Mindenek előtt szögezzük le, hogy nem önkormányzati feladat szállodát építeni és üzemeltetni. Ugyanakkor az látszik, hogy Szombathelyen a kis szálláshelyeken kívül nem maradt egyetlen nagy hotel sem, ami több száz ember befogadására lenne alkalmas.
2005-ben zárt be a Nagyszálló, ami Szombathely szívének azóta is központi rozsdafoltja. A szálló a múlt század elején épült, két ütemben. Utoljára a bálterem készült el, 1916 áprilisában azonban még nem táncoltak benne, hanem a város első postahivatala kapott itt helyet. Az épületnek csupán egyik, a jobb oldalán van minden szobához fürdő, a másik oldalon a folyosón három vizesblokk szolgálta ki a vendégeket.
Bár a várost most vezető többség a kampányban még azt mondta, hogy megvennék az épületet, majd vállalkozó bevonásával felújítanák azt, a felszámoló zsonglőrködése miatt az üzlet végül meghiúsult és minden maradt a régiben. A napokban ugyan szakemberek jelentek meg, hogy az életveszélyt elhárítsák, de a szálló újranyitását ettől alig ha lehet remélni.
A Claudius 2020 februárjában zárt be, ahogy akkor írták átmenetileg. Az épület azóta sem nyitott ki és valószínű jó ideig nem is fog, mivel az azt megvásároló Wolf-CRS Kft. nem fizette ki az ING Zrt.-nek az épület vételárát, így pert kezdeményeztek ellenük.
Legutóbb a Park Hotel Pelikán ügyvezetője közölte, hogy mivel egy nagy korszerűsítés kellene az épületnek, de ez a jelen gazdasági helyzetben nem lenne kifizetődő, így az épületet 2+2 évre munkásszállóként üzemeltetik majd.
Ezzel persze nem azt akarjuk írni, hogy egyetlen szálláshely sem maradt a városban. Hiszen az elmúlt időszakban nyított meg az Artis, vagy a Panoráma Hotel, ráadásul a kis szálláshelyek eddig is és ezután is rendelkezésre állnak a városban. Igaz az kérdés, hogy az egyre emelkedő rezsiárak mellett, ezek a szállások meddig lesznek életképesek. Az pedig már most tény, hogy a több száz főt befogadni képes létesítmények elfogytak Szombathelyen.
Vajon minek kell Szombathely ellenzéki polgármesterének négymilliárdos szálloda, amikor a meglévőkben is csak lézengenek a vendégek? - írta 2020. júniusában a Pesti Srácok. A cikk témáját akkor az szolgáltatta, hogy Nemény levelet írt Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy a meghirdetett 600 milliárd forintos turisztikai fejlesztési csomagból - amellyel a koronavírus első hulláma után szerették volna felrázni az ágazatot - Szombathelynek is jusson 1,5 - 2 milliárd forint a SZOVA régóta fiókban lévő négycsillagos szálloda tervének megvalósítására.
A tervek szerint a Tófürdő területén az úszómedence melletti vendéglátó helyén építettek volna meg egy 102 szobás szállodát. Ami nem csak szállóvendégeknek adott volna opciót, de a városban egyre kevesebb helyből gazdálkodó esküvőknek is helyet kínált volna.
Arról nem is beszélve, hogy a Tófürdő ezzel a létesítménnyel lett volna teljes. Az elképzelés szerint a Jégcsarnok hűtésekor keletkező hőt a medencébe nyomnák ki, ha az időjárás hidegre fordul a fűtött medence akkor is használható lenne, a hotel vendégei pedig egy bővített szolgáltatást vehetnének igénybe.
Ez a hajó azonban már szinte biztos elment. Egyrészt sem a kormány sem az önkormányzat nincsen olyan helyzetben, hogy bármilyen beruházásba is bele tudjon kezdeni. Az építőanyag árak már az egekben ez pedig azt jelenti, hogy ami két éve 4 milliárd forintból épült volna meg, az most nagyjából 6-7 milliárd forintot jelent.