Másrészt fontos biztonsági funkciókat is ellát. Ezért a csere előtt mindenképp tegyük fel magunknak az alábbi kérdéseket:
Mekkora átalakításra lesz szükség a beépítés során?
Avagy kell-e módosítani a falnyílás méretén, hogy az új nyílászárót be lehessen szerelni? Amennyiben egyedi bejárati ajtót választunk, úgy az ezzel járó macerát megúszhatjuk, hiszen ilyenkor az ajtót egyedileg, a nyílás méretéhez igazítva gyártják le, ezért a beépítés nem jár nagyobb volumenű átalakításokkal. Ez jelentősen gyorsabbá és olcsóbbá teszi a munkálatokat.
Persze előfordulhatnak olyan esetek is, amikor kifejezetten az a cél, hogy a nyílás mérete is változzon. Például akkor, ha a korábbi keskeny ajtó helyett egy tágas, kétszárnyú változatot szeretnénk, vagy pedig bevilágítókkal akarjuk bővíteni a bejáratot, hogy több fény juthasson az előszobába.
Bel- vagy kültéri nyílászáróra lesz szükség?
Habár sokan erre nem gondolnak, de egyáltalán nem mindegy, hogy az ajtó bel- vagy kültérre nyílik. Utóbbi esetben ugyanis hőhídmentes kialakítású termékre lesz szükség, illetve hasznos, ha az ajtó tartalmaz valamilyen hőszigetelő anyagot is. Beltéri ajtónál viszont ezek nem lényeges szempontok.
De vajon mikor melyiket kell választani? Beltéri bejárati ajtókat olyan társasházakban használnak, ahol a lakások egy közös, zárt lépcsőházból nyílnak, azaz nem közvetlenül kintről a szabad levegőről lépünk be az otthonunkba. Kültéri ajtókra pedig családi házaknál, illetve egyéb olyan épületeknél van szükség, ahol a bejárati kültérre nyílik (például a régi körgangos kialakítású bérházak is ide tartoznak).
A megfelelő típus kiválasztása azért fontos, mert ha például beltéri ajtót rakunk kültérre, akkor az nem fog megfelelően szigetelni, illetve a hőhidak miatt páralecsapódás is kialakulhat. Bár annak elviekben nincs hátránya, hogy kültéri ajtót szereljünk be egy zárt lépcsőházba, ám mivel ezek a termékek drágábbak, így lényegében feleslegesen fizetünk értük többet, hiszen az extra tulajdonságaikra nincs szükségünk.
Ki végezze a beépítést?
Az ajtócsere nem egyszerű munka, szaktudást és speciális szerszámokat igényel, így semmiképp sem érdemes házilag kísérletezni vele, mert rengeteg a buktató. Ha már vásároltunk egy jó minőségű nyílászárót, akkor ne a szerelés költségén akarjunk spórolni, mert még az is előfordulhat, hogy véletlenül kárt teszünk benne a beépítéskor.
Keressünk tehát egy megbízható szakembert, a legjobb, ha az ajtót olyan cégtől vásároljuk (például a Nívótól), akik egyben kivitelezést is vállalnak, így amint a nyílászárót kiszállítják, rögtön be is helyezik nekünk.
Szponzorált tartalmat olvastál!