Rendőri bántalmazás miatt marasztalta el Magyarországot a strasbourgi bíróság

Papp László Tamás 2022-07-20 15:15:15
"Dolgozol te a kurva anyádba, te köcsög buzi cigány!" - mondták a rendőrök, aztán lefújták gázspray-vel.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) megállapította, hogy a magyar állam megsértette az embertelen, megalázó bánásmód tilalmát azzal, hogy rendőrök bántalmazták a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) roma származású ügyfelét

– írja közleményében a TASZ.

A TASZ ügyfelét 2014-ben, miután kérdőre vonta a rendőröket, amiért durván és tiszteletlenül bántak a rokonával, az Encsi Rendőrkapitányságra vitték.  Az út során a férfi vallomása szerint a rendőrök bántalmazták és megjegyzéseket tettek roma származására. A gépkocsit vezető rendőr például azt mondta: "Dolgozol te a kurva anyádba, te köcsög buzi cigány!" A frissen műtött csuklóján még szorosabbra húzták a bilincset, amikor jelezte, hogy korábbi sérülése miatt ez fájdalmas számára. A rendőrkapitányságra érkezést követően gázspray-vel két alkalommal szembe fújták, majd többször megütötték a mellkasát és a fejét

– említik.

A férfi a rendőri bántalmazás miatt feljelentést tett és orvosi látleletet vetetett, mire válaszul az egyik intézkedő rendőr feljelentette őt. A magyar hatóságok jogsértő gyakorlatát jól jellemzi, hogy míg ügyfelünket elítélték garázdaság miatt, addig a rendőrök elleni nyomozást megszüntették.

A roma férfi ekkor a TASZ segítségével panaszt tett a nyomozás megszüntetése ellen, majd az EJEB-hez fordult a kínzás, embertelen, megalázó bánásmód és a hátrányos megkülönböztetés tilalmának sérelme miatt. 

A strasbourgi bíróság kimondta: mivel a TASZ ügyfele egészséges állapotban került be a rendőrségre, de onnan sérülésekkel került ki, ezért az államnak kötelessége lett volna hiteles magyarázatot adni arra, hogy ezek a sérülések hogyan keletkeztek. Ennek azonban nem tett eleget a magyar állam, ezért a bíróság ügyfelünknek adott igazat, és 19 500 euró kártérítést ítélt meg számára

– teszik hozzá.

Hat év várakozás után ügyfelünk végre igazságos elégtételt fog kapni az őt ért rasszista bántalmazásért. Ez a TASZ harmadik olyan, strasbourgban megnyert ügye, amelyben rendőrök törvénytelen fizikai agressziót alkalmaztak roma sértettel szemben. Bízunk benne, hogy ezek az ítéletek visszatartják a rendőröket a hasonló súlyos jogsértésektől, illetve amennyiben ilyenek bekövetkeznek, az ügyészség hatékonyabban fog eljárni, biztosítva a bántalmazottak alapvető emberi jogait” – mondta Jovánovics Eszter, a TASZ jogásza.

Szólj hozzá!

Hogyan válaszd ki az ideális szempillaépítő tanfolyamot?

Az elmúlt években egyre több nő érdeklődik a műszempilla-hosszabbítás iránt, mind szépészeti megoldásként, mind pedig karrierlehetőségként.

Alpolgármestert jelölt a győri Fidesz

Úgy segítenének, mint a Sport szeletes ember a reklámból.

Hozzájárult az SZKKA, hogy átvilágítsa a szombathelyi önkormányzat, 20 millió forintot kaphatnak

Aztán újabb 20-at, ha az átvilágítás során feltárt esetleges hiányosságokat a szervezet pótolja.

Perl és Keller marad

Pongó távozik a Falcótól.

Sikeres évadot zárt az idén 45 éves Győri Balett

Működik az 5 éve kezdődött brand-építés.

Folytatódik az 1000 fa program Szombathelyen

11 millió forintot különített el rá az önkormányzat. Július 2-től lehet regisztrálni a csemetékért.

Ismerkedés a testtel – új távlatok önmagad felfedezésében

Az intimitás nem feltétlenül két emberről szól, az önmagadhoz való kapcsolódás is idetartozik.

Változik a buszmenetrend a nyárnyitó koncert miatt Győrben

Érdemes figyelni, hogy senkit ne érjen meglepetés.

Hamarosan kizöldül a szombathelyi Thököly utca

A tervek szerint kerékpár sávokkal és zöld növényekkel építik át a város egyik fő közlekedési ütőerét.

190 ezer forint Győrben az albérletek átlagára

Országosan és havi szinten 0,8 százalékkal nőttek az albérleti díjak májusban.

Mit nyújtanak a napozóágyak?

Amikor az ingatlan mellett lévő szabadtéri terület kialakításáról van szó, akkor sokféle lehetőségünk van.

Láttad már Hende Csabát talárban?

Így fest egy frissen kinevezett alkotmánybíró.

Innováció az érzékeny bőr védelemében: új lehetőségek a mindennapokban

Töprengett már azon, milyen kihívások elé állítja az érzékeny bőr a mindennapokban?

Bükfürdőre költözött a győri óriáskerék

35 méter magasságig viszi a kerék az utasokat.

Demjén koncertben csúcsosodik ki az idei Szetivánéj Szombathelyen

De jön az Éberkóma, Nemazalány, és Lotfi Begi is.

Polt Pétert választották az Alkotmánybíróság elnökévé

Nagy Gábor Bálint lett a legfőbb ügyész.

Szombathelyre érkezik a Lázárinfó

Kérdés, mennyire lesz jó ómen a péntek 13.?