Az első őszi hidegek alkalmával mindig vitatéma, hogy mikor kell bekapcsolni a távfűtést. Van, aki már fázik, van aki szerint csak egy pulóvert kell felvenni, mindenestre nincs év, hogy ne maradan-e el ez a vita, ami idén ráadásul különöen korán, szeptember végén időszerűvé vált.
Azonban ez a vita nem eldönthetetlen, vannak objektív szempontok, ami alapján a távhőszolgáltatónak be kell kapcsolnia a távfűtést.
Szeptember 15-től van lehetőség a távfűtés bekapcsolására egyéni kérés alapján, de ha a külső hőmérséklet napi középértéke – az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint – előreláthatólag nem haladja meg a 10 fokot, illetőleg három egymást követő napon a 12 fokot, akkor el kell indítani a szolgáltatást mindenhol. Erről írt korábban a GyőrPlusz is.
Ez történik meg várhatóan szerdán, legalábbis ezt jelentette be Dézsi Csaba András polgármester.
Olvasóink közül többen is jelezték azonban, hogy a múlt hét végén és az utóbbi napokban többször is érdeklődtek a szolgáltatás bekapcsolása iránt a Győr-Szolnál, mivel az adatok szerint a napi középhőmérséklet végig 12 fok körül alakult, tehát nem haladta azt meg, ennek ellenére mégsem kapcsolták be a szolgáltatást.
Az itteni adatokat vizsgálva tényleg azt láthatjuk, hogy Győrben szeptember 15-i 21 fokról már szeptember 18-ra 13 fokra hűlt a napi átlaghőmérséklet, majd
szeptember 19. és 21. között, tehát három napon át nem haladta meg a 12 fokot. Ez azt jelenti, hogy az időjárási adatok alapján elvileg már múlt hét elején be kellett volna kapcsolni a távfűtést.
Ez maradt a helyzet egyébként egészen vasárnapig, tehát szeptember 25-ig. Érdekes módon hétfőn, tehát a keddi bejelentés előtti napon éppenséggel ismét magasabb,16 fok volt a napi átlaghőmérséklet. Dézsi polgármesternél egyébként érdeklődtek a győriek múlt héten a témában, de ő akkor csak annyit közölt a Győr-Szol nyomán, hogy a lakóközösségek külön kezdeményezhetik a fűtés elindítását, de arról semmit sem írt, hogy a másik feltétel teljesült-e, vagy sem.
Megérdeklődtük a Győr-Szoltól, hogy miért nem indították el a távfűtést korábban. Amint kapunk választ, jelentkezünk.
Eddig Győrt sújtja leginkább a nagyvárosok közül egyébként az energiaválság: szeptember közepén a legtöbb kulturális és sportintézményt határozatlan időre részlegesen vagy teljesen bezárták. Dézsi Csaba András polgármester a bezárások felelősségét az intézményvezetőkre hárította: arról beszélt, hogy ezeket a döntéseket önállóan hozta volna meg minden önkormányzati intézmény, illetve hogy Brüsszel a hibás a helyzetért. A legtöbb intézmény felújításra, karbantartásra, raktározásra, „technikai okokra” hivatkozott a bezárás bejelentésekor.