A benőtt köröm kialakulásához többnyire a szűk cipő viselése, a rossz pedikűrös szokások és a helyileg történő sérülés vezethet. A gyulladásos sarjszövet fokozatosan alakul ki, fájdalmasan lüktet, vöröses színű, idővel váladékozni kezd, és akár felülfertőződhet. A folyamatot gombás fertőzés is kísérheti.
Mit érdemes tudni a körömágyplasztikáról?
A körömágyplasztika a benőtt köröm eltávolítását jelenti. A beavatkozás előtt mindenképpen szükség van orvosi vizsgálatra a végtag keringésének felmérése és a lehetséges szövődmények megelőzése miatt.
A konzultáció során a szakorvos felvilágosítást ad az érzéstelenítésről, az eltávolításról, a lehetséges szövődményekről és a műtét utáni időszak teendőiről. Célszerű kényelmes lábbelit és fájdalomcsillapítót beszerezni a köröm eltávolítását követő időszakra.
A benőtt köröm lézeres kezelése és műtéti eltávolítása
A benőtt köröm lézeres kezelése során az érzéstelenítést követően eltávolításra kerül a köröm széle, és lézerrel a gyulladásos sarjszövet. Szintén lézerrel történik a köröm termelődéséért felelős matrix-sejtek eltávolítása. Ezzel meg lehet akadályozni az újbóli körömbenövést.
A műtéti beavatkozás során, az érzéstelenítés után a benőtt körömsávot távolítja el a szakorvos. Ezt követően kémiai roncsolás által kiirtásra kerül az a körömállomány, amelyből kinőtt a köröm. Ezután a sebre vastag fedőkötés kerül, de nem varrják össze. A seb gyógyulását követően ebben a sávban többet nem nő köröm.
Milyen szövődmények alakulhatnak ki a beavatkozást követően?
A körömbenövés eltávolítása után szövődmények alakulhatnak ki a leggondosabb orvosi beavatkozás ellenére is. Korai szövődmény lehet például az utóvérzés, a gyulladás, az allergia, a késői pedig a benövés kiújulása. Erre akkor kerülhet sor, ha nem sikerült eltávolítani az összes körömtermelő sejtet. Természetesen ebben az esetben sort lehet keríteni a benőtt köröm eltávolításának megismétlésére.
A benőtt köröm eltávolítása utáni napon a kötést kamillával le kell áztatni. Naponta két alkalommal ki kell zuhanyoztatni langyos vízzel, szárazra kell törölni, és be kell ecsetelni Betadin ecsetelővel. A lézeres sebek gyógyulása némiképp eltér a hagyományostól. A seb váladékozhat, és megjelenhet pirosas szegély a körömszéleken, de ez nem szövődmény. A 4-5. naptól kötés nélkül is hagyható a seb, ha elkerülhető a szennyeződése. A teljes gyógyuláshoz 3-5 hétre van szükség. A kontroll vizsgálatokon mindenképpen javasolt pontosan megjelenni és az utasításokat betartani, így elkerülhető a kellemetlenségek és a szövődmények kialakulása.
Szponzorált tartalmat olvastál!