Nézzük, melyek a leggyakoribb kifejezések, amelyeket illik ismernie akár a kezdőknek is. Cikkünkből az is kiderül, milyen egyéb készségekkel kell még rendelkeznie annak, akit vonz a rendezvényszervező szakma!
Az angol fontos
A jó rendezvényszervező számos olyan készséggel rendelkezik, amely megkönnyíti a mindennapi munkáját, ezek közül az egyik az angolnyelv-tudás. Bár a szakmában gyakoriak a francia kifejezések is, mégis napjainkban a legfőbb fogalmak angolul hangoznak el egy megbeszélésen.
Aki nem szeretne felsülni egy meetingen vagy egy kollégával való egyeztető találkozón, az jó, ha megtanulja a legalapvetőbb szakszavakat. Íme, néhány ezek közül:
● Ajánlat: proposal, offer, quote, esetleg quotation
● Beszállító: vendor vagy supplier
● Forgatókönyv: agenda, scenario, de itinerarynek is nevezik
● Rendezvényhelyszín: venue
● Székpánt: chair sash
● Színpadtechnika: stagecraft
Persze sok más kifejezés van még, amelyet meg is tanítanak például a MOE Rendezvényakadémia által szervezett rendezvényszervező tanfolyamon is. Az oktatók célja ugyanis az, hogy jól felkészült, talpraesett munkavállalókkal gazdagodjon a rendezvényszervezés világa, így mindent megtesznek annak érdekében, hogy felkészítsék a tanulókat a kihívásokra.
További hasznos készségek
Van azonban egy rossz hírünk: nem elég ismerni az angol szavak jelentését, tudni kell azt is, mit takarnak valójában. Hiába magolja be valaki ugyanis, hogy a surlófény az uplight, a körasztal pedig roundtable, tudnia kell azt is, melyiket hol alkalmazza.
Ahhoz pedig, hogy sikeres legyen egy-egy rendezvény, sok-sok tapasztalatot kell szerezni. Ezért biztatnak arra mindenkit a rendezvénymenedzsment kurzus oktatói is, hogy minél előbb kezdjen el a szakmában tevékenykedni – akár önkénteskedni.
A kitartás, az elkötelezettség, az ambíció olyan tulajdonságok, amelyek sokat érnek ezen a területen. Az elméletnél sokszor többet számít a gyakorlat.
Az adminisztrációhoz is érteni kell
Egy rendezvény megszervezése többlépcsős folyamat, sok-sok előkészület előzi meg a konkrét eseményt. Ebben a szakaszban történik az ajánlatkérés, folynak a tárgyalások, megkezdődik a helyszínbejárás, készülnek a meghívók. Ezekhez adminisztratív készségek is kellenek, de itt is szükség van egy-egy terminus technicus ismeretére – akár angolul is.
Nehezíti a helyzetet, ha egy hosszabb kifejezésről van szó, amit rövidítve használnak a szakavatottak. Például az ajánlatkérés angolul request for proposal, amit RFP-nek rövidítenek. A TBC a rendezvényszervezésben azt jelenti: megerősítésre vár (to be confirmed).
Érdemes tehát alaposan felkészülni a szakzsargonból is, ha profik szeretnénk lenni, szerencsére a MOE Rendezvényakadémia tanfolyama ebben segítségünkre van.
Szponzorált tartalmat olvastál!