Visszaváltható palackok, üvegek nyomában - utánajártunk, mennyit számít a hétköznapokban

ugytudjuk.hu 2025-01-02 16:07:00
Régóta tudjuk már, hogy a műanyag üvegek, palackok – és természetesen az egyéb, hasonló anyagból készült, egyszer használatos termékek – milyen komoly veszélyt jelentenek a környezetünkre nézve.

A probléma orvoslása érdekében a műanyag poharakat és szívószálakat lassan felváltja a papír, és bár egyre tudatosabbá válik az emberiség, a napról napra termelődő műanyag szemét mennyisége még mindig jelentős. 2024. január 1-jétől a hulladéktermelés visszaszorításának újabb szintjére léptünk: ismerjük meg ezt a rendszert!

Az üvegvisszaváltás új dimenziója

Az Európai Unió egyik kiemelt célja az, hogy 2029-​re a PET-​palackok visszaváltási aránya legalább 90 százalékosra emelkedjen. Ahhoz, hogy ez megtörténhessen, a lakosságot motiválni kell az ilyen üvegek visszaváltására: ennek érdekében került sor 2024 januárjában egy új visszaváltási rendszer kidolgozására – norvég mintára.

A rendszer lényege az, hogy minden, hivatalos emblémával ellátott üveg megvásárlása esetén egy extra betétdíjat kell megfizetnünk, melyet utólag visszakaphatunk, ha az üres csomagolást egy erre a célra rendszeresített REponton visszaváltunk. Ez a díj az egyszer használatos palackok esetén 50 forint, a kétutas, tehát újratölthető üvegeknél pedig az összeget a palackozó egyénileg határozhatja meg.

A gyártók 2024 júliusáig haladékot kaptak, azóta azonban kizárólag olyan palackok hozhatók forgalomba, melyeket egy speciális vonalkóddal és a betétdíjat jelző 50 forintos emblémával láttak el.

Hogyan kaphatjuk vissza a pénzünket?

Ahhoz, hogy a vásárláskor megfizetett betétdíjat visszakaphassuk, először is fel kell keresnünk egy REpontot: ezeket biztosan megtalálhatjuk az ezer főnél nagyobb népességű településeken működő, 400 négyzetmétert meghaladó eladótérrel rendelkező élelmiszerboltokban, de egyre több, kisebb üzlet is biztosítani fogja ezt a lehetőséget.

A palackok árával kapcsolatban háromféleképpen rendelkezhetünk, így a döntés teljes mértékben rajtunk múlik. Kérhetünk utalványt, melyet az üvegvisszaváltó automata nyomtat ki: ezt készpénzre válthatjuk vagy levásárolhatjuk abban az üzletben, ahol a palackokat megvásároltuk – természetesen nem feltétlenül ugyanabban a boltban, hanem bárhol, az adott üzletláncon belül.

Lehetőség van arra, hogy a visszajáró betéti díjat utalásként kapjuk meg: ehhez persze szükséges egy bankszámla, a számlaszámot egy telefonos applikációban kell rögzítenünk, majd az automatánál az ügyfélkóddal azonosítani magunkat.

Végül lehetőség van arra is, hogy az üvegvisszaváltás díját egy jótékonysági szervezet részére ajánljuk fel.

Miért éri meg visszavinni a palackokat?

Az ösztönző rendszer ráébreszti a vásárlókat arra, hogy számukra előnyösebb az üvegek összegyűjtése és leadása, mint azok szemétbe dobása. Azt gondolhatnánk, hogy 50 forint nem akkora összeg, de számoljunk utána egy kicsit: ha egy négytagú család naponta csak 4 ásványvizet, kólát vagy egyéb üdítőt fogyaszt el, az hetente 1.400, évente viszont már 72.000 forint extra kiadást jelent, de egy nagyobb baráti társaság egyetlen hangulatos estén is felhalmozhat akár egy-kétezer forintnyi palackot is.

Ami azonban talán ennél is fontosabb, az a környezetünk védelme. Az üvegek visszaváltásával jóval kevesebb hulladékot termelünk, ami tisztább környezetet, fenntarthatóbb életet eredményezhet, hiszen csökken a földbe és a vízbe kerülő szemét mennyisége is.

A visszaszolgáltatott palackok újra felhasználásra kerülhetnek, így kevesebb új termék előállítására van szükség, ezzel pedig hosszú távon szintén a bolygónkat tehermentesítjük. Nem utolsó szempont az sem, hogy a termékek drágulása arra sarkall minket, hogy kevesebb mesterséges adalékanyagot tartalmazó italt és kevesebb műanyag palackot vásároljunk, ezzel pedig nem csupán a környezetünkért, de saját egészségünkért is sokat tehetünk.

Ha szeretnénk egy kicsit tudatosabban élni, ráadásul a kiadásainkat is csökkentenénk, egyszerű a dolgunk: töltsük le a telefonos applikációt, adjuk meg a bankszámla adatait és gyűjtsük össze a műanyag üvegeket ahelyett, hogy a szemétbe dobnánk őket: ez nem lehet nagy ár a fenntartható jövőért.

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője az K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.

Szólj hozzá!

Lélegezz tudatosan!

Elgondolkodtál már azon, hogy figyelsz-e a légzésedre egy kimerítő edzés közben?

Bő egy év telt el és még mindig folyik a nyomozás a csepregi önkormányzatnál felmerült sikkasztás ügyében

Információink szerint ez eljárást egyszer már megszüntették, majd nemrég újranyitották. Ezt azonban sem a rendőrség, sem az ügyészség nem erősítette meg.

Fideszes delegálttal töltötték fel Sárváron az egyik megüresedett bizottsági helyet

Továbbra sem tükrözi a választási eredményt a bizottsági helyek elosztása.

Megrongálta a csatornát egy figyelmetlen sofőr Győrben

A rendőrség a lakosság segítségét kéri. 

Államosítják a Haladás Sportkomplexumot

Lényegében eddig is az államé volt, de most kiiktatják az állami céget is.

Vereséggel tért vissza Európába az ETO FC

Nem jött össze a bravúr Jerevánban.

Elhalasztják a hétvégi Balaton-átúszást

Jöhet zivatar és szaharai por is.

Magyar konzulok segítik a szurkolókat a nemzetközi kupameccseken 

Cipruson és Örményországban is lesz magyar jelenlét.

Így ömlik a magyar pénz Ukrajnába

Most épp áram formájában.

Hogyan ápold tudatosan a hajadat egész évben?

Vajon mennyire befolyásolja a mindennapi megjelenésedet a hajad ápoltsága? Az évszakok változása új kihívások elé állítja a hajunkat, ezért fontos, hogy mindig a megfelelő megoldásokat válasszuk.

Ingyen vizet oszt a MÁV-csoport a hőség miatt

Harmadfokú riasztás van érvényben.

Elvesztették a világbajnoki döntőt a magyar pólós lányok

A görögök végig vezetve értek fel a csúcsra.

Breaking news: Győrben járt Fekete Dávid!

Vidéki körútját szakította meg a politikus.