1 milliárd 100 millió forinttal tervezte a 2024-es évet a Győr Projekt Kft., ám ahogy az a legutóbbi városi közgyűlésen kiderült, ez a pénz nem lesz elég arra, hogy a Kft. végigvigye az évet. A cég ügyvezetője, Szombati-Serfőző Eszter azzal a kéréssel fordult a testülethez, hogy további 300 millió forintra lenne szüksége a cégnek.
A jelenlegi mutatók szerint 280 millió forint mínusszal tervezték az év végét, így a mostani önkormányzati tőkeinjekciónak elégnek kell lennie ahhoz, hogy a Kft. biztonsággal működhessen.
A napirendi pontnál nem maradt el a politikai vita. Az is elhangzott, hogy előfordulhatott, hogy a korábbi ügyvezető alul tervezte a cég idei gazdálkodását.
A Fidesz-KDNP azt rótta fel Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármesternek, hogy korábban megvétózta Nagy Gergely László leváltását.
Pintér azt mondta, hogy neki nem a személy cserével, hanem azzal az eljárással volt problémája, amit a fideszes többségű közgyűlés véghezvitt.
A témával kapcsolatban azt is elmondta, hogy azért is fontos az általa sokat emlegetett és megkövetelt átláthatóság, hiszen senki nem gondolhatja azt komolyan, hogy közpénzekkel felelőtlenül bánhatnak. A Győr Projekt Kft.-vel kapcsolatban pedig kiemelte, hogy a Fidesz-KDNP által beterjesztett és elfogadott új Szervezeti Működési Szabályzat szerint például ő, mint polgármester nem kérhet tájékoztatást a cégvezetőktől, az egyes önkormányzati cégek pénzügyi állapotát illetően, mi nonszensz.
A polgármester erre részleten is kitért legutóbbi Facebook-posztjában:
A győri cégek gazdálkodása továbbra is átláthatatlan, és a Fidesz továbbra is mindent megtesz azért, hogy az is maradjon. Így fordulhatott elő, hogy miközben a Győr Projekt Kft.-ről szeptembertől november közepéig azt közvetítették a fideszes politikusok, hogy minden rendben, a cég új ügyvezetője, Serfőző Eszter november végén pánikolva adott ki közleményt: a cég adósságállománya elérte a 394 millió forintot, a gazdasági társaság folyószámla egyenlege ugyanezen a napon 623 millió forintos negatív értéket (folyószámlahitelt) mutatott.
A polgármester így folytatja: Serfőző Esztert meghívtam a november 28-i közgyűlésre, hogy tájékoztatást adjon a cég helyzetéről. Felelős cégvezető ugyanis először a tulajdonosokat, azaz Győr városát, a város közgyűlését kell, hogy tájékoztassa pánikból kiadott sajtóközlemények helyett. Sem Serfőző Eszter, sem a Fidesz-frakció nem adott érdemi válaszokat Kósa Roland alpolgármesterrel közösen megfogalmazott kérdéseinkre a közgyűlésen:
- miért csak most derült ki a cég pénzügyi helyzete?
- hogy lehet, hogy a korábbi Gazdasági és Tulajdonosi Bizottság megszavazta szeptemberben a cég féléves pénzügyi beszámolóját azzal, hogy minden a legnagyobb rendben?
- a cég likviditási tervét miért a pénzügyi segítség megszavazása után prezentálja az ügyvezető?
- ha 280 millió lesz a hiány az ügyvezető szerint, miért erre a szép, kerek összegre, 300 millióra van szüksége?
- az átutalt 300 millió forintot hogyan fogja elkölteni Serfőző Eszter?
Ezeket a kérdéseket feltettük a tulajdonosi jogokat gyakorló, a 300 millió forintos segélyről döntő, Antal Imre által elnökölt Közigazgatási és Pénzügyi Bizottság ülésén is. A Fidesz által kitalált új rendszerben ugyanis egy 300 millió forintos városi költségvetési tételről nem a közgyűlés, hanem egy 5 tagú bizottság dönt. Mivel a tulajdonosi jogokat is egy bizottság, nem pedig a polgármester vagy a közgyűlés gyakorolja, így még adatkérésre sincs lehetőségünk, nem láthatunk bele a cégek pénzügyi helyzetébe bármelyik pillanatban.
Ez az új rendszer eredményezte tehát azt, hogy még a Fidesz politikusai is állítólag meglepődve tapasztalták, hogy az általuk kinevezett előző cégvezetés jelentős pénzügyi terhet hagyott hátra a következő, a Fidesz által ugyancsak egyoldalún kinevezett új cégvezetőnek. A Fidesz alkotta új Szervezeti és Működés Szabályzat és cégellenőrzési rendszer tehát totális fejetlenséget és pénzügyi problémát eredményezett, elsőként a Győr Projektnél - húzta alá Győr első embere.
Ráadásul az adósságnak – ahogy arra Szakács András, a Tiszta Szívvel Frakció tagja is felhívta a figyelmet felszólalásában – a közgyűlésen kell, hogy legyen személyi felelőse. Mert kik is csinálták azt az adósságot? Kik alatt keletkezett a több száz milliós mínusz? Ki volt akkor a polgármester? Kik ültek akkor a Közgyűlésben? Kik a tagjai a Felügyelő Bizottságnak? Kik fogadták el a beszámolót? Kik szavaztak meg a folyószámlahitelt? Kik nevezték ki az előző és a mostani cégvezetőket? És ami legfontosabb kérdés: hová lett a pénz?
Az ilyen helyzetek elkerülése miatt is kell a polgármesternek teljes betekintési jogot kapnia. Ideje, hogy a Polgármesteri Hivatal ellenőrzési osztálya öt év szünet után elkezdje vizsgálni a cégek működését. Egyértelmű, hogy a cégeknek kell jusson a főszerep a jövő évi ellenőrzési tervben.
Mindezek után pedig teljesen egyértelmű, hogy felelőtlenség átadni a kultúra, sport, és városmarketing témakörét a pénzügyi kihívásokkal küzdő Győr Projekt Kft-nek és Serfőző Eszternek. Nem szabad, hogy a város jól működő területeit veszélybe sodorjuk, a Győr Projekt először rendezze a problémáit, ezek a tevékenységek pedig legfeljebb utána kerüljenek a céghez - zárt ezzel a győri polgármester.
A testület hamarosan ismét tárgyalja az SZMSZ-t, ekkor lesz lehetőség annak megváltoztatására.
A közgyűlés többsége egyébként megszavazta a Győr Projekt Kft. plusz támogatását is magában foglaló költségvetés módosítást.