Mivel az emberek rendszerint nyár közepén indulnak el nyaralni, az utakon is sokkal több az autó, ez pedig dugókat is eredményezhet.
De nézzük, mi mindent kell szem előtt tartanunk annak érdekében, hogy biztonságos és balesetmentes lehessen a közlekedés a nyári hónapokban is?
Hogyan vezessünk és mennyire legyünk óvatosak nyáron?
Legyen szó téli vagy nyári közlekedésről, az autógumink állapotának rendszeres ellenőrzéséről nem szabad megfeledkeznünk! Ilyenkor egyrészt meg kell néznünk azt, hogy az adott évszaknak megfelelő gumiabroncs van-e felszerelve az autónk kerekeire, másrészt ellenőriznünk kell azt, hogy az adott abroncs megfelelő állapotban van-e, megfelelő-e a nyomása és hogy mekkora a profilmélysége. Ha a guminyomásmérő nem a megfelelő értéket mutatja, akkor indulás előtt fújjuk fel az abroncsokat! Jó tudni, hogy mintegy 3%-ot spórolhatunk meg az üzemanyagon akkor, ha megfelelő az abroncsnyomás.
A téli gumiabroncsokat tavasszal mindenképpen le kell cserélnünk, hiszen azok a nagy melegben könnyedén elkopnak és eldeformálódnak, de a meleg hónapokban nem is biztonságos velük a közlekedés. Az Autotire szerint gépjárművünket a nyári időjárásra is mindig fel kell készítenünk! Ilyenkor a gumik mellett ellenőriznünk kell a hűtőfolyadék, a motorolaj, az ablakmosó folyadék és természetesen az üzemanyag szintjét is. Sajnos váratlan probléma, egy meghibásodás bármikor felütheti a fejét, így az akár a nyaralásunkat is tönkre teheti. Egy hosszabb út előtt éppen ezért vizsgáljuk meg az akkumulátort, a világítást, a fékrendszert, de nézzük át az elsősegély-felszerelést, ellenőrizzük a kötelező tartozékok meglétét is.
Hasznos tanácsok a nyári vezetéshez
Mielőtt útnak indulunk, nézzük meg azt, hogy mekkora a forgalom és hogy milyen időjárás várható. A nyári zivatarok idején különösen fontos a vezetési stílus megváltoztatása, ez ugyanis a ráfutásos balesetek, illetve a kicsúszások megelőzésének előfeltétele. Az aquaplaning (vízen futás) során az autó szinte irányíthatatlanná válik, ezért ha vezetés közben egy nagyobb, összefüggő vízfelületet látunk, a sebességen mindenképpen csökkentsünk!
Természetesen nem csak az esőzések, hanem a tűző nap is megnehezítheti a dolgunkat akkor, ha mi vezetjük az autót. A forró nyári napokon nagyon magas lehet az autó belső hőmérséklete, ezért indulás előtt szellőztessük ki az utasteret, és ha van, akkor kapcsoljuk be a légkondit. Nyáron elengedhetetlen, hogy a vezetéshez napszemüveget használjunk, hiszen az csökkenti a vakító napfényt, ez pedig különösen a délutáni órákban lehet fontos, amikor a nap alacsonyabban áll, és közvetlenül a látóterünkbe süt.
Állítsuk be napellenzőt is, hiszen ez is segíthet árnyékolni a szemet a közvetlen napfénytől, de a nyári forróságban fontos az is, hogy mindig legyen nálunk hideg víz, hiszen a megfelelő hidratáltság segít abban, hogy jobban tudjunk koncentrálni, és hogy éberek maradjunk akár egy hosszabb út során is.
Szponzorált tartalmat olvastál!