Ez az apró, átlátszó, borsó nagyságú részünk kulcsszereplője az éles látásnak, ezért fontos, hogy nagyon vigyázzunk rá. De hogyan támogathatjuk a szemlencsénket az egészsége megtartásában? Már mondjuk is!
Pontosan mi is az a szemlencse?
A szemlencse egy apró, de mégis bonyolult és csodálatos része a szemünknek, hisz ő felel a szembe érkező fénysugarak fókuszálásáért. Alapvetően három fő részből áll, és mindegyiknek megvan a maga szerepe.
1. Kapszula
A kapszula egy vékony, átlátszó membrán, amely körülveszi a lencsét. Olyan, mint egy védőburkolat, mely megóvja a belső részeket a sérülésektől és fertőzésektől.
2. Kortex
A kapszula alatt található a lencse külső rétege, amit kortexnek nevezünk. Ez az átlátszó és rugalmas réteg az idő előrehaladtával velünk együtt változik, ezért például 60 éves korunkban nem pont olyan az alakja, a mérete és az állaga, mint amilyen mondjuk 20 éves korunkban volt.
3. Nukleusz
A lencse közepén helyezkedik el a legbelső rész, az úgynevezett nukleusz, vagy más néven mag. Csecsemőkorban a kapszulán belül még csak egy lágy anyag található, de ahogy növekszik a gyermek, kemény mag képződik, amely aztán lassan, de folyamatosan tovább nő.
A lencse rugalmassága és átlátszósága kulcsfontosságú, ha élesen szeretnénk látni, ám minél idősebbek vagyunk, a lencse annál többet veszít a rugalmasságából, így 40 éves kor felett bárkinél felütheti a fejét a presbyopia, azaz az öregszeműség. Aggodalomra semmi ok, szerencsére ma már sikeresen kezelhető az öregszeműség, és a szemlencse másik gyakori problémája, a szürkehályog is, amely a szemlencse elszürkülését, homályossá válását jelenti. A budapesti Focus Medical látásjavító klinikán mindkét problémára ismerik a megoldást és megannyi embernek adták már vissza az éles látását gyors, fájdalommentes és biztonságos kezeléseikkel. Aki tehát tudja, de legalábbis gyanakszik arra, hogy szürkehályoggal küzd vagy utolérte a presbyopia, az jelentkezzen be bátran a Focus Medicalhoz egy alkalmassági vizsgálatra!
Hogyan vigyázhatunk a szemlencsénkre?
Az, hogy az öregedési folyamatnak velejárója az öregszeműség és nagyon sok esetben a szürkehályog is, nem jelenti azt, hogy nem tehetünk semmit a szemlencsénk egészsége érdekében. Megfelelő táplálkozással ugyanis ha nem is tarthatjuk fiatalon a szemünket, de valamennyire lassíthatjuk a szemlencse öregedésével járó kellemetlenségek megjelenését.
Az antioxidánsok például segítenek megvédeni a szemlencsét a szabadgyökök okozta károsodástól. Az Omega-3 zsírsavak, amelyek megtalálhatóak például a halakban, elősegítik a szem egészségének fenntartását, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek és segíthetnek megelőzni a száraz szem szindróma kialakulását. És persze nem szabad megfeledkezni a sokszor emlegetett C- és E-vitaminról sem, amelyek szintén hozzájárulhatnak a szemlencse egészségének megőrzéséhez. Aki most hirtelen bajban van, hogy akkor mit is érdemes enni, hogy egészséges legyen a szeme, az nyugodjon meg, nem kell nagy dolgokra gondolni, hisz ha rendszeresíti az étrendjében mondjuk a répát, a borkkolit, a spenótot, a halat és mondjuk az áfonyát meg az édesburgonyát, az már jó úton halad!
Aki pedig úgy érzi, hogy a szemlencséje olyan állapotban van, hogy esetleg szürkehályog műtétre van szükség, és azon már nem sokat javíthat az egészséges táplálkozás, az jelentkezzen be inkább a Focus Medicalhoz, ahol kedves és tapasztalt orvosok segítenek kideríteni, hogy milyen kezeléssel nyerheti vissza az éles látását!
Szponzorált tartalmat olvastál!