Év végi összesítő elemzést küldött szerkesztőségünknek a pártpreferenciákról a Republikon Intézet. A jelentés főbb állításait szemlézzük alábbi cikkünkben.
A 2022-es eredményeihez képest jelentősen csökkent a Fidesz-KDNP támogatottsága. Az országgyűlések utáni első, 2022. októberi mérésben a teljes népesség 35, a pártválasztók 48 százaléka szavazott volna a pártszövetségre.
2023. novemberre a kormánypártok támogatottsága csökkent, a teljes népesség körében 29, a pártválasztók körében pedig 43 százalékra.
Júniustól kezdődött a Fidesz-KDNP lényegesebb visszaesése. Ám így is magabiztosan vezeti a népszerűségi versenyt.
A 2022-es ellenzéki összefogás hat pártja (DK, Jobbik, LMP, MSZP, Momentum, Párbeszéd) összességében stagnált 2023-ban. A legjobb hatpárti eredmény 2023 nyarán, július-augusztusban született, ekkor összesítésben fej-fej mellett állt a Fidesz-KDNP és a (néhai) hatpárti összefogás. Ősszel az ellenzéki pártok támogatottsága némileg visszaesett.
Jelenleg több a bizonytalan, mint a Fidesz-KDNP szavazó.
A Mi Hazánk az elmúlt hónapokban erősödött, viszont, ha az elmúlt évet tekintjük, stagnált a párt támogatottsága, sőt, némileg visszaesett. Mostanra több ügy kapcsán egyértelművé vált a Mi Hazánk és a Fidesz-KDNP együttműködése, amely nagy mértékben befolyásolhatja a szélsőjobboldali párt megítélését.
A Kutyapárt az egyetlen párt, amely a 2023-as évben számottevően erősödni tudott, 1-2 százalék körüli támogatottságát immár a parlamenti küszöb fölé dolgozta az év során, a párt alapítása óta először, a Republikon mérései szerint. Úgy fest, erre a párt is figyelmes lett, ugyanis viccpárttól szokatlan módon elkezdték komolyan venni a 2024-es választást.
A fővárosi listás szavazás kapcsán a Republikon megjegyzi, hogy a listásszavazás azt hozza magával, hogy a Kutyapárt és a Mi Hazánk is tényezővé válhat a Főváros közgyűlésében, valamint polgármester-jelölteket vagy főpolgármesterjelöltet is kell állítaniuk.
Szoros verseny esetén bármely pártból “királycsináló” válhat, azaz rajtuk múlhat bármely nagyobb tömörülés (ellenzéki és kormánypárti) többsége, és csökken annak az esélye is, hogy az ellenzéki tömörülés abszolút többséget szerezzen a közgyűlésben.