Az aranyér lehet külső és belső
Az aranyeresség igazi népbetegség manapság. Elsősorban a helytelen táplálkozási szokások, a kevés mozgás, a sok stressz okozza a tüneteket. Amikor jelentkeznek a fájdalmak, érdemes azonnal orvoshoz fordulni, hogy kiderüljön, külső vagy belső aranyérről van-e szó.
A Dr. Bánfalvi Aranyér Központba bejelentkezni telefonon és interneten keresztül is lehet: ha nagyon kínzó a fájdalom, minél előbb keressük fel a rendelőjüket! Jobb, ha megvizsgál bennünket egy szakorvos, ő pedig el tudja dönteni a tünetek alapján, hogy külső vagy belső aranyérről van-e szó.
A belső aranyérnek több stádiuma is van, ha időben felfedezik és kezelik a betegséget, akkor a műtét is elkerülhető. Ennél a verziónál a belső aranyeres csomók duzzadása okozza a problémát, jellemzően nagy fokú hasűri nyomás miatt alakul ki. Veszélyeztetettek a kismamák, az ülő munkát végzők és a túlsúlyosak.
Az aranyér másik fajtája a külső aranyér: itt egy olyan érben alakul ki duzzanat, vérrög, amely a testen kívül helyezkedik el. Általában nagy fájdalommal jár, több napon át tapasztalható a feszítő érzés.
A kétféle aranyér kezelésében is különbözik egymástól, és egy laikus nem tudja, mi a teendő a tünetek kapcsán.
Visszahelyezhető-e a kilógó aranyér a testbe?
Egyik legkellemetlenebb tünet, hogy az aranyér kikerül a testből, “lóg” a végbélnyílásnál, mindezzel megnehezítve a mindennapi székelést, ülést. A higiénia betartására fokozottan oda kell figyelni, ha ilyen eset áll fenn.
A legtöbben ezért arra törekszenek, hogy visszanyomják a kitüremkedő részt. De hogy ez lehetséges-e? Attól függ! Ha belső aranyérről van szó, az a 2-3. stádiumban szokott kiesni. Ilyenkor a duzzanat megszüntethető, majd a kiürült eret vissza lehet tolni a testbe.
Ám más a helyzet, ha a betegség már a 4. stádiumban van. Ekkor szakszerű beavatkozásra lesz szükség, a kikandikáló rész nem helyezhető vissza. Konzultáljunk szakorvossal!
Külső aranyér visszahelyezése
Ahogy a nevéből is kitűnik, a külső aranyér semmilyen módon nem helyezhető vissza a testbe, ne is próbálkozzunk vele. A feszítő duzzanat megszüntetése gyakran csak műtéti úton lehetséges, de cserébe a fájdalom csökkenni fog.
Ha megvárjuk, míg az érben található vérrög felszívódik, akkor is marad utána egy vékony kis bőr, ami zavarni fog minket az öltözködésben, tisztálkodásban, ez is csak műtéttel távolítható el.
A harmadik lehetőség, hogy az aranyeres csomó kifakad: ez nagyon sok szenvedést tud okozni, vérzés, levedzés kíséri.
A fertőzések elkerülése miatt is érdemes szakorvost felkeresni, még ekkor sincs késő. Mivel az aranyér újból kiújulhat, célszerű lesz a megelőzésre fektetni a továbbiakban a hangsúlyt.
Szponzorált tartalmat olvastál!