Bár az M1 ingerküszöbét nem érte el annyira a tegnap esti diáktüntetés, hogy arról élőben közvetítsen, hiszen mint arról a Telex írt, a tüntetéssel egy időben inkább egy tojásmúzeumból kapcsolta élőben tudósítóját a csatorna, késő este az MTI-n csak megjelent egy tudósítás.
A tanárok melletti szolidaritási tüntetést és koncertet tartottak szerda este Budapesten, a Kossuth téren; a Tanítanék Mozgalom és a noÁr Mozgalom közös demonstrációján az oktatás megmentéséért, a fiatalok jövőjéért, az oktatásban dolgozók megbecsüléséért és a sztrájk jogáért álltak ki a résztvevők - írta a távirati iroda.
A teret megtöltő tömeg előtt Törley Kata, a Tanítanék Mozgalom alapítója elmondta, évek óta küzdenek az oktatási rendszer megújításáért, és az "arrogáns, párbeszédképtelen hatalommal szemben" állnak ki régóta.
Mostanra a tanárhiány olyan méreteket öltött, hogy szembe kell néznünk azzal: az oktatási rendszer összeomlott és maga alá temet mindenkit, tanárt, szülőt, diákokat, a gyerekeket - hangoztatta Törley Kata.
Közölte, mozgalma két alapvető követelést fogalmazott meg, amelyek nélkül nem lehet ráfordulni az oktatási rendszer még megoldandó problémáira. Ezek pedig a pedagógusok sztrájkjogának helyreállítása és az azonnali intézkedés a pedagógusok munkakörülményeinek és bérhelyzetének javítása érdekében - mutatott rá Törley Kata.
Azt mondta, érdemi választ évek óta nem kapnak a gőgös hatalomtól, helyette sértegetést, fenyegetést, a tiltakozók kirúgását, egzisztenciális ellehetetlenítést.
Az áldozat a magyar társadalom és azért vannak most itt, hogy felhívják a figyelmet erre a válságra, szolidaritásra szólítsanak mindenkit, valamint tovább küzdjenek a céljaikért - jelentette ki Törley Kata.
A rendezvény házigazdája Molnár Áron színész, a noÁR Mozgalom alapítója arról beszélt, a tüntetésnek és a koncertnek az a célja, hogy sztrájkalapot gyűjtsenek a sztrájkban, a polgári engedetlenségben részt vevő tanároknak.
Glonczi László roma aktivista azt hangsúlyozta, a sztrájk alapvető jog és együttesen kell követelni a pedagógusok számára a béremelést és a szabad véleménynyilvánítást.
Pilz Olivér, a Tanítanék Mozgalom társalapítója azt hangoztatta, a diákok sokan vannak és okosak, ezért veszélyesek a hatalomra. Pilz Olivér minden ágazati szakszervezetet a pedagógusok melletti általános sztrájkra szólított fel.
Walton Viki magyartanár, drámapedagógus a Szülői Hang képviseletében, azt mondta, a magyar oktatás halott, de - mint fogalmazott - "ezt nem engedhetjük". Szavai szerint a szülőknek lehet és kell változtatni, mivel őket nem lehet megfélemlíteni.
A Margit híd szerda délutáni lezárást megszervező diákok képviselője elmondta: többségben vannak azok, akik változást szeretnének, egy szabad emberközpontú oktatást szeretnének egy szabad oktatást.
A tömegben állók egyebek mellett "Tanáraim nélkül félember lennék", "Érzem, hogy butulok", "Szülj még egy tanárt", "Nincs tanár, nincs jövő" transzparenseket emeltek a magasba és azt skandálták, "Szabad ország! Szabad oktatás!".
Az országban szinte minden városban szerda reggel, a tanítás megkezdése előtt élőláncot alkottak a diákok és a tanárok az iskolák körül. Az állami média ezekről nem számolt be. Az oktatással kapcsolatban egyetlen hír jelent meg napközben az MTI-n, amely arról szólt, hogy Rétvári Bence, államtitkár szerint az elmúlt 10 évben a magyar kormány az oktatásba fektetett be, s ezt a munkát folytatni kell a jövőben is.