Ismét várják a filmeket az immár 12. alkalommal megrendezésre kerülő Savaria Filmszemlére - írta meg a napokban a hírt több helyi szerkesztőség is. A Filmszemléről korábban is írtunk már. Máig nem tisztázott körülmények között került el a szervezés a korábban még külön cégként működő Médiaközponttól, a Savaria Filmakadémia Egyesületbe.
A Szombathelyi Médiaközpont munkatársai, élükön az akkori igazgatóval, Koczka Tiborral, és a főszerkesztővel Lovass Tiborral 2014-ben alapították meg a Savaria Filmszemlét. Már az első szemlén komoly szakmai képviselet volt jelen. A megnyitón a Nemzeti Médiahatóság, a Filmalap és a Művészeti Akadémia küldöttei mondtak beszédet. A filmszemle weboldala szerint is, a szervezés ekkor még a Szombathelyi Médiaközponthoz tartozott.
A Filmszemélt aztán minden évben megrendezték, csakhogy 2019 és 2020 között komoly változás állt be a szervezésben.
2019-ben még a Médiaközpont, 2020-ban pedig már a - 2020. január 24-én alapított - Lovass Tibor elnökségével működő Savaria Filmakadémia Egyesület volt az esemény lebonyolítója.
Dől a lé
Hiába a friss egyesület - a támogatások lehívásához általában 2 éves könyvelt működés szükséges - a Nemzeti Filmintézet szinte azonnal önteni kezdte a többmilliós támogatásokat.
2021-ben 16 millió forintot,
2022-ben 25 millió 666 ezer forintot,
2023-ban 25 millió 800 ezer forintot,
2024-ben 28 millió 974 ezer forintot ítélt meg a grémium az egyesületnek a 3 napos szemle támogatásként.
Kerestük, de egyelőre nem született még döntés a 2025-ös támogatásról.
A dolog tehát úgy néz ki, hogy a szombathelyi önkormányzati cég által életre hívott Savaria Filmszemle szervezése zavaros körülmények között átkerült abba a friss egyesületbe - egyébként pont azután, hogy Lovasst a városvezetés leváltotta a Médiaközpont éléről - amit a volt ügyvezető alapított. De milyen egyezség, mennyi fizetség áll a szervezési jog átadása mögött?
Úgy néz ki semmilyen.
A bejáratott brandet Lovass egyszerűen fogta és elvitte. És azóta is milliós támogatásokat húz le egy olyan Filmszemle megszervezéséért, amelynek szervezési jogát soha senkitől nem kérte és kapta meg.
Ráadásul a Savaria, városnevet is úgy használja a Filmszemle esetében, hogy arra nem kért és kapott engedélyt.
Nevében Savaria, de semmi köze az önkormányzathoz
A szombathelyi önkormányzat jegyzőjétől kapott válasz alapján, ugyanis ez a helyzet. A Szombathely, vagy Savaria nevek esetében a szombathelyi önkormányzat rendelkezik ugyanis a névhasználatról. A szervező Savaria Filmakadémia Egyesület fordult is névhasználati engedély kéréssel a testülethez, ebben az esetben meg is kapták.
A Savaria Filmszemle esetében kicsit bonyolultabb a helyzet. A korábbi szervező a Szombathelyi Médiaközpont Nonprofit Kft. volt, amely cég kizárólagos tulajdonosa Szombathely Megyei Jogú Város önkormányzata volt, így a szervező a városnév használatára előzetes engedély nélkül is jogosult volt.
Csakhogy a szervező megváltozott, így az egyesületnek meg kellett volna kérnie a névhasználati engedélyt. Ez pedig nem történt meg. Igaz a jegyző kitért arra is, hogy a jogszabály értelmében azon rendezvényekre, amelyek elnevezésükben már használják a városnevet, nem kell engedélyt kérni.
Hogy hogyan került át a rendezési jog a Médiaközponttól, a Lovass által vezetett egyesületbe, arról a jegyző nem tudott tájékoztatást adni. Azt javasolta, hogy forduljunk A Médiaközpont jogutódjához, az Agora Savaria Kulturális és Médiaközpont Nonprofit Kft-hez.
Megtettük. A cég ügyvezetője Horváth Zoltán az alábbi választ küldte meg:
"A Savaria Filmszemle program szervezése még az én ügyvezetői időszakom előtt, illetve az AGORA és a Médiaközpont egyesülését megelőzően átkerült az egyesülethez, így a rendezvény átadásának részleteiről nincs információm. Iktatásunkban nincs olyan dokumentum, amely a program átadásával kapcsolatos megállapodást, szerződést, egyéb dokumentumot nem találtunk. A Savaria Filmszemle név, kifejezés nem áll védelmi jog alatt, így annak használatáról nincs jogosultságunk rendelkezni."
Természetesen kerestük Lovass Tibort is, mint a Savaria Filmakadémia elnökét, ám e-mailünkre nem válaszolt.
Árukapcsolás
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy milyen kapcsolat van a Filmszemle, a Filmakadémia és a szintén a Lovass által elnökölt Helyi Televíziók Országos Egyesülete között.
A Filmszemlére beküldött filmeknél a nevezőknek ugyanis lehetőségük van hozzájárulni ahhoz, hogy az általuk beküldött film bekerüljön a HTOE tagtelevízióinak műsorába. Csakhogy ebben az esetben két külön szervezetről beszélünk. Így valamiféle megállapodásnak meg kellett születnie. Kérdést tettünk fel Lovasnak, hogy a Helyi Televíziók mi módon kapja meg a sugárzás jogát? Fizet-e a Filmakadémiának a jogokért, és ha igen mennyit?
De választ ebben az esetben sem kaptunk.
Komoly költségvetés
Jelenleg a 2023-as év pénzügyi beszámolója elérhető. Az látszik, hogy egy alig 3 éve alapított egyesület - amelynek szinte kizárólagos feladata a 3 napos filmszemle lebonyolítása - komoly számokkal dolgozik. A 32 millió 399 ezer forint volt az éves támogatásuk, ebből 25 millió 800 ezer forintot a Filmintézettől kaptak. Személyi jellegű ráfordításokra 26 millió 185 ezer forintot könyveltek el. A ‘23-as évet egyébként mínusszal zárták, egészen pontosan 1 millió 688 ezer forint volt a deficit.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |