A középfokú duális képzés egy szakképzési forma: az intézményben és a vállalkozásoknál párhuzamosan, egymást kiegészítve zajlik a szakirányú oktatás. A cégek nem csak szakmai, elméleti ismereteket adnak át, hanem a tanulók számára életszerűbbé is válik a tanulás, sőt a cégek egymás közreműködését is igénybe vehetik. A duális képzési forma tehát előnyös a tanulók és a duális képzők részére egyaránt.
Vas megyében jelenleg 338 duális képzőhely fogadhat tanulókat szakirányú oktatásra. A megnövekedett beiskolázási számok tükrében elsősorban ács, burkoló és festő, mázoló, tapétázó, asztalos, valamint központifűtés- és gázhálózatrendszer-szerelő, villanyszerelő és cukrász szakmákban további duális képzőhelyekre van szükség, de a többi szakmában is várjuk az érdeklődő vállalkozások jelentkezését. Célunk, hogy elősegítsük a tanulók elhelyezését minőségi képzést biztosító szervezeteknél szakképzési munkaszerződéses jogviszony keretében.
A jövő munkavállalóinak képzése nem könnyű feladat, azonban a duális képzést vállaló szervezetek sok háttértámogatást, segítséget kaphatnak hozzá a kamarától és iskolától egyaránt.
Milyen előnyei vannak a duális képzőhellyé válásnak?
A duális képzőhellyé válásnak több: rövid- és hosszútávú, valamint pénzügyi előnyei is vannak a duális képzők számára.
Hosszú távú előny a munkaerő utánpótlás, hiszen a duális képzőhelyek a szakképzési munkaszerződéssel olyan munkaerőt biztosíthatnak maguknak, akikre hosszabb távon is számíthatnak. A tanulók utánpótlást jelentenek a munkaerő-toborzás során, a cégek vállalati kultúráját ismerő, jól teljesítő tanulók a szakmai vizsgát követően bekapcsolhatók a termelésbe.
Rövid távú előny a tanulók részvétele a termelésben, hiszen a szakmai oktatás során elkészített termékeikkel, a feladatok végrehajtásával a duális képzőhely termeléséhez is hozzájárulnak.
Továbbá pénzügyi előny, hogy a szakmai oktatás kifizetődő. A tanulót megillető nettó munkabérből eredő többletköltséget, vagy annak döntő részét a munkáltató adókedvezmény formájában elszámolhatja, valamint a duális képzés végén tanulónként sikeres vizsga esetén sikerdíj is elszámolható.
A duális képzőhely által megköthető szakképzési szerződések száma
A duális képzőhely legfeljebb tizenkettő tanulóval (képzésben részt vevő személlyel), vagy legfeljebb a szakképzési munkaszerződés megkötésének évét megelőző év átlagos statisztikai állományi létszáma legfeljebb harminc százalékáig köthet szakképzési munkaszerződést.
Ez a létszámkorlátozás nem vonatkozik a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (Kkv tv.) szerinti partnervállalkozás és kapcsolódó vállalkozás figyelmen kívül hagyásával kis- és középvállalkozásnak nem minősülő vállalkozásokra, ők korlátlan számú szakképzési munkaszerződést köthetnek.
A szakképzési munkaszerződés
A szakképzési munkaszerződés alapján kifizetett munkabér havi mértékének összegét, legalábbis annak minimumát és maximumát jogszabály határozza meg, illetve előírja, hogy megállapításánál figyelembe kell venni a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy szakmai felkészültségét és tanulmányi eredményeit.
A korábbiakkal ellentétben nincs kötelező emelésre vonatkozó előírás és ehhez kapcsolódóan kidolgozandó egységes szempontrendszer. Ennek ellenére lehetséges a bér emelése, de ez opcionális, illetve elsősorban a duális képzőhely anyagi lehetőségei határozzák meg.
A szakirányú oktatás során a jogi szabályozás lehetőséget biztosít arra, hogy a foglalkoztató cég duális képzőhelyként szakképzési munkaszerződést kössön a saját dolgozójával. Az új szakképzési törvény végrehajtási rendeletében azonban külön kiemeli a saját dolgozó képzésének egyik speciális esetét, amikor egyszerre teljesül a következő négy feltétel:
• a képzésben részt vevő személy nem nappali szakirányú oktatásban vagy szakmai képzésben vesz részt;
• a képzésben részt vevő személy jogviszonya ezzel a jogviszonnyal párhuzamosan áll fenn;
• a munkáltató tevékenysége kapcsolódik az adott szakma ágazatához;
• a szakirányú oktatásra a foglalkoztatónál az elkészített képzési program alapján kerül sor.
Ebben az esetben a szakirányú oktatás végezhető attól függetlenül, hogy a foglalkoztató duális képzőhelynek minősül-e vagy sem. Egyébiránt kizárólag ebben az esetben nem kell külön szakképzési munkaszerződést kötni, hanem a végrehajtási rendelet alapján az eredeti munkaszerződést kell módosítani.
Duális képzés a felsőoktatásban
A duális tanulmányokat a felsőoktatásban is folytathatják a hallgatók. A felsőoktatási duális szakképzés előnye, hogy a cég a diploma megszerzésének idejére kész munkavállalót nevelhet ki magának. A felsőoktatásban tanuló hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális szakképzés idején. Hat hét időtartamot elérő egybefüggő gyakorlat ideje, valamint a duális képzés képzési ideje alatt díjazás illeti meg, ennek mértéke a minimálbér 65 százaléka. A képzés költségeinek egy részét a cégek, vállalkozások a szociális hozzájárulási adóból csökkenthetik.
Felsőfokú duális képzésre minden olyan vállalat, cég, szervezet fogadhat hallgatót, amely erre vonatkozóan együttműködési megállapodást kötött egy egyetemmel, és az oktatási hivatal felvette a duális képzést folytató szervezetek listájára.
A Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara így segíti a duális képzőhelyeket
A Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamaránál minden középfokú oktatásban közreműködő duális képzőhely saját duális képzési tanácsadóval rendelkezik, akihez a vállalkozás bármikor fordulhat a kérdéseivel.
A tanácsadó
- segíti a képzés elindítását, a képzőhelyi nyilvántartásba vétel feltételeinek való megfelelést
- támogatja a képzés folyamatát, rendszeres tájékoztatást nyújt az aktuális tudnivalókról
- ellátja a képzőhelyet dokumentum mintákkal, szakmai segédanyagokkal
- szükséges esetben, speciális kérdésekben szakmai iránymutatást, állásfoglalást kér az illetékes szervektől
- segíti az iskolákkal való együttműködést
A kamara
- rendszeresen szervez a tanulóképzéshez kapcsolódó szakmai előadásokat, képzéseket
- szervezi a gyakorlati oktatók képzését, továbbképzését
- ágazati fórumokon egyezteti az adott ágazatra vonatkozó kérdéseket, javaslatokat, továbbítja azokat a döntéshozók felé
Kapcsolódjon be az Ön vállalkozása is a duális képzésbe és érvényesítse annak minden előnyét!
Keresse kamaránk duális képzési tanácsadóit a részletekkel kapcsolatban a következő elérhetőségek valamelyikén: tanacsadok kukac vmkik.hu, telefon: +36 94 506-644
A Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamarához tartozóan a következő ágazatokban folyik képzés Vas megyében:
- Egészségügyi technika
- Elektronika és elektrotechnika
- Építőipar
- Épületgépészet
- Fa- és bútoripar
- Gazdálkodás és menedzsment
- Gépészet
- Informatika és távközlés
- Kereskedelem
- Közlekedés és szállítmányozás
- Kreatív
- Oktatás
- Specializált gép- és járműgyártás
- Sport
- Szépészet
- Szociális
- Vegyipar
- Turizmus – vendéglátás
Képzőhelyként beiskolázástól függően fogadhat tanulót és/vagy felnőttet, képezheti akár saját, akár más munkavállalóját is.
Készült a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával.