Pedig ezeket naponta akár több százszor is mozgatják, komoly elektromos energia mennyiséget felemésztve, illetve a hosszú nyitási és zárási idő alatt is komoly energiaveszteség képződik, amennyiben hűtött, illetve fűtött helyiségekről van szó, arról nem is beszélve, hogy sokszor a rakodási idő teljes tartama alatt nyitva hagyják őket, afféle rossz gyakorlatként.
Az EnergyHub Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer iránt érdeklődő ügyfelei számára remek fejlesztési lehetőséget jelentenek a modern gyorsmozgású ipari kapuk, amik épp csak a járművek áthaladásakor vannak nyitva, gyorsan nyílnak és záródnak, kiküszöbölve a fent leírt pazarlást.
A rámpakiegyenlítők hőszigetelése
Az épületen belül is találhatóak olyan vízszintes vaskapuk, úgynevezett rámpakiegyenlítők, amelyek komoly energiaveszteséget idéznek elő a fűtés hatékonyságának csökkentésével. A felületük jellemzően acél, ami nem éppen a kedvező hőátbocsátási tényezőjéről híres, ezért a rámpák komoly hőveszteség forrásai, attól függetlenül, hogy használatban van-e a rámpa vagy sem.
Ma már erre a problémára is van hatékony megoldásunk, hiszen a termozsilip beépítésével a hőszigetelés megoldható a rámpakiegyenlítőkön is, főleg gyorskapukkal kombinálva jelentenek hatékony megoldást.
Termozsilip gyorskapuval
Vegyük példának azt az 1999-ben épült, 7800 négyzetméteres, gázzal fűtött ipari épületet, amelyben nemrégiben a hagyományos ipari kapukat (majd húsz darabot) gyorsmozgású spirál kapukra cserélték.
A cég logisztikai gyakorlata alapján a kapukat átlagosan napi tízszer nyitják, alkalmanként átlag tíz percet voltak nyitva korábban, ami összesen – a számítások szerint – évi 67.000 kWh energiaveszteséget okozott.
Megtérülési idő
Ha csak pusztán a fűtési költségmegtakarítással számolunk, a beruházás megtérülése mindössze 15 hónap lenne, viszont az EKR kínálta lehetőségekkel ez 9 hónapra csökken. Ezen túl az éves energiamegtakarítás majd 5 millió forint évente.
Amivel a megtakarítást ki kell igazítani, az a kapuk várható karbantartási költsége. Egy hagyományos kapu átlagosan 30 ezerszer nyitható egy karbantartási ciklusban, ami jóval kevesebb, mint ami a modern gyorsnyitású modelltől várható, így a beruházással a karbantartási költségeken is lehet komoly összegeket spórolni.
A modern gyorsmozgású kapuk akár kétszázötvenezer nyitást is teljesítenek egy karbantartás alatt, ami egy évre vetítve napi akár 680 nyitás-zárást tesz lehetővé.
Amennyiben ezt a tételt is figyelembe vesszük, az éves megtakaritás szintje jelentősen megnövekszik a fent számolt majd ötmillió forinthoz képest, tehát a hagyományos ipari kapuk modern gyorskapukra való cseréje termozsilippel kombinálva igazán komoly energiamegtakarítással járó beruházás lehet.
Szponzorált tartalmat olvastál!