve olyan jogszabály-módosítások, amelyek csökkentenék a zöldterületek védelmét és bővítenék a tarvágás lehetőségeit természetes erdeinkben.
Törvénybe iktatnák azt, amit egyszer már nem lehetett
Ahhoz, hogy a szakma félelmét megértsük, 2022-ig kell visszamennünk az időben. Akkor az orosz-ukrán háború (akkor még csak katonai művelet, sic!) miatt életbe léptetett veszélyhelyzet egyik leghajmeresztőbb ötlete volt az a rendelet, mely az elszálló energiaárak tüzifával való kompenzálása miatt, gyakorlatilag engedte volna a tarvágást. Az akkor ‘tüzifarendelet’ néven elhíresült intézkedés nagyon komoly társadalmi és szakmai ellenállásba ütközött, ráadásul az Alkotmánybíróság is elkaszálta, mondván a különleges veszélyhelyzet nem indokolhatja az erdők védelmét szolgáló jogszabályok gyengítését.
A tarvágás, mint fakitermelési technológia, mára az elavult, a leginkább profitorientált megoldások közé tartozik, és óriási természeti károkat okoz az élővilágban. Bár papíron a hazai erdőterületek százalékos aránya, európai összevetésben jól mutat, azt nem árt tudni, hogy az érintetlen, őshonos erdőállomány folyamatosan zsugorodik, helyét pedig jobb esetben a telepített, rosszabb esetben az invazív fajok erdejei veszik át.
Abban a szakértők is egyetértenek, hogy a 2009 óta életben lévő erdőtörvény, egy alapvetően jó, és kellően szigorú szabályrendszer, bár vannak benne kiskapuk. 2022-ben a ‘tüzifarendelet’ negatív fogadtatása miatt az agrárminiszter még visszavonulót fújt, és korlátozta a rendelet végrehajtását az állami erdőkben. Éppen ezért furcsa, hogy az Alkotmánybíróság állásfoglalása és a masszív társadalmi ellenállással szemben újra megpróbálják, bújtatva törvénybe foglalni a tarvágás lehetőségét és lazítani az ezt tiltó jogszabályi környezetet.
Ha úgy érzed, hogy szót emelnél az erdők védelme érdekében, írd alá a petíciót!
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |