Mindennapi csapvizünkre tenné rá a kezét az állam? 

Farkas Bazsi 2022-09-12 06:20:12
Egyelőre sokaknak nem tiszta, hogy mi a különbség a közművagyon és a közműcég között. Miért nem adják át az önkormányzatok a közművagyont akkor, amikor a közműcégek csődközelben vannak? Elmagyarázzuk!

Lassan minden település képviselő testülete körbejárta a kérdést, hogy éljenek-e azzal az állami felajánlással, hogy ingyenes átadják az adott önkormányzat víziközmű vagyonát.

Szombathely például nem élt a lehetőséggel, így marad a városnál a 21 milliárd 600 millió forintnyi vagyon. Ugyanakkor a Vasivíz Zrt. vezérigazgatója, Krenner Róbert hangsúlyozta, hogy a mostani rezsi árakkal számolva az évvégéig nagyjából 250-300 millió forint többlet veszteséggel számol a cég. Sőt, az is elhangzott, hogy amennyiben az állam nem ad segítő kezet, úgy csődbe is kerülhet a Vasivíz, amely egyébként jelenleg az ország egyik legjobb gazdasági helyzetében lévő társasága. 

De akkor miért nem adja át a város a vagyont, vagyis miért nem fogadja el az állami segítséget akkor, amikor saját bevallása szerint is állami segítség kell a közműcégnek?

A válasz nagyon egyszerű, méghozzá az, hogy a két dolognak tulajdonképpen semmi köze sincsen egymáshoz.

A víziközmű vagyont ugyanis azok a csövek, vezetékek, csatorná, szennyvízátemelők, sőt még az uszoda is alkotja, ami az adott település tulajdonában van. 

A Vasivíz, mint szolgáltató pedig egy több önkormányzat tulajdonában lévő társaság, amely tevékenységének egy részét ezeken a vezetékeken keresztül végzi.

Az adott települések Vasivízben keletkezett tulajdoni hányada például nem is arányos annak közművagyonával.

Toronynak például közel 1 milliárd forintos a víziközmű vagyona, a Vasivízben azonban mindössze 0,1%-nyi részesedése van.

De mit akar az állam a vagyonnal?

Na ez az, ami egyelőre senkinek nem világos. Az ivóvíz szolgáltatás például kötelező önkormányzati feladat, így kérdés, hogy hogyan tudná ezt ellátni az a település, ami átadja a földben lévő csővezetékeket az államnak. 

A pénteki szombathelyi testületi ülésen hangzott el, hogy az állam egyelőre nem szeretne többséget szerezni a közműcégben, jelen esetben a Vasivízben. Ugyan a lehetőséget nyitva hagyta az állam, hogy a vagyonnal együtt, az adott település a közműcégben tulajdonolt részvényeit is átadja, ám azt már most kikötötte, hogy a cég mindössze 5%-át szeretné tulajdonolni, az e fölötti felajánlásokat köszöni nem kéri.

Sőt, azokat a vagyontárgyakat sem kéri, amelyek nem a kötelező feladat ellátásához kapcsolódnak. A Vasivíz esetében ilyen például a fedett uszoda.

De akkor minek az 5%?

Ez a mennyiségű tulajdonrész már elég lenne az államnak az úgynevezett ázsiós tőkeemelésre. Ezzel pótolná az adott cég veszteségeit, és egyúttal kiszorítaná azokat a tulajdonostársakat, amelyek nem tudják lekövetni a tőkeemelést.

A képlet tehát egyszerű:

  • Az állam ingyen kéri a települések víziközmű vagyonát, ami így egy fillér nélkül kerülne a tulajdonába.
  • Az állam egészen 5%-ig növelné a víziközmű társaságokban a tulajdonrészét, majd tőkeemeléssel szorítaná ki a többi tulajdonost.
  • Ezzel ingyen jutna a szolgáltatás elvégzéséhez szükséges infrastruktúrához, és a már fennálló tartozások rendezésére véghezvitt tőkeemeléssel végül többségi tulajdonosa lenne a közműcégeknek is.

Arról nem is beszélve, hogy amennyiben a közművagyon átkerül az államhoz, az ezután bármit tehetne vele. Hogy csak egy példát mondjunk, a villanyszámlán is kiugró az utóbbi számlákon az elektromos hálózat használati díja.  

A rezsicsökkentés az oka mindennek

30 fillérbe kerül 2009 óta egy liter csapvíz. Ha nagyon szigorúan számolunk és a csatornadíjat is számítjuk, akkor 60 fillért kell érte fizetnünk.

A rezsicsökkentés bevezetése óta, vagyis 13 éve egyetlen fillért sem tudott emelni a szolgáltatások díjában egyik víziközműcég sem. 

A lakosság persze erre mondhatja, hogy ez egy jó dolog, hiszen olcsón kapják a vizet, csakhogy az inflációt nem követő vízdíj igencsak nehéz helyzetbe hozta a társaságokat. Nehezen tudnak bért fejleszteni, a karbantartásra is sokkal kevesebb pénz jut, ráadásul most a rezsicsökkentés visszametszése is húsbavágóan érinti az egyik rezsiszolgáltatót.

A költségek drasztikus megemelkedését és a most eszkalálódott helyzetet főként a gáz árának emelkedése okozza a Vasivíznél. Az egyik legnagyobb pénzügyi teher e tekintetben az uszoda, ahol egyelőre még a forgatókönyv sincs meg, hogy részleges nyitvatartással, medence kizárással vagy milyen más megoldással mérsékeljék a veszteségeket.

Ha az állam nem lép valamilyen módon közbe, akkor a Vasivíz könnyen csődbe mehet jövőre - mondta a vezérigazgató.

Most úgy néz ki, hogy nem állam támogatással, hanem a szektor einstandolásával fog közlepéni a kormány. 

Szólj hozzá!

Hogyan találhatunk magunknak jól fizető állást?

A híroldalak időről időre foglalkoznak azzal a kérdéskörrel, hogy milyen szakmát érdemes kitanulni, melyikkel mennyit lehet kezdőként vagy tapasztalt szakemberként keresni. Mivel manapság egyáltalán nem ritka az, hogy az emberek átképzik magukat, ezért mindenképpen érdemes figyelemmel követni ezeket a híreket.

Vasárnap és hétfőn is várja a gyerekeket a Fő téri vidámpark Szombathelyen

Hétfőn Bing nyuszival is találkozhatnak a legkisebbek.

Így viseld a gyűrűidet!

A divat világában villámgyorsan változnak a trendek, és ezen belül az ékszerek, különösen a gyűrűk terén is igazi forradalmat élhetünk meg. Hol egy újdonsült fazon kerül reflektorfénybe, hol pedig valami más ragadja meg a közönség figyelmét.

Segítség a tökéletes körfűrész kiválasztásához

A körfűrész a barkács- és szakipari világ egyik legfontosabb eszköze: szinte mindegy, milyen anyagról van szó, a megfelelő típussal megoldható a precíz és pontos vágás.

Húsvéti hulladék ügyek Győrben

Hulladékszállítás, hulladékudvarok, ügyfélszolgálat info.

Kósa Roland: Nem szeretnék parlamenti képviselőjelölt lenni!

A Győr+ rádió reggeli adásában tisztázott az alpolgármester.

Végrehajtónak adta ki magát egy szombathelyi nő

Pedig nem volt az. 47 millió forintot csalt ki. 44 milliót aztán online el is játszott.

USB töltők a hétköznapokban

Napjainkban az USB töltők nélkülözhetetlen részeivé váltak otthonainknak és irodáinknak.

“Ne csak a választáskor jöjjön “Szalagvágó” Czunyiné! Hol van?”

Lakossági fórumot tartottak Bábolnán. A helyiek a végsőkig el fognak menni, ha ismét marhatetemeket hoznának a településre.

Hivatalos: Ez már a nyár

Kicsit korán jött, de ez van.

Történelmi megállapodás segíti mostantól a győri táncosok jövőjét

Két egyetem és a Győri Balett innovatív együttműködését írták alá a szereplők.

Komoly pénzt zsákmányoltak betörők egy szombathelyi lakásból

Közel 3 millió forintot tartott otthon a házigazda.

A megfelelő munkaruha életeket menthet!

A hírekben számtalanszor olvashatunk olyan munkahelyi balesetekről, amelyek könnyedén megelőzhetőek lettek volna, ha a munkavállaló a megfelelő munkaruházatot viseli, illetve ha a munkáltató valóban komolyan veszi a munkavédelmi előírásokat.