Egy, a szombathelyi Facebook-felhasználók körében vadul terjedő Az URBACT keretében újul meg Szombathely sokáig mellőzött katonai laktanyája - címmel tanulmány jelent meg a minap a 11-es huszárlaktanya rendbetételével kapcsolatban.
Elsőre úgy tűnhet, hogy végre felébred Csipkerózsika álmából a terület, és a romos, összedőlés előtt álló egykori laktanya épületek helyére, funkcióval rendelkező létesítmények kerülnek. Csakhogy sajnos, a képlet nem ennyire egyszerű.
2015-ben csatlakozott Szombathely egy nemzetközi programhoz, amelynek célja, hogy a települések centrumában fekvő, elhagyatott katonai létesítményeknek új funkciót keressenek.
2018-ra el is készült egy tanulmány, amit a decemberi közgyűlésen tárgyaltak meg a városvezetők. Igaz a közgyűlés nem múlt el anélkül, hogy az akkori ellenzék, Nemény András vezetésével nem emlegette volna meg, hogy már évekkel korábban a fideszes városvezetés Nemzeti Digitális Archívumot na meg a Sámándobot álmodta meg erre a területre.
18 igen és egy tartózkodással fogadták el a beszámolót, ami többek között azt tartalmazta, hogy a terület B részéről lekerült a műemléki védettség. Így az nem akadályozza többet, hogy ezen a közel 10 heltáros területen akár társasházak is épülhessenek.
Összességében az akkor elfogadott előterjesztés alkalmassá tette a projektet arra, hogy az Európai Unióhoz fordulva a 2021-2027-es ciklusban közvetlen forrást szerezzen a terület fejlesztésére, ami
az akkori árak szerint 7 milliárd 500 millió forint lett volna.
A projekt azt a tervet vázolta fel, hogy a város a tulajdonában álló, közel 10 hektáros B terület eladásából pedig további forráshoz jutna a fejlesztéshez. Igaz itt jól kidolgozott kompromisszum kellene a befekettővel, hogy a környezetbe illő, a területet nem agyonnyomó társasházak épüljenek.
Vagyis két párhuzamos beruházásról beszélünk. Az egyik egy magán - ez az ingatlan építés. A másik pedig a terület rendezés - ami akár eu-s forrásból is megvalósulhatna.
A határozati javaslat így zárt akkor:
A Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy az egyes fejlesztések megvalósítása előtt gondoskodjon a lakosság tájékoztatásáról.
Ennek a 2019 első közgyűlésén kellett volna bekövetkeznie, csakhogy 2019 januárjában a rabszolgatörvény miatt összehívott rendkívüli közgyűlésen Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP) elveszítette addigi többségét, így ezzel a 11-es Huszár laktanya helyett más lett a prioritás.
Persze, az elkészült tanulmány arra is alkalmas, hogy akár kormányzati döntés szerint a központi költségvetés terhére folyósítsanak pénzt, annak megvalósítására.
A most megjelent tanulmányban így fogalmaznak:
Szombathely vezetői uniós vagy nemzetközi költségvetési forrásokból valószínűleg tehettek volna lépéseket az URBACT akciócsoport ambiciózus tervének megvalósítása érdekében, de éppen akkor nem a huszárlaktanya felújítására, hanem egy 8900 néző befogadására alkalmas futballstadion létrehozására kapott nagyösszegű állami támogatást a város.
Címlapon: A milánió világkiállítás magyar pavilonjának alapkőletétele a huszárlaktanyában 2014 áprilisában. A pavion végül nem ide került. (forrás: szombathely.hu)