A március 28-án tartott közgyűlés egyik legtöbbet tárgyalt napirendi pontja a Városrendészet Győr intézményének 2024. évi beszámolója volt. Az Ugytudjuk.hu hasábjain még aznap írtunk a vitáról, ahol a TSZV frakció a működésre vonatkozó kérdésekkel fordult Miletics Mór szakmai igazgatóhoz, a Fidesz-KDNP oldal pedig foggal-körömmel védte a ‘városrendész-mundér’ becsületét, pedig támadás nem volt, csupán érdeklődés. Volt itt szó hatékonyságról, fizetett tanácsadókról, lízingelt szolgálati autóról, de ezen a vitán akasztott bajszot egymással Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) jelenlegi, és Dézsi Csaba András (Fidesz-KDNP) ex-polgármester a ‘blogger-gate’ kapcsán.
Mennyi az annyi? Beszéljenek a számok!
Hogy megértsük a jelenlegi városvezetés dilemmáit, egészen 2020-ig kell visszamennünk az időben, amikor is Dézsi Csaba András büszkén jelentette be a korábbi Közterület Felügyelet és Mezei Őrszolgálat utódját, az új szuperfegyvert a város biztonságért, a Városrendészet Győr intézményét.
„Egy olyan ütőképes, hatékony csapatot állítottunk össze, amelyik odamegy és rendet tesz, ugyanis vannak emberek, akik csak abból értenek, ha megmondják nekik, hogy mit nem szabad csinálni. Fontos feladatuk lesz az illegális hulladéklerakás terén a szelektív hulladékgyűjtő szigetek környékének ellenőrzése is. Azt ígértem, rend lesz Győr városában, ezt most egy szervezettel biztosítjuk.” - ígérte akkor Dézsi.
Az elmúlt 4 évben a szervezet kapott hideget-meleget, a hatékonyság és az elköltött pénz relációja viszont korán sem fest rózsásan. Az előd Közterület Felügyelet korábban 250 milliós büdzséből működött, míg a Városrendészet tavaly 552 milliót költött el, és a Mezőőri és Parkőri Szolgálat is felemésztett még 105 millió forintot! Tehát 657 millió áll szemben 250 millióval, így a számok alapján az ember (és a városvezetés) azt várná, hogy a győri biztonság minimum etalon, de sajnos ez nem így van.
Azt már korábban megírtuk, hogy a Városrendészet Győr közlekedési szabálysértésekkel szembeni intézkedési esetszáma szinte hajszálra ugyanannyi, mint az elődszervezet volumene. Számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy nagyjából 5000 intézkedést foganatosított évente mind a két egység. Ugyanez az egyezés érvényes a kerékbilincsek (mai nevén távolléti bírság) tekintetében is, ott közel 3000-szer jártak el a városrendészek és korábban a közterület felügyelők is, és szinte darabra megegyeznek az üzemképtelen járművek elszállítási esetszámai is.
Érdekes adat, hogy a köztisztaság vonatkozásában a ‘közteresek’ közel 1000-szer léptek fel, míg utódaik ennek a harmadát tudták produkálni, viszont az is tény, hogy a Városrendészet hatványozottan többször intézkedett közterületi alkoholfogyasztás esetén. A rendészek szankcionáltak olyan eseteket is, mint a közerkölcs megsértése, a koldulás, az illegális árusítás vagy éppen az engedély nélküli pirotechnikai tevékenység, amikről a Közterület Felügyelet korábban nem vezetett statisztikát.
Verdikt: két és félszer annyi pénzből, ugyanannyi esetszám. Hol itt a haladás?
Egy beszámoló nem lehet szubjektív, a jelentés elnagyolt, nem elég részletes!
Rosinger Tímea (TSZV-LMP-Momentum-MSZP) hosszú kérdésében több hiányosságra is felhívta a figyelmet: szerinte a 2024-es beszámoló az előző évihez képest nem elég részletes, a táblázatok szerinte nem nyújtanak elegendő információt. Ezek javítását kérte, illetve azt, hogy a következő beszámolóban városrészekre lebontva adják meg az egyes intézkedések számát, típusra bontva.
Kósa Roland (TSZV-LMP-Momentum-MSZP) alpolgármester ezen felül a következő anomáliára hívta fel a figyelmet: “2023 évben önök, 30 fős létszámmal, 79 ezer 860 óra összteljesítményt értek el, 2024-ben ugyanezzel a létszámmal 52 ezer 328 óra az összteljesítményük. Ez egy 35%-os csökkenés. Ennek mi az oka, mi történt?” - tette fel a kérdést a beszámolót tartó Miletics Mór szakmai igazgatónak.
Az alpolgármester nyomatékkal kérte, hogy a következő beszámoló részletgazdagabb és a számokon alapuló legyen, hiszen ez nem egy szubjektív műfaj. Miletics Mór a hiányosságok okának feltárását és azok pótlását ígérte, bízva abban, hogy ezek is hozzájárulnak majd a Városrendészet Győr hatékonyabb jövőbeni működéséhez.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |