A múlt héten jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, ami lehetővé teszi a települési vezetőknek, hogy saját hatáskörben döntsenek arról, milyen módon üzemeltetik tovább a közvilágítást.
Szombathely úgy döntött nem nyúl hozzá a közvilágításhoz, azonban az adventi ünnepi fények csupán este 11 óráig világítanak.
Komló városvezetése ezzel szemben úgy döntött, hogy vállalják a 7-8 millió forintos költségét annak, hogy a városban csak minden második kandeláber adjon fényt. Így próbálnak spórolni.
A kormányzati vezetők közül a KDNP frakcióvezetője Simcskó István is hasonló spórolásról számolt be. A politikus kicsavarta a csillár minden második izzóját.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője pedig két akváriumából szüntett meg egyet. Szerinte ugyanis az akváriumi nagyüzem rengeteg áramot fogyaszt, így aranyhalait az egyik barátjának kerti tavába szállította át.
Úgy tűnik a spóroláson egyelőre nem kell gondolkodnia Szombathely két labdarúgó utánpótlás műhelyének. Tegnap este jártuk végig a pályákat, és a Haladás Sportkomplexum valamint az Illés Labdarúgó Akadémia edzőpályáin is teljes üzemben világítottak a reflektoron.
A Haladásnál ottjártunkkor azt látszott, hogy a két centerpályán, pályánként 10-20 gyerek tartózkodik, a harmadik kispályán pedig hasonlóan kis csoportban folyik a tréning.
Az Illés Akadémián is minden pályán világítottak a reflektorok. Hogy itt pontosan hányan edzettek, azt nem láttuk.
Mind a két létesítmény állami pénzből működik. Az Akadémia - mivel nemzeti sportstraégiailag kiemelt intézmény - közvetlenül a minisztériumtól kapja a működési támogatást. Ez az elmúlt két évben összesen 4 milliárd 692 millió 685 ezer 274 forintnyi közpénzt emésztett fel.
A Haladás VSE-nél kicsit bonyolultabb a helyzet. Korábban az egyesület is állami támogatást kapott. Évente 300 millió forintot kaptak a központi költségvetésből, amiből aztán kifizették a Sportkomplexum bérleti díját, vagyis fedezték a létesítmény fenntartását. A Sportkomplexumot már jelenleg közvetlenül az állam tartja fenn, hogy ebben a modellben a HVSE mikét fizet bérleti díjat és a pályák világítását így most ki fizeti ezt nem tudjuk. Éppen ezért kérdéseket küldtünk a Haladás VSE-nek, hogy megtudjuk mennyibe kerül a reflektorok üzemeltetése, és szükséges-e vagy egyáltalán gondolkodnak-e abban, hogy milyen módon tudnának spórolni.
Hasonló kérdéseket küldtünk az Illés Akadémiának is. Amennyiben válaszokat kapunk, jelentkezni fogunk.
Az akadémiákon látott villanyfény azért is érdekes, mivel nemrég az NB I és az NB II csapatai közösen fordultak kéréssel az MLSZ felé annak érdekében, hogy a bajnoki találkozókon ne kelljen villanyfényben játszaniuk, ezzel is spórolva a büdzséjükön.
Tegnap egyébként körutazásunk során a Király Sportlétesítményhez is elautóztunk itt sötétek voltak a pályák. Talán nem véletlen. Ugyan a létesítmény összesen 5 milliárd forintnyi közpénzből épült meg, ám az üzemeltetést már a Király Sportegyesületnek, saját pénzből kell megoldania.
Úgy tűnik, hogy a pályák világításának kérdése nem csak szerkesztőséget érdekli. Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője írásbeli kérdést nyújtott be, hogy érdeklődjön a témában.