Váratlanul a győri önkormányzat Közrendvédelmi és Közigazgatási Bizottsága elé került egy javaslat, amely szerint
Dézsi Csaba András polgármester megkapja a 35 év közszolgálati tisztviselői szolgálatért járó, az ő esetében 5,2 millió forintot jelentő jubileumi jutalmat. Nem világos azonban, hogy mi alapján gondolja, hogy az jár neki.
(Korábban azt írtuk, hogy a polgármester igényelte ezt a támogatást, de a győri jegyző tájékoztatott minket, hogy ez nem volt pontos, mivel ezt a jutalmat nem igényelni kell, ez automatikusan jár. Cikkünk a jegyző és a polgármester válaszáról itt olvasható.)
A jutalom ugyanis meghatározott munkakörökben eltöltött évek után adható. A vonatkozó törvény alapján annak jár, aki
- a Miniszterelnöki Hivatal, a minisztériumok és országos hatáskörű szervek (és területi, helyi szerve, a köztársasági megbízott hivatala, valamint a helyi önkormányzat képviselő-testületének hivatala, hatósági igazgatási társulása, a körjegyzőség (a továbbiakban együtt: képviselő-testület hivatala) köztisztviselőinek, ügykezelőinek és fizikai alkalmazottja (1992. évi XXIII. törvény a köztisztviselők jogállásáról);
- a Miniszterelnökség, a minisztériumok, a kormányhivatalok, a központi hivatalok, a kormányhivatalok és a központi hivatalok területi, helyi szerve, a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerve, a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzésére hatáskörrel rendelkező szerv, a Rendőrség, a Vám- és Pénzügyőrség, a büntetésvégrehajtás és a katasztrófavédelem szervei, valaminta Nemzeti Hírközlési Hatóság kormánytisztviselője és kormányzati ügykezelője, a minisztérium és a Miniszterelnökség közigazgatási államtitkára és helyettes államtitkára (2010. évi LVIII. törvény a kormánytisztviselők jogállásáról);
- a fővárosi és megyei kormányhivatalok állami tisztviselője és állami ügykezelője (2016. évi LII. törvény az állami tisztviselőkről);
- Köztársasági Elnöki Hivatal, az Alkotmánybíróság Hivatala, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság, az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Gazdasági Versenyhivatal, a Magyar Tudományos Akadémia Titkársága, a Magyar Művészeti Akadémia Titkársága, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, a Közbeszerzési Hatóság, a Nemzeti Választási Iroda, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának Hivatala, az Országos Atomenergia Hivatal, az Integritás Hatóság (2019. évi CVII. törvény a különleges jogállású szervekről és az általuk foglalkoztatottak jogállásáról)
- vagy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal személyi állományának jogállásáról szóló törvény hatálya alá tartozó munkáltatónál van adó- és vámhatósági szolgálati jogviszonyban vagy munkaviszonyban.
Ezek alapján Dézsi Csaba Andrásnak polgármesterként és alpolgármesterként van 6,5 év jogviszonya (ebbe az önkormányzati képviselőség nem számít bele, és ha azt számolnánk, akkor is csak 28 éve lenne).
A polgármester valószínűleg az orvosként, azaz közalkalmazottként és egészségügyi szolgálati jogviszonyban ledolgozott éveit akarja beszámolni a 35 évbe, ez azonban egy teljesen másik rendszer.
Az egészségügyi szolgálati jogviszonnyal rendelkezők ún. szolgálati elismerést kaphatnak huszonöt, harminc vagy negyven év jogviszony után – ahogy a közalkalmazottak is, amely körbe tartoztak korábban az egészségügyi dolgozók –, de első ránézésre semmi nem utal arra, hogy ez a két különböző jutalom egybevonható lenne, vagy az egyikhez elszámolható jogviszonyt bele lehetne számolni a másikba – nem kizárt persze, hogy van ilyen rendelkezés, amit nem találtunk meg. De ha van, arra a bizottság elé került rendelet sem utal részletesen, annak indoklásában ennyi áll:
A szöveg csak a 2011-es köztisztviselői törvényre hivatkozik, másra nem. Az alapján pedig önmagában nem úgy tűnik, hogy járna a jutalom a polgármesternek, hiszen mint említettük, csak 6,5 év jogviszonya van.
Ha viszont mégis beleszámítanak valahogyan orvosként eltöltött évei, akkor felmerül a kérdés, hogy közalkalmazottként felvette-e a 30 éves jubileumkor járó háromhavi bérét, és ha igen, akkor megfelel-e a törvény szellemének, ha erre a jogviszonyra hivatkozva most ismét felveszi azt.
Ezt továbbgondolva felmerül az a kérdés is, hogy amikor mindkét helyen eléri a 40 éves jogviszonyt – ha mondjuk öt év múlva is polgármester lesz – akkor mindkét helyen egyszerre fel fogja-e venni az 5-5 havi illetményt?
A polgármesternek egyébként 1,5 millió forint a jövedelme orvosként a kórháztól, egyetemi tanárként 594 ezer forintot keres, az egyetem kuratóriumának tagjaként pedig ismét 1,5 millió forintot. Vagyonnyilatkozatában jövedelmei között nem szerepel feltüntetve a polgármesteri tiszteletdíj, ami idén már 1,3 millió forint körül van. Összesen tehát egy hónapban bruttó 4,9 millió forintot keres a polgármester.
A város egyébként év eleje óta pénzügyi gondokkal küzd: azzal indult a spórolás még tavasszal, hogy elvették az óvónők ingyenes ebédjét, illetve ruhapénzét, valamint az óvodai csoportokban a kézműves ezsközök beszerzésére szánt összeget.
Megkérdeztük a bizottság elnökét, a fideszes Kovács Tamást, illetve a polgármestert és a jegyzőt, hogy pontosan miért érzi feljogosítva magát a polgármester erre a jutalomra, amint kapunk választ, megírjuk.