Régen volt akkora közéleti orkán Körmenden, mint amekkorát az Ökocentrum üzemeltetése vetett. Az üggyel már többször is foglalkozott az Ugytudjuk.hu, röviden:
- A Széchenyi 2020 programban - vagyis eu-s forrásból - bruttó 578 millió 714 ezer 448 forintért építették újjá a körmendi Ökocentrumot.
- Bár a városvezetés megtehette volna, a kivitelezés alatt nem írt ki közbeszerzést az üzemeltetésre.
- Az épületet 2023 októberében szalagátvágással adták át a politikusok, üzemeltető azonban ekkor sem volt.
- Az önkormányzat idén februárban meghívásos pályázaton három cégtől kért be anyagot. Üzemeltetőt nem tudott kiválasztani.
- Nyílt pályázatot írtak ki, itt két induló volt.
- A döntést a Batthyány Örökségvédelmi Központ fogja meghozni.
A nyílt pályázati anyagok kapcsán már született cikkünk. Az anyagokban szereplő ajánlatokat közzé is tettük, emiatt Bebes István (Fidesz-KDNP) körmendi polgármester azt mondta, rendőrségi feljelentést fog tenni, bár mi továbbra is tartjuk magunkat, hogy közadatokról volt szó.
Később egy szerkesztőségünknek adott interjúban Szabó Barna, a kormánypártok körmendi polgármesterjelöltje a következőt mondta el a Ökocentrum kapcsán:
(...) a vissza nem térítendő támogatás - amiből újjá lett építve az Ökocentrum - fejébe nagyon szigorú szabályokat írt ki az üzemeltetésre az állam, bármelyik pályázó is nyeri el végül az üzemeltetést felkötheti a gatyáját, és a városnak igen nagy szívességet tesz ha üzemeltetni fogja, ezekért az összegekért.
Szerkesztőségünk birtokába jutottak azok a pályázati anyagok, amiket meghívásos úton nyújtottak be a körmendi önkormányzathoz. Bár az anyagok között elég nagy eltérés van, szinte mindegyik megegyezik abban, hogy azt írják,
az önkormányzat támogatása nélkül lehetetlen az Ökocentrumot üzemeltetni.
Összesen három lehetséges üzemeltetőt hívtak meg még februárban: a többek között az egervári várkastélyt is üzemeltető Székedli Bertold egyéni vállalkozót, a lukácsházi, többek között a Gencsapáti Pünkösdi Vigasságokat is szervező Nyugat Produkció Kft., és a helyben ismert Alterába Szolgáltató Kft.
Székedli Bertold egyéni vállalkozó
Székedli ajánlata szerint 4 nagyobb programot szervezett volna, viszont a pályázata szerint nem fizetett volna bérleti díjat. Sőt azt is leírta az anyagban, hogy
az önkormányzat évi 5-7 millió forintos rendezvényi támogatása nélkül a létesítményt lehetetlen fenntartani.
Megjegyezte, hogy ugyan pályázati követelmény volt a felsőfokú végzettséggel rendelkező turisztikai alkalmazott, ám a Székedli véleménye szerint egy ilyen munkavállalót 500 ezer forintos nettó fizetés alatt nem lehet találni, ezt a bért pedig lehetetlen kitermelni.
Az Alterába Fesztivált helyszínként szívesen fogadom bérleti díj és büfé forgalom ellenében, örömmel tárgyalnék velük, mert az híres rendezvény - áll a pályázatban.
Egy évre közel 1 millió forint nyereséget prognosztizált.
Nyugat Produkció Kft.
A cég június 1-től szeptember 30-ig terjedő időszakban bruttó 38 ezer forint havi díjat ajánlott. Az ezen kívüli időszakban nem fizetne bérleti díjat.
A pályázati anyagban a cég kiemeli, hogy
3 millió 700 ezer forintos önkormányzati támogatással számol
a rentábilis üzemeltetéshez, így közel 15 millió forintos főösszeggel számoltak, ami után nyereség nem maradna.
A pályázatuk szerint 3 nagy rendezvényt bonyolítottak volna.
Alterába Kft.
A cég 11 nagy rendezvényt szerepeltetett a pályázatában.
Június 1. és szeptember 30. között bruttó havi 50 ezer 800 forintos bérleti díjat, míg október 1. és május 31. között bruttó 12 ezer 700 forintos havi díjat kínált.
Érdemes a fenti összegeket összevetni az Alterába nyílt pályázaton, áprilisban adott bérleti díj ajánlatával:
június 1-től - augusztus 31-ig bruttó 133 ezer 350 forint/hó
szeptember 1-től szeptember 30-ig bruttó 69 ezer 850 forint
október 1-től április 30-ig bruttó 31 ezer 750 forint/hó
május 1-től május 31-ig bruttó 69 ezer 850 forint.
Na de vissza a meghívásos pályázat anyagához! A pályázó szerint bérlő nélkül az önkormányzatnak 500-700 ezer forintjába kerülne havonta az Ökocentrum fenntartása. Vagyis véleménye szerint ez évente 6 és 8 millió 400 ezer forint terhet jelentene a körmendi önkormányzatnak.
A pályázó által felvázolt programok kiadás bevételi oldalait összevetve 3 millió 300 ezer forintos nyereséget prognosztizált, mindemellett azonban további éves 8 és fél millió forintos kiadás terhelné. A pályázó hangsúlyozta, hogy
nyertes pályázat esetén fontos lenne leülni a kiíróval, hogy milyen támogatási formákkal tudná segíteni a létesítmény működtetését.
Csak emlékeztetőül, a képviselő-testület végül a fenti anyagok mindegyikét lesöpörte az asztalról, és nyílt pályázatot írt ki. Bár a pályázatok felbontása körül merült fel szabálytalanság, azok végül mégis a testület elé kerültek. A testületi ülésen nem született döntés, azt az eredeti elképzelés szerint, a kiíró Batthyányi Örökségközpont vezetőjének, Böcskey Attilának kellene meghozni.
A kérdés pedig közben adja magát. Ha az Ökocentrum üzemeltetése szívesség a városnak, ha a pályázók szerint szinte lehetetlen az önkormányzat támogatása nélkül üzemeltetni, akkor minek kellett félmilliárd forintot elkölteni egy látványberuházás miatt, mondjuk néhány helyi utca újraaszfaltozása helyett?
Támogasd adód 1%-val a hatalomtól független újságírást! Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adószám: 19294571-1-18. Köszönjük! |