A győri közgyűlés díszülésén
díszpolgári címet kapott Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter,
egykori győri önkormányzati képviselő.
A keleti diktatúrákkal rendkívül jó viszonyt ápoló 44 éves külügyminiszter karrierje Győrből indult, ahol Czuczor Gergely Bencés Gimnáziumban végzett, majd 20 évesen a győri közgyűlés tagjává választották. Nem más volt a fiatal Szijjártó mentora a Fideszben és a helyi politikában, mint az akkor ellenzéki alpolgármesterként tevékenykedő Dézsi Csaba András.
Szijjártó később a Fidelitas győri alapítója lett, majd 2002-ben listáról országgyűlési képviselővé is választották, később a Fidelitas országos elnöke, majd 2005-től a Fidesz Győr-Moson-Sopron megyei elnöke lett. Eközben végig önkormányzati képviselő, 2006-től a párt helyi frakcióvezetője lett. Ezután viszont hosszú távra az országos politika felé fordult, ahol a Fidesz fő szóvivője lett.
A Fidesz 2010-es győzelme után Orbán Viktor miniszterelnök személyes szóvivőjeként dolgozott, majd 2012-től a Miniszterelnökség nemzetközi kapcsolataiért felelős államtitkárságát vezette, és ő felelt az ún. keleti nyitás politikáért is. 2014 óta külgazdasági- és külügyminiszterként dolgozik. Az Oroszországgal való kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért 2021 decemberében Barátságért érdemrendben részesítette az orosz kormány, melyet Szergej Lavrov orosz külügyminisztertől vett át Moszkvában.
Mint arról korábban beszámoltunk, az indoklás szerint Szijjártó
- sokat tett a győri Széchenyi István Egyetem modernizálásáért;
- a győri gazdasági élet szereplőivel, nagyvállalataival kiváló kapcsolatot ápol, az Audi és a győri iparfejlesztés elkötelezett támogatója;
- jelentős szerepe volt abban, hogy Győr ipara stabil tudott maradni a Covid-19 járvány idején is;
- sokat tett a bencés gimnáziumért (ahová járt egykoron), s annak felújítási munkálataiért;
- különösen szívén viseli Győr sportját;
- a kezdetektől kiáll az üldözött keresztények mellett szerte a világban, védelmezi a keresztény értékeket, jó kapcsolatot ápol egyházi vezetőkkel.
A város rendszerváltás utáni történetében nem fordult elő, hogy aktív politikus kapta volna a díszpolgári címet, politikusok csak posztumusz kapták a díjat: ilyen volt Kolozsváry Ernő, a rendszerváltás utáni első polgármester, vagy Ottófi Rudolf egykori alpolgármester.
