Március eleje óta él velünk ez a kellemetlen szókapcsolat: ragadós száj - és körömfájás. Sajnos Győr-Moson-Sopron vármegye lett a gócpontja ennek a nagyon invazív vírus által okozott járványnak, és a szakemberek mindent megtesznek, hogy a betegséget izolálni tudják, nehogy országossá nőjön a fertőzöttség. A járvány körül kialakult társadalmi helyzetnek sok aspektusa van, virológiai, gazdasági és rengeteg szociális kérdés merül fel, sok az információ, álhírek is akadnak. Ebben az útvesztőben írt mértéktartó közösségi bejegyzést Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) Győr polgármestere.
“Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a járvány több térségi állattartó, gazdálkodó, agráriumban dolgozó honfitársunknak komoly gazdasági, érzelmi károkat okoz; adott esetben felforgatja az életét - bízom benne, hogy nehézségeikkel arányos kártalanításban részesülnek. Aki teheti, kérem, fejezze ki irányukba szolidaritását.” - kérte a polgármester, aki szerint a helyzet súlyosabb, mint első látásra tűnhet.
“A száj- és körömfájás vírus azonban nem kizárólag őket érinti, a járvány a teljes magyar mezőgazdaságot veszélyezteti, melyen keresztül minden magyar embert érint; ha máshogy nem, akkor az élelmiszerárak esetleges kedvezőtlen alakulásán keresztül. Tehát nem a kevesek problémájáról van szó.” - emlékeztetett Pintér Bence.
Az állatkert zárva van de kitart!
A védelmi intézkedések értelmében, Győr-Moson-Sopron vármegyében minden, fogékony állatfajt tartó turisztikai hely, főként az állatkertek és vadasparkok további rendelkezésig zárva tart. A Xantus János Állatkert ráadásul rengeteg, a betegségre fogékony állatot tart, közülük több kihalás szélén álló fajhoz tartozik, így különösen fontos a védelmi intézkedések betartása.
“Dr. Andréka György igazgató úr jelezte, hogy az állatkertnek a kieső látogatók miatt támogatásra van szüksége. Az állatkert és az önkormányzat közötti finanszírozási megállapodás keretében a Polgármesteri Hivatal Gazdálkodási Főosztálya egyelőre biztosítani tudja az szükséges többlettámogatást. Amennyiben további, már közgyűlési döntést igénylő mértékű segítségre lenne szüksége az állatkertnek, a témában a többségi Fidesz-frakcióval kialakított konszenzus okán ezt is biztosítani tudjuk.” - nyugtatott meg mindenkit a polgármester a kialakult helyzet kapcsán.
Posztjában Pintér Bence megosztotta dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos levelét a védekezés szabályait illetően, amit, a kiemelt jelentősége miatt változtatás nélkül közlünk:
“Térségi vonatkozású intézkedések:
[1] Valamennyi korlátozás alá eső területre:
- tilos a fogékony állatok beszállítása;
- tilos a fogékony állatok ezen területekről harmadik országokba, más tagállamba bármilyen célra történő kiszállítása.
[2] A kitörések 10 kilométeres körzetében, a kisbajcsi kitörés következtében tehát Győr jelentős részén:
- a háztáji sertésállományok és egyéb fogékony fajok házi vágása javasolt a járvány terjedésének megelőzése érdekében. Ezt az illetékes járási hivatalban be kell jelenteni, ugyanis a hatóság a vírus kimutatására mintát vesz.
- ahol az állatok házi vágása nem végezhető el, a levágásukat Magyarországon található, arra kijelölt vágóhídon lehet elvégeztetni. Az állatok kijelölt vágóhídra történő szállítása előtt azokból a szállítást megelőző 48 órában mintát kell venni. A szállítás csak a vizsgálatok kedvező eredményének kézhezvétele után történhet meg.
- az állatok tulajdonosai a még nem vágásérett illetve nem vágási céllal tartott sertések levágatása esetén az állatok piaci értéke mértékéig kártalanításra jogosultak.
- a kitörések 10 kilométeres körzetében a fogékony állatok esetében az állatokat legalább 2025. április 7-ig zártan kell tartani, azok sem legelőre, sem karámba, sem kifutóba nem engedhetők ki, etetésüket és itatásukat is zárt körülmények között kell végezni.
- a megfigyelési körzetből származó állatok friss húsa a kijelölt vágóhídról nem szállítható ki más tagállamba vagy harmadik országba. A megfigyelési körzetből származó állatok friss húsa a kijelölt vágóhídról kizárólag kockázatcsökkentő kezelést végző húskészítmény-előállító létesítménybe kerülhet tovább. A friss hús szállítása során a nyomonkövetést biztosítani kell, továbbá a friss húst a 687/2020/EU rendelet IX. mellékletében előírtak szerint kell jelölni.
[3] Győr-Moson-Sopron vármegye teljes területén, a kitörések 10 kilométeres körzetén kívül:
- fogékony állatfajok kizárólag azonnali vágásra szállíthatóak ki, kizárólag Magyarországon található, arra kijelölt vágóhídra. A kijelölt vágóhídra szállított állatokból vért kell venni. A vérvételt a vágóhídon kell elvégezni.
- az innen származó állatokból előállított friss hús a kijelölt vágóhídról nem szállítható ki más tagállamba vagy harmadik országba.
- fogékony állatok ezen területen belüli technológiai mozgatása engedélyezett.
- minden fogékony állatfaj esetében legalább 2025. április 9-ig legeltetési tilalmat kell elrendelni.
- a fogékony fajokhoz tartozó vadfajok újratelepítése tilos.
- a sperma, petesejt és embrió gyűjtése a fogékony fajokhoz tartozó állatokból tilos.
- a fogékony fajokhoz tartozó állatokból kizárólag a 2025. február 20. előtt gyűjtött sperma, petesejt és embrió szállítható ki.
- a fogékony fajokhoz tartozó állatok mozgó mesterséges megtermékenyítése és természetes fedeztetése tilos.
[4] Magyarország teljes területén:
- tilos minden fogékony állatfajt bemutató vásár, bemutató, rendezvény megtartása 2025. április 22-ig.
A betegség ellen ugyan rendelkezésre állnak vakcinák, azonban jelenleg tilos a vakcinázás. Ennek oka, hogy a vakcinák nem adnak teljes körű védelmet, csak a tüneteket enyhítik, illetve a vírusürítés mértékét csökkentik. A vakcinázott állatok így tartós, a megfertőződést kizáró védettséget nem szereznek, ugyanakkor megfertőződve jellegzetes tünetek megjelenése nélkül is terjeszthetik a vírust.
A vakcinázás emiatt csak kivételes esetben, az országos főállatorvos engedélyével használható arra a célra, hogy egy fertőződött állományban annak felszámolása során a betegség továbbterjedésének kockázatát csökkentse addig, amíg minden állat leölésre nem kerül.
A betegség továbbterjedésének megelőzése érdekében így kiemelten fontos, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsanak minden járványvédelmi előírást és állategészségügyi szabályt, kiemelten az alábbiakat:
- csak olyan személy lépjen be az állatok tartási helyére, akinek a jelenléte valamilyen okból ott nélkülözhetetlen.
- az állattartó telepre behajtó minden járművet alaposan fertőtlenítsenek. Viseljenek mindig tiszta munkaruhát, lábbelit ha az állataik közelébe mennek. • Tisztítsák rendszeresen az állatgondozáshoz használt eszközöket, szerszámokat, munkagépeket, és ne adják kölcsön azokat más állattartónak.
- ne engedjenek más állattartó telepekről takarmányt, almot vagy szerszámokat áthozni.
- az állattartó telepet megfelelően kerítsék körül, hogy az állatok vadon élő fogékony állatokkal való közvetlen érintkezését megakadályozzák.
- azonnal értesítsék az állatorvost, ha állományukban betegség jeleit vagy elhullást tapasztalnak.”
Mint azt korábban az Ugytudjuk.hu-n megírtuk, a járványhelyzet tényleg fokozódik, ezért mindenkit együttműködésre és a védekezés szabályainak betartására buzdítunk!
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |