A hétfőn lapunk által már részben ismertetett győri mobilitási tervben számos érdekes adat található a város működésével kapcsolatban. Az 56. oldalon kiderül például, hogy a városban összesen 616 kilométernyi járda van, amelynek területe 820 ezer négyzetmérer, amelynek fenntatásáért nagyrészt az önkormányzat felel. A járdák 39 százalékának hengerelt aszfalt, 31 százalékának öntött aszfalt, 15 százalékának beton, 9 százalékának a térkő burkolata van.
Az Útkezelő értékelése szerint a járdák 53 százaléka közepes minőségű, 19 százaléka hibátlan, 17 százaléka jó. Csak 8 százalék esik a tűrhető, és 3 a rossz minőségi kategóriába.
A dokumentum szerint akadálymentesítés ügyében az jó, hogy a gyalogátkelőknél a szegélylesüllyesztések a legtöbb helyen elkészültek, ugyanakkor kevés helyen vannak a vakok és gyengénlátók közlekedését segító taktilis burkolatjelek, de ez a legtöbb vidéki városra igaz egyébként.
168 kilométernyi a kerékpáros hálózat, de abból 47 kilométer csak kerékpáros nyom
A kerékpáros hálózat adatai is érdekesek: összesen 167,5 kilométernyi „kerékpáros létesítmény” van a városban, ebből a közös gyalog- és kerékpárút 61, az önálló kerékpárút 55, a kerékpársáv 2,6, a kerékpáros nyom 47 kilométert tesz ki. Ezt a dokumentum is leszámolja egyébkéjt a táblázatban, mint nem önnáló kerékpáros létesítményt, hiszen ez ugye csak az aszfaltútra felfestett kerékpáros jelzés.
De a közös gyalog- és kerékpárút megítélése sem a legjobb. A dokumentum így fogalmaz:
„Győr városában a kerékpáros létesítmények sűrűsége igen magas, ami főleg a nagyarányú közös gyalog- és kerékpárutak kijelölésének tudható be. E két fenntartható közlekedési mód közös felületen való elhelyezése azonban a kerékpározás versenyképességét és a gyaloglás biztonságát nem igazán szolgálja. A kerékpáros úthasználók körében a közös gyalog- és kerékpárutak megítélése negatív, a győri kerékpáros hálózat egyharmad része ugyanakkor ilyen elemekből tevődik össze.”
Győr kerékpárforgalmi hálózati terve is idén márciusban készült el, itt lehet forgatni.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs is. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |