Megszűnik Kőszegen a hajléktalanszálló - írtuk cikkünkben még november elején. A 15 főnek otthont adó szállás több okból hagy fel működésével. Az önkormányzatra jövőre az átmeneti szállás üzemeltetése 60 millió forintot terhelne. Ez pedig túl sok már a város költségvetésére nézve. Az intézményvezető azt is kiemelte, hogy a szálló jelenlegi 6 fős alkalmazotti létszáma hamarosan tovább csökken. A 4 főre zsugorodó személyzettel pedig lehetetlen lenne a 24 órás ellátás biztosítása.
Mivel a nappali melegedő nem szüntethető meg, így felmerült, hogy éjjeli menedéket üzemeltetne a Kőszegi Szociális Gondozási Központ. Azonban az éjjeli menedék üzemeltetéséhez újabb működési engedélyre lenne szükség, ez pedig hónapokig tartó procedúrával járna a hivatal szerint, valamint ugyanazt a személyzetet kell biztosítani, mint az átmeneti szállónak, és a bezárás egyik fő indoka a szakember, személyzet hiánya, így elvetették az ötletet.
A lakók többsége már több éve, évtizede él ebben az intézményben. Az előterjesztés szerint pedig az a megoldás születhet, hogy az önkormányzat lakásokat alakít ki a mostani ideiglenes szálló helyén, így albérleti díj fejében kínálnának lakhatást a hajléktalanoknak.
Hogy hogyan fordulhatott az elő, hogy a társadalom egyik legkiszolgáltatottabb csoportja kerül veszélybe, azt Ungár Péter, az LMP parlamenti képviselője kérdezte meg Pintér Sándor Belügyminisztertől.
Hogyan a kőszegi helyzet hogyan fordulhatott elő? Értesültek-e arról, hogy finanszírozási nehézségek miatt szűnik meg egy olyan szociális intézmény, ami az egyik legkiszolgáltatottabb embertársainknak ad fedelet a fejük fölé? Tette-e lépéseket a Kormány annak érdekébe, hogy a hajléktalanszállás 2024 áprilisa után is üzemelhessen? Milyen eszközökkel próbál a Kormány harcolni a szociális ágazatban jelentkező munkaerőhiánnyal? Továbbá azt is kérdezném, hogy az elmúlt 5 évben, hány hajléktalanszállást kellett a kőszegihez hasonló indokok miatt bezárni? - írta a képviselő.
Pintér nevében Rétvári Bence, államtitkár válaszolt.
Rétvári arról ír, hogy míg 2010-ben az ágazatra 7 milliárd 500 millió forintot költöttek el, addig 2022-re ezt az összeget 6 milliárd 500 millió forinttal növelték meg. Terveik szerint 2024-ben ez az összeg 14 milliárd forintot fog kitenni.
Az államtitkár leszögezte, hogy a hajlék nélküli személyek ellátásának megszervezése és fenntartása a szociális igazgatásról és szociális ellátásról szóló 1993. évi III. törvény értelmében kötelezően ellátandó önkormányzati feladat, amely népességszámtól függő, differenciált feladatellátás jelent. A törvény rendelkezése alapján a harmincezer lélekszámot meghaladó településeken kötelező biztosítani hajléktalan személyek átmeneti elhelyezését nyújtó szolgáltatást.
Figyelemmel a lakosságszámra, Kőszeg városában csak hajléktalan személyek nappali ellátását biztosító intézmény működtetése kötelező.
Vagyis a BM széttárja a karját, mivel nem kötelező feladatról van szó, így az átmeneti szállás lakóit szélnek eresztik.
A döntés értelmében 2024. április 30-án zár be az átmeneti szállás.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |