Iratkozz fel te is a Győr filter nélkül hírlevélre!
Mint azt tegnap megírtunk, váratlanul elindult Győrben is az elektromos roller-rendszer, ami a polgármesteri intenció, illetve az eredeti bejelentés szerint egyebek mellett a haldokló GyőrBike bringakölcsönzési rendszert is kiváltaná.
A szolgáltatást egy külsős cég biztosítja, fenntartása tehát direktben nem kerül pénzébe a városnak,
ami csak a közterületet biztosítja – hogy ingyen, vagy pénzért, azt nem tudni – a cégnek ahhoz, hogy kijelölt lerakózónákat létesítsenek. Ráadásul úgy értesültünk, hogy a szakma szerint is kívánatos egy ilyen rendszer lérehozása a városban, ez szerepel legalábbis a város készülő új kerékpáros hálózati tervében is.
A rollerezés egyébként nem kifejezetten olcsó: az elindulás 350 forint, majd ezután percenként 100 forintba kerül, okostelefonos alkalmazás kell a használatához. Másik felmerülő kérdés, hogy mint azt az elmúlt években láttuk, a rollerek rendszeresn eldobálva, útakadályként tűntek fel például Budapesten, de az is előfordult, hogy a folyóban kötöttek ki. A harmadik érdekes vonás, hogy a rendszer egyelőre csak a belvárosban és közvetlen környékén, Sziget és Újváros keleti csücskén Révfalu és Víziváros egy részén működik, bár ez elvileg májusban változik a rendszer bővülésével.
Az e-roller-rendszer lehetséges szerepéről a város közlekedésében Dr. Tóth Pétert, a Keret Egyesület elnökét kérdeztük.
Segít Győr jelenlegi közlekedési problémáin az új e-roller-rendszer?
Nem, nem segít. Kiegészítő rendszerként értelmezhető, ami a mobilitási választási lehetőségek tárházát növeli egy szűk csoport számára. Ebben az esetben mikromobilitási rendszerekről beszélünk. A használat területi lehatároltsága és az eszközök használati díja is azt mutatja, hogy egy rövid távon, főként a Belváros autómentes övezeteiben használható rendszerről van szó. Jelen formájában nem oldja meg a város északi-déli, keleti-nyugati átszelhetőségének gondjait, a külső városrészek jobb bekapcsolását, az ott kialakítható közlekedési decentrumok kialakítását, elérhetőségét vagy a személygépkocsi-használat visszaszorítását. Sem a személygépkocsiról való váltást nem fogja jelentősen befolyásolni. A rollerek használati területének lehatárolása, illetve a rollerek kihelyezési pontjai sem ezeket a célokat támasztják alá.
Kinek lehet jó a most felállt rendszer, milyen irányban kéne bővíteni?
Jelenleg a Belváros gyors átszelésére alkalmas eszközként értelmezhető ott, ahol autóval nem lehet behajtani, azoknak, akik olyan helyre mennének, ami közösségi közlekedéssel, gyalog nem könnyen megközelíthető. Kevés ilyen hely van jelenleg a Belvárosban. Vagy esetleg olyanoknak, akik nem kívánnak alkalmazkodni a buszmenetrendhez, vagy gyorsabban haladnának, mint ahogy azt gyalog megtehetik. Győrben az autóbusz-menetjegy ára elővételben 250 Ft, míg itt a roller esetében 350 Ft-os induló terhelés után percenként 100 Ft-ot számláz a rendszer. Ár/érték arányban ez nem a legkiemelkedőbb ajánlat.
Érdekes lenne a rendszer kibővítése a város külső városrészeiben, ahol a közösségi közlekedésre ráhordó rendszerként lehetne használni a rollereket
ott, ahol a buszmegálló 500 méternél messzebb található. Még érdekesebb lehetne, ha a rendszer kombinálható lenne más rendszerekkel is: buszbérlet, parkolójegy, stb.
Milyen problémákat hozhat magával az e-roller rendszer megjelenése? Évek óta mást sem hallani, csak hogy az önkormányzatoknak problémájuk van vele.
Várható, hogy növekedni fog a Belvárosban a gyalogos-rolleres konfliktusok száma a jövőben, hiszen a használati terület főként a gyalogos zónákra terhelődik.
Ugyanígy növekedni fog az autós-rolleres konfliktusok száma a jövőben, amennyiben a rolleresek igénybe veszik az utakat is. Növekedni fog aztán a rolleres közlekedéssel kapcsolatos intézkedések száma. Ide tartozik majd a nem megfelelő használatból fakadó károk kezelése, a nem megfelelő helyen leparkolt rollerek kezelése:
Győr a folyók városa. Lesznek rollerek a vízben.
Lesznek rendetlenül parkoló rollerek, amik a látássérültek számára válnak majd valódi akadállyá. Mivel az elektromos rollerekkel kapcsolatos, 2019 óta meglévő új KRESZ-szabályozás nem emelkedett törvényi erőre, ezért szükség lesz arra, hogy a város rendeletileg szabályozza a a bérelhető eszközökre vonatkozó közlekedési szabályokat a városban, illetve mikromobilitási pontokat kell kijelölnie, hogy elkerülje a káoszt. Ezt Budapest már megtette 2019-ben.
Iratkozz fel te is a Győr filter nélkül hírlevélre! Kövesd a Befejezetlen Győrt a TikTokon! Csatlakozz Győr egyetlen szabad fórumához, a 32 ezer tagot számláló Győr összefog csoporthoz!