A gyümölcsmolyok hónapokon át veszélyeztethetik a lisztet, ám a levendula segítségével távol lehet tartani tőle ezt a kártevőt, írja a Csodakertész Barna Faiskola blogja. Ezt a témát járjuk körül most részletesebben.
A legjobb módszer a megelőzés
Egy nagyobb szállítmány liszt érkezése esetén bizony megeshet, hogy a molylepkék szinte felhőt alkotnak, olyan mértékben ellepik a kamrát. Más gabonaféléket és fűszereket is megtámadhatnak a molyok. De vajon mit lehet tenni, hogy megvédjük akár a lisztet, akár a fűszereket attól, hogy tönkremenjenek?
A molyok ott szeretnek megtelepedni, ahol kellően meleg van, és háborítatlanul lerakhatják a petéiket. A hideget és a szellőztetést viszont nem szeretik. Aki szeretné távol tartani a konyhájából és a kamrájából a molyokat, annak érdemes naponta három alkalommal a szóban forgó helyiségeket alaposan átszellőztetni.
Amit csak tudunk, tároljuk légmentesen zárható, rozsdamentes edényben. Persze ez nem minden konyhában, kamrában lévő alapanyag vagy élelmiszer esetén valósítható meg, de szerencsére más módszerek is léteznek a molyok távoltartására.
A levendula hatékony megoldást jelenthet a gyümölcsmoly ellen
A levendula valóban jó lehet. Ehhez a levendulabokrok szokásos visszavágásakor keletkező növényi részeket, azaz a szárat, a levelet és a virágot tüllzacskóba kell tenni, majd ez a zacskót a liszteszsák tetejére helyezni. Fontos, hogy a papírzsák száját hajtogassuk rá erre a tüllzacskóra.
Nem mindegy a kivitelezés módja
A molylepkék hiába rajzanak a lisztes zsák körül, ha a fenti módszert pontosan alkalmazzuk, akkor nem fognak belemenni. Ugyanakkor tény, hogy nem mindegy, mennyi levendulával próbálkozunk.
Egy-egy szál levendula nem feltétlenül fogja eredményesen távol tartani a molyokat a liszttől vagy éppen a teától. Nem szabad tehát spórolni a levendulával, ha a kártevők távoltartása a cél.
A levendula alternatívái
Ha nincsenek levendulabokraink, akkor babérlevelet is tehetünk a gyümölcsmoly által kedvelt élelmiszerekhez. Ezek a kártevők ugyanis nem kedvelik a babérlevélből kipárolgó illóolajat. Igyekeznek távol maradni továbbá a citromhéjtól, a fahéjtól, a borsmentától és a koriandertől is.
Beválhat még az illóolajos párologtatás is. Ha ezt a megoldást szeretnénk kipróbálni, akkor vattával dörzsöljük be a molyok életterét eukaliptusz, levendula vagy rozmaring aromájával.
Mit lehet tenni, ha már megkezdte kártékony tevékenységét a moly?
A molyfertőzött élelmiszerrel nem lehet mit kezdeni, ki kell dobni, csakúgy, mint amiben benne lehet a petéje. Ezt követően a konyhaszekrényeket és a polcokat le kell mosni, ugyanis a moly petéi bárhol ott lehetnek.
A lárvák eltávolítása után mindenképp érdemes befogni a kifejlett egyedeket. Ezekhez használhatunk csapdákat, amiket akár drogériákban is megvásárolhatunk.
Szponzorált tartalmat olvastál!