A Fidesz SZMSZ-módosítással frakcióirodát adományozott magának a Városházán, a Tiszta Szívvel a Városért (TSZV) viszont, saját frakcióiroda helyett, inkább átláthatósági szoba nyitását kezdeményezte. Az átláthatósági szoba a hivatal ügyfélfogadási idejében lesz felkereshető - írja a Tiszta Szívvel A Városért Egyesület szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében.
Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum), Győr polgármestere szerint az átláthatósági szoba egy átmeneti, de jó megoldás, mert végső soron azt szeretné, hogy az összes releváns információ, ami a közre tartozik, az elérhető legyen digitálisan, kereshető módon. Tehát a végső cél, hogy ne kelljen befáradni a kedves állampolgárnak vagy újságírónak a hivatalba, és nyomtatott szerződésekről golyóstollal jegyzetet készítenie. Viszont addig is, amíg a teljes digitalizáció megvalósul, ez a szoba és az ott helyet foglaló munkatárs fog rendelkezésre állni.
Az átláthatósági szoba működése a következő:
- A bent található számítógépre a szerződések kivonatai vannak feltöltve, úgy mint az önkormányzat honlapjának üvegzseb menüpontja alatt. Tehát olvasható lesz a szerződés megnevezése, típusa, tárgya, szerződő fél megnevezése, a szerződés ÖSSZértéke, a szerződés időtartama (kelte, számla fizetési határideje).
- Ez azonban nem elég információ, éppen ezért jött létre ez a szoba, és ezért fog ott ülni egy munkatárs, aki az adatkérő kérésére megkeresi magát a szerződést, és készít belőle egy részletes, tételes költségfelsorolást.
- Tehát például, ha korábban valaki azt szerette volna megtudni, hogy az előző polgármester mennyiért újította fel az irodáját még az előző ciklusban, 2020-ban, akkor eddig csak egy összértéket tudhatott meg. Most viszont a munkatárs át fog adni egy tételes költséglistát az érdeklődőknek, hogy ezen belül mennyibe is került például a függönybojt, vagy az adott bútor, stb.
További előnye a szobának, hogy a közérdekű adatigényléssel szemben nem kell várni napokat, esetleg heteket az adatok kiadására.
A szobában megismerhető adatok azonban csak az önkormányzattal és a polgármesteri hivatallal kapcsolatosak, az önkormányzati cégek szerződéseit nem lehet most még ilyen módon megismerhetővé tenni. A szeptemberi közgyűlésen ugyanis a Fidesz-frakció elvette a polgármester tulajdonosi jogait, így az adatbekérő jogait is. Tehát, például a városi szolgáltató cég, a Győr-Szol szerződéseinek megismerhetősége felett nem Pintér Bence rendelkezik. Ezekről az adott cég vezetése és a fideszes bizottság dönt.
„Ugyanakkor szeretném felhívni a figyelmet arra a nem normális állapotra is, hogy a magyar újságíróknak minden apróságot kötelezően megválaszolandó adatigénylésként kell beadniuk az állami és önkormányzati szereplőknek, mert sajtókérdésre, e-mailekre nem válaszolnak a hivatalok. A közadatokról rendelkező jogszabályok és adatigényléssel kapcsolatos gyakorlatok nem éppen állampolgár-, és újságíróbarátok, mi több, az átláthatóság megteremtésére sem alkalmasak. Én szeretném felszámolni ezt a nem normális állapotot, és szeretném kérni a sajtó munkatársaitól, hogy sajtókérdésként, e-mailben küldjék el nekünk a kérdéseiket, ne adatigénylésként, akkor ugyanis sokkal nagyobb a mozgásterünk a válaszadásra a tapasztalatai szerint. A polgármesteri hivatal és a győri önkormányzatnál az mostantól a cél, hogy a sajtó kérdéseire a hivatalok igenis válaszoljanak adatigénylés nélkül is, érthető, magyar nyelven, jogszabályi hivatkozásokat és hivatali nyelvet csak kiegészítésként alkalmazva, ott, ahol az valóban szükséges.” - nyilatkozta Pintér Bence.