Évente ugyanis legalább két alkalommal érdemes cserélni a téli és nyári szetteket. Persze használhatunk négyévszakos gumikat is, de ennek hatékonyságáról még a szakértők között is megoszlanak a vélemények.
Mi azt javasoljuk, mindig, az évszaknak megfelelő gumiabroncsot használjunk, amely nem túl öreg, így a tapadása is megfelelő. Az pedig, hogy hogyan tudjuk meg, milyen idős egy gumi, mindjárt kiderül.
Azonban teljesen mindegy, hogy téli-, nyári- vagy esetleg négyévszakos kerekekről is van szó, annak oldalán biztosan számos jelöléssel találkozunk. Különböző szimbólumok, betűk és számok sokasága tájékoztat a gumi minőségéről, felhasználhatóságáról és alaptulajdonságairól. Ezért nem árt ezen jelölésekkel tisztában lenni, hiszen nem mindegy, hogy milyen gumit vásárolunk. Persze kezdőként lehet érdemesebb kikérni az autószerelőnk vagy az abroncs bolti eladók véleményét és tanácsát, de hogy ne teljesen „vakon” menjünk gumit vásárolni, álljon itt egy kis segítség a DOT számok értelmezéséhez, amelyet érdemes ismernünk mielőtt feleslegesen költekeznénk.
Mi az a DOT szám?
A DOT szám egy négy karakterből álló azonosító, amely a gumiabroncsok oldalán található a többi szimbólum mellett. Ez a négyjegyű „kód” igazából az adott kerék gyártási idejét hivatott jelezni. Ez különösen akkor fontos, ha használt gumiabroncsot vásárolnánk valakitől, de még a boltokban sem árt, ha tudjuk, mikor gyártották azt a terméket, amit meg szeretnénk venni, hiszen az évek alatt a gumi akkor is öregszik, ha az nincs felszerelve az autónkra.
A korral együtt pedig az anyag gyengül és a tapadásából is veszít a kerék. Ezért minél fiatalabb egy gumi, annál jobb minőségű. Úgy tartják, hogy 10 évnél idősebb gumit tilos megvásárolni, mert a gumiipari szakemberek szerint ennyi egy autógumi élettartama. Fontos azonban tudni, hogy a nem megfelelő tárolási körülmények is befolyásolják az élettartamot, így 5 évesnél idősebb gumit sem ajánlott vásárolni „kéz alól”.
Így értelmezd a DOT számokat és az egyéb jelöléseket
A DOT szám előtt általában a „DOT” szó is szerepel, amelyet esetenként valamilyen kód is követ (ez lehet akár kétszer négy karakter hosszú is), majd végül a négy számjegy, amelyre szükségünk lesz a „dekódoláshoz”. Azt azért érdemes tudni, hogy a 2000-es évek előtt a DOT szám utolsó három számjegye, és csak 2000 után, a négy számjegy tartalmazza a dátumot. A három számjegyűek első két számjegye mutatta meg a gyártási hetet, az utolsó számjegy pedig a gyártási évszámnak a végét a 90-es években (pl. 399 az a 39. hetet jelenti 1999-ből).
Az újabb gumiknál már mind a négy számjegyet figyelembe kell vennünk. Itt is hasonlóan kell értelmezni a számokat. Vagyis az első két szám a gyártási hét, még az utolsó két számjegy az évszám végét jelenti. Egy ilyen minta szám a „2724” amely azt jelenti, hogy 2024-ben gyártották a 27. héten (azt pedig ha pontosan akarjuk megtudni, hogy az melyik hónap, használjunk online kalkulátort vagy nézzünk meg egy naptárt, de ez igazából már részletkérdés).
Szponzorált tartalmat olvastál!