Az Ugytudjuk.hu hasábjain többször is foglalkoztunk a Győr-Moson Soporn megyént sújtó ragadós száj - és körömfájás járvány aktuális eseményeivel. A legfrissebb hírek némi fényt sejtetnek az alagút végén, hiszen Nagy István (Fidesz-KDNP) agrárminiszter arról számolt be, hogy a betegséggel érintett négy telep közül kettő mentesítése megtörtént, jelenleg zajlanak a fertőtlenítési munkálatok. A másik két telepen a kedden megkezdődnek a mentesítési, felszámolási folyamatok, amelyek reményei szerint a hétvégére befejeződnek.
Az agrártárca vezetője a megelőzésről szólva azt mondta, hogy 749 telepen 60 ezer vérvizsgálatot végeztek, amelyek közül mindegyik negatív volt a száj- és körömfájás betegségre. A védekezés mellett komoly energiát fordítanak arra a nyomozásra, mely megpróbálja kideríteni, hogyan jutott hazánk területére ez az invazív vírus.
A fókuszban Csemeztanya
Nagy István arról is beszámolt, hogy meg kell kezdeni Csemeztanyán a monitoringkutak fúrását és gyorsított eljárásban el kell kezdeni a vezetékes ivóvíz kiépítését a területen. A miniszter reményei szerint a beruházás gyorsan elkezdődhet és befejeződhet. Erre az intézkedésre azért van szükség, hogy "mindenkit meg tudjunk nyugtatni arról, hogy semmilyen környezeti kár, semmilyen környezeti károsodás nem érheti az ott élőket, illetve a természetet" - mondta.
A miniszter a sajtótájékoztatón azzal a kéréssel fordult a nyilvánossághoz, hogy a hatóság kéréseit, utasításait, ahogy eddig is, a továbbiakban is mindenki vegye figyelembe, mert csak így lehet eredményesen védekezni. Óva intett attól is, hogy bárki rémhíreket terjesszen, vagy politikai ügyet csináljon a betegségből és annak kezeléséből, mert mint fogalmazott, ez komoly szakmai feladat. Az operatív törzs ülésén döntés született arról is, hogy elhalasztják a Gerecse túrát, mert a túra a veszélyeztetett területek szélénél halad, ami veszélyforrást jelent.
Nem maradnak magukra a gazdák!
Nagy István elmondta: mindenki érdeke, hogy a fertőzött telepeken az állattenyésztés minél hamarabb újra induljon a mentesítést és az alapos fertőtlenítést követően. Ennek érdekében az állam átvállalja a telepeken dolgozók bérét, amihez a bérgarancia alapot veszik igénybe, továbbá egy évre hiteltörlesztési moratóriumot vezetnek be, ami a tőke mellett a kamatokat is érinti.
A telepek mentesítése teljes állami kártalanítás mellett zajlik azért, hogy senkinek ne legyen érdeke eltitkolni a betegséget, és kiemelte, hogy a háztáji állattartók is ingyen tudnak fertőtlenítő szerekhez jutni a térségben.
Most minden állattartónak az a legfontosabb kötelessége, hogy megelőzzék a vírus terjedését. Ennek érdekében minimálisra kell csökkenteni a személyi mozgásokat, be kell tartani a fertőtlenítési szabályokat és szigorúan tilos eszközöket egyik telepről a másikra vinni, ugyanis az tisztán látszik, hogy a szigorú védekezésnek megvan az eredménye.
Épp ezért döntött arról az operatív törzs, hogy az érintett körzetekben a telepeknek önálló állatorvosa kell legyen. A miniszter óva intett az utazó körmöző és birkanyíró brigádok alkalmazásától a jelenlegi helyzetben, mert az is potenciális fertőzési forrás lehet, és zárásként elmondta, hogy a dunakiliti és darnózseli fertőzött telepeken lévő állatokat ahogy eddig, továbbra is Bábolnán, az ATEV telepén földelik el.
Arról korábban az Ugytudjuk.hu írt először, hogy a kisbacsaji telep fertőtött marháinak tetemét Bábolnán földelik el. A helyieket egyébként erről hivatalosan nem értesítették.