Két év alatt közel 5 milliárd forintnyi közpénzt tolt bele az állam a szombathelyi Illés Akadémiába

Bazsó Bálint Farkas Bazsi 2022-01-19 08:18:13
Közérdekű adatigényléssel lehetett csak megtudni, hogy az adófizetők hány forinttal támogatták az alapítvány működését.

2021 elején szegezte a kormánynak a nem túl bonyolult kérdést Ungár Péter: mennyi pénzből gazdálkodik éves szinten az Illés Sport Alapítvány.

A Vas megyei LMP országgyűlési képviselője azonban számot nem, csak egy jogszabályi hivatkozást kapott, miszerint az akadémia 2020 évi támogatását a 2019. évi LXXI. törvény alapján, a Sportakadémiák költségvetési soron található. Felhasználása a sportakadémiákról szóló 303/2019. (XII.12.) Korm. rendelet előírásainak megfelelően történt. 

Ám hiába: a jelzett költségvetési soron éppenséggel csak összeg nem található.

Fotó: Vágvölgyi Bálint

Mivel vastagon közpénzről van szó, ezért Ungár Péter közérdekű adatigényléssel fordult az Emberi Erőforrások Minisztériumához, hogy kiderüljön, pontosan hány forintjába is került a magyar adófizetőknek azIllés Sport Alapítvány 2020-ban és 2021-ben.

A válasz meg is érkezett. Mint kiderült:

az alapítvány két év alatt 4 milliárd 692 millió 685 ezer 274 forintot kapott a központi költségvetésből.

Ahogyan arról korábban beszámoltunk: egy évvel ezelőtt költözött be a Nyugat-Magyarországi Utánpótlás-Nevelési Centrumba az Illés Labdarúgó Akadémia. Az épületet közpénzből építette fel az állam, a kivitelező a Mészáros Lőrinchez köthető, ZÁÉV Zrt. volt. Összesen 5 milliárd 900 millió forintért építhette meg a cég az épületet és több sportpályát is magába foglaló létesítményt.

A költségeket némiképpen árnyalja, ha hozzávesszük azt a 2 milliárd 36 millió forintot is, amiből a dozmati víztározó még az akadémia létesítése előtt megépült. Erre pedig azért volt szükség, hogy az Arany-patak időszaki áradásától megvédjék a sportlétesítményt.

A kuratóriumi elnök a saját volt cégével bérelteti az éttermet az Illés Akadémián, arra azonban egy éve nem válaszolnak, hogy ezt milyen keretek között teszik meg

Januárban költözött be a Nyugat-Magyarországi Utánpótlás-Nevelési Centrumba az Illés Labdarúgó Akadémia. Az épületet közpénzből építette fel az állam, a kivitelező a Mészáros Lőrinchez köthető, ZÁÉV Zrt. volt. Összesen 5 milliárd 900 millió forintért építhette meg a cég az épületet és több sportpályát is magában foglaló létesítményt, hogy pontosan mit, azt sorolom is: 6000 négyzetméteres főépület.

Az épület hasznosítására nyílt vagyonhasznosítási pályázatot hirdettek meg, amin mindössze egyetlen pályázó volt, az pedig az Illés Labdarúgó Akadémia volt, akik így el is vitték a létesítményt.

A havi bérleti díjat 400 ezer forint + Áfában határozták meg.

Szerettünk volna többet is megtudni az alapítvány működéséről, beköltözéséről és az ott folyó munkáról, ám kérdéseinkre ott jártunkkor az Alapítvány akkori kuratóriumi elnöke, Kóbor László nem válaszolt, mondván arra csak a kormányzati beruházásokért felelős BMSK Sport Közhasznú Nonprofit Kft. jogosult.

Láthatóan ez nem zavarta össze túlzottan Illés Bélát, az Akadémia névadóját és igazgatóját, aki néhány napra rá a megyei lapnak már azt mondta: "a nem szombathelyi focisták éppen a héten költöztek be az épület kollégiumi részébe, ahol 55 darab kétágyas szoba áll a rendelkezésükre."

Magyarul Illésék simán tudnak nyilatkozni annak, akinek ők akarnak. Egy magáncég esetében ez még akár nem is lenne aggályos, ám

közpénzből megépített, közpénzből fenntartott intézményről van szó.

A Illés Akadémia ugyanis kiemelt akadémia a hazai sportfinanszírozásban, vagyis annak működését egy az egyben a központi költségvetésből fedezik, ami az Emberi Erőforrások Minisztériumán keresztül csorog át.

2021 februárjában küldtünk hasonló tartalommal közérdekű adatigénylést az alapítványnak. Azt kérdeztük, hogy:

  • A Nyugat-Magyarországi Utánpótlás-Nevelési Centrum éttermét melyik cég üzemelteti?
  • Hogyan történt meg a cég kiválasztása? Volt-e pályázat? Amennyiben igen, az hol jelent meg?
  • Havonta mekkora bérleti díjat fizet az étterem az Illés Sport Alapítványnak?
  • Pontosan milyen feladatokat kell ellátnia az éttermet üzemeltető cégnek az Akadémia felé?
  • A bérleti szerződés kizárja-e, hogy az éttermet bérlő és azt üzemeltető cég csakis az Akadémia ellátását köteles végezni, vagy van módja arra, hogy úgynevezett "külsős" vendégeket is kiszolgálhat?
  • Mennyi pénz van egy akadémista étkezési ellátására naponta? Mekkora összeget kapott 2020, 2021-ben az étkeztetésre az EMMI-től az alapítvány?

Igénylésünkre a mai napig nem kaptunk választ. Emiatt és az akadémia szerkesztőségünket ért hátrányos megkülönböztetése miatt a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordultunk. A NAIH lassan egy éve vizsgálódik az ügyben, amelyben egyelőre nem hozott határozatot. 

Csak a legszükségesebbek: 7 és fél millió forintért vett gyepszellőztetőt az Illés Akadémia

Az akadémia területén lévő pályák karbantartásához szükséges gép - ez áll azon a soron, ahol az Illés Akadémiát üzemeltető Illés Sportalapítvány az MLSZ-nek benyújtott 2020-as sportfejlesztési program elszámoláson indokolta, hogy mire számol el 7 millió 552 ezer 286 forintot. A gép összköltsége ennyi, aminek megvásárlásához az alapítvány mindössze 2 millió 314 ezer 286 forint önrészt rakott hozzá.

Most azonban a minisztériumi választól kiderült, hogy pontosan mennyi pénzt költöttek el adóforintokból a szombathelyi labdarúgó utánpótlás nevelésre. Ez egészen pontosan:

4 milliárd 692 millió 685 ezer 274 forint.

Szólj hozzá!

Államalapítás: koszorúzás, népi játszóház és családi programok várják a győrieket augusztus 20-án

A Szent István-napi ünnepség a Bécsi kapu téren kezdődik, majd a Radó-szigeten kézműves foglalkozásokkal és népi játékokkal folytatódik a program.

Méltatlan kabaré: az a Fidesz–KDNP nem tekinti legitim államfőnek Baka Andrást, amelyik plágiumbotrányban elveszítette anno Schmitt Pált, majd a kegyelmi ügyben Novák Katalint 

A volt kormánypártok most 1956 méltó örökségéről beszélnek, de idézzük csak fel, hogy mit mondott két éve a témában a tévedhetetlen(?) Orbán Balázs. 

TNT-nagykoncerttel, vízi programokkal és fáklyás felvonulással jön a Pinnyédi Hídpiknik Győrben

Augusztus 19-én hatodik alkalommal rendezik meg a családi programot a Rábca partján, a régi pinnyédi hídnál – valamennyi program ingyenesen látogatható.

Hajtó Péter: másfél év alatt 70-nel nőtt az üres önkormányzati lakások száma Győrben

A független képviselő szerint megbukott a város jelenlegi lakáskoncepciója, augusztus 13-án pedig bemutatja saját, Győr4000 névre keresztelt javaslatát.

Győrbe érkeztek 2025 legjobb sajtófotói – a Városház téren éjjel-nappal látható a szabadtéri kiállítás

Augusztus 31-ig ingyenesen, a nap 24 órájában nézhetik meg az érdeklődők a 44. Magyar Sajtófotó Kiállítást – a válogatásában győri fotóriporterek munkái is helyet kaptak.

Baka András Magyarország új köztársasági elnöke

A Fidesz, a KDNP, és a Mi Hazánk frakciója nem vett részt a szavazáson.

Bővülhet a győri állatkert – lakossági fórumot tartanak a tervekről

A kialakításához szükséges településrendezési módosításról csütörtökön hallgatják meg a helyiek véleményét a Városházán.

Kerékpárral követte, majd brutálisan megtámadta áldozatát a rábatamási rém – vádat emeltek a többszörös visszaeső ellen

A férfi előbb egy kerékpárkereket lopott el a vasútállomáson, később két biciklivel közlekedő nőt támadott meg – az ügyészség végrehajtandó fegyházbüntetést indítványozott.

Hogyan használhatod ki a Google hirdetések új kampányait?

Az online marketing világában az újítások folyamatos megjelenése állandó kihívást jelent a vállalkozások számára.

Tárlatvezetésekkel és kiállításmegnyitóval folytatódik a Rómer Múzeum augusztusi programsorozata Győrben

Agyagkatonák, modern művészet és a Győri Nemzetközi Művésztelep zárókiállítása várja a közönséget.

Nem csak vetítőterem: a mozi mint városi közösségi tér

A mozi jövőjéről legtöbbször nézőszámok, jegyárak és streamingplatformok kapcsán beszélünk, pedig legalább ilyen fontos kérdés, hogy milyen szerepet tölt be egy mozi a város közösségi életében.

Közel 1000 milliárddal csökkent a költségvetési hiány – Magyar Péter szerint ehhez csak annyi kellett, hogy nem lopják el az adófizetők pénzét

A kormányfő állítja, az elmúlt három hónap költségvetési fordulata megmutatja az új gazdaságpolitika eredményét, a július önmagában 524,3 milliárd forintos többletet hozott.

Halász Bence első dobásával döntős kalapácsvetésben

Szabados Ármin is ott lesz a fináléban.

KÉSZ: átadták a megújult az Erzsébet ligeti KRESZ-parkot Győrben – ezzel közel 90 millió forintot spórolt a város

Kósa Roland alpolgármester szerint a beruházással egyszerre rendezték az étterem korábbi szabályozási problémáját és újították fel a gyerekek, családok által közkedvelt területet.

A Savaria Karnevál idején akarnak a szombathelyi városháza előtt demonstrálni az Oladi Plató lakói

A drasztikus megmozdulással arra kívánják felhívni a figyelmet, hogy régóta nem mozdult előre az azbeszt helyzet megoldása.

Érmet várnak a kalapácsvető Halász Bencétől a ma kezdőd atlétika Európa-bajnokságon

De a másik szombathelyi dobó, Szabados Ármin is szép helyezést érhet el.