Farkas János 1992-ben lett először önkormányzati képviselő Sárváron, három és fél cikluson keresztül volt tagja a képviselő-testületnek. Miután visszavonult az önkormányzati munkájától, továbbra is tagja maradt a helyi politikai életnek, most pedig úgy látta, itt az ideje, hogy újból elinduljon a képviselői posztért. Farkas így független jelöltként, a Mindenki Sárvárért Mozgalom támogatásával elindult az időközi választáson, amelyet június 26-án tartanak a városban. Rajta kívül egy induló maradt, a fideszes Németh Róbert, tehát a képviselők egy az egy ellen küzdenek majd meg bő két hét múlva. Farkassal a kampány eddigi tanulságairól és a helyi problémákról beszélgettünk.
Miért gondolta úgy, hogy ennyi év után ismét képviselőnek indul?
Én az életemet, néhány évet leszámítva, a helyi politikának szenteltem. Mindig is része volt az életemnek az, hogy a körülöttem élő emberekkel foglalkozzam, most pedig kínálkozott az alkalom, hogy újból képviselő legyek. Eddig is foglalkoztam a helyi problémákkal, remélem, hogy a jövőben erősebben is ráhathatok majd ezeknek a megoldására.
Már rögtön a kampány elején leszögezte, hogy az elmúlt kampányokkal szemben Ön úgy akarja lefolytatni a mostani kampányt, hogy nem a másik jelölttel foglalkozik.
Már az első nyilatkozatom is arról szólt, hogy azt kell kitűznünk célul, hogy a kampány mentén fejlődjön a városrész. Jöjjenek elő olyan gondok, amelyek megoldásával jól járnak a lakók is, és ne egymással foglalkozzunk. A parlamenti választások során is rosszul éreztem magam a városban, amikor 100 méterenként gyűlölködő plakátokkal találkoztam, elég nagy baj, hogy ez meghonosodott itthon. Mindemellett ugyanaz a véleményem a kormánypártról mint eddig, de most az építkezést tűztem ki célul.
A választókerületnek már két éve nincs gazdája. A Szabó Gyuszi képviselőtársam volt három és fél cikluson keresztül a testületben, emlékszem rá, hogy a legutóbbi választásokkor ígéretet tett a Szaput sétány rendbetételére. Nem is járnak arra az emberek, még azok sem mennek szívesen, akik a környéken laknak. A Gyuszi halála óta nincs olyan, aki felkarolná ezeket a gondokat.
A kampányidőszak alatt Ön azt a stratégiát választotta, hogy személyesen keresi fel az ötös választókörzet lakóit. Mik a tapasztalatai velük, milyen problémákról beszélgettek?
Nagyon sok problémával találkoztam, ott volt a Batthyány utcát zavaró éjszakai zaj, a gyorsulási versenyek, és a közlekedési problémák a fő utcán. De sokakat zavart az is, hogy a Gárdonyi utcában csak egy zebra van, a lakók szerint az utca másik felére is kellene egy. Előjött az a probléma is, hogy a Vörösmarty utcát két éve félig felújítottak, ám az aszfalt másik fele azóta is ramaty állapotban van. És ráférne a felújítás a Kisfaludy utcára is, ki kellene szélesíteni, és csökkenteni kellene az út és a lakóházak közötti szintkülönbséget.
De még folytatom a beszélgetéseket, a héten például Eiveck Péter, független képviselő tartott velem. A jövő héten Szabó Lajos, az azt követő héten Klimits István, független képviselő jön majd velem a családokhoz, kvázi fogadóórát tartunk a körzetben.
A problémák egy része viszont nem városi hatáskörbe tartozik, ezeket továbbítottam az illetékesek felé. Így például levelet írtam Ágh Péternek, a Vas02-es körzet fideszes országgyűlési képviselőjének. Máig nem kaptam rá választ, de kíváncsian várom, hiszen olyan problémákat vázoltam fel, mint például a Batthyány utca forgalmi rendje, vagy a zajvédő fal, ami csak a városhatárig védi a lakóházakat a Vágóhíd utcában.
Nagyon sok dologban nyilvánvalóan nem én fogom megtalálni a megoldást. De ezeket a problémákat továbbítom a képviselő társaim felé, akik, ahogy már a legutóbbi képviselőtestületi-ülésen is tették, szóvá teszik őket. Bizonyos dolgok pedig már a megoldás stádiumába léptek.
Kondora István polgármester az ülésen például azt mondta, hogy már dolgoznak a Gárdonyi utca második zebráján.
Nagyon örülök, hogy ez a probléma ilyen gyorsan megoldódott. Arra a felvetésemre, hogy el kellene keríteni a játszótereket az úttestől, hogy biztonságosabb legyen a gyermekek számára, viszont csak egy tréfás megjegyzést kaptam, de én azért ezt is komolyan vettem.
Ezek már régebb óta fennálló problémák, mit gondol, ha most Ön nem karolja fel őket, akkor is előjöttek volna?
Ezt nem tudom megítélni. Én komolyan vettem, hogy egy képviselőjelöltnek azzal a kerülettel kell foglalkoznia, ahol kampányol. Új seprű jól seper, én még foglalkozom a dolgokkal. Vannak olyan dolgok, amikkel mások már megvívták a csatájukat, eredménytelenül. Ilyen a Pálma Presszó ügye is, ahol a lakók néhány éve nyolcvan aláírást is összegyűjtöttek. Ennek végül nyoma sem maradt, emiatt le is mondtak róla. Most viszont újból aláírásgyűjtésbe kezdtek.
Én középiskolás koromban Angyalföldre jártam bulizni. Volt egy ifjúsági klub, élő zenével, éjfélig tartott. Nagyon jól éreztük magunkat, bizony jó hangosan dumáltunk. Aztán szólt a klubvezető, hogy „srácok, baj van! Szóltak a lakók, ha tovább hangoskodtok, be fogják zárni a helyet.” Attól kezdve mi vigyáztunk, hogy ne zárják be a klubot. Sárváron is ezt kellene tenni, a fiataloknak magukkal kéne megegyezni, hogy ne hangoskodjanak, ezzel megoldódna a probléma. Én sem abban látom elsősorban a megoldást, hogy lekorlátozzuk a nyitva tartásokat.
Én egyébként azon az állásponton vagyok, hogy a sárvári fiataloknak nincs megfelelő szórakozási lehetősége, ezért vannak sokan a kocsmákban. Többen emlegették az Alternatív Zenei Klubot, az AZK-t ami megszűnt. Az ott, a vár falai között jól működött, a zene sem nagyon hallatszott ki. Mindig voltak jó kis programok, most meg szinte semmi sincs, nem a fiataloké a város.
Úgy tudom több idős lakóval is beszélt már.
Nekik is megvannak a saját problémáik. A Mindenki Sárvárért Mozgalom már 2019-ben felvetette, hogy jó lenne egy bentlakásos idősek otthona Sárváron is, most is ez a probléma jött szembe. Idős asszonyok mondták nekem, hogy mekkora szükség lenne egy ilyenre nálunk.
Mit gondol, mi változna, ha bekerülne a képviselő-testületbe?
Változatlanul azt mondom, hogy a fideszes szavazóknak is érdeke lenne, hogy én kerüljek be a testületbe, mivel egy olyan felállásban, amelyben hat fideszes és öt ellenzéki képviselő vesz részt, a városvezetés sokkal jobban rákényszerülne arra, hogy egyrészt olyan problémákkal foglalkozzon, amely a városlakók figyelmét is jobban felkeltik. Másrészt az ellenzéket sem vehetnék kutyába, mivel ha már egy fideszes képviselő hiányozna, akkor már egyezkedni kellene.
Mennyire tudna együttműködni a városvezetéssel, ha nyer a választáson?
Ügyek mentén mindenkivel szívesen együttműködök. Hogy az elcsépelt szlogennel mondjam: olyan ügyekben, amelyek előre visznek, nem hátra. Természetesen én sem hátra akarom vinni a körzetet.
És mit gondol, mennyire lenne kész a városvezetés az együttműködésre?
Egy új helyzet lenne, gyakorlatilag minden ügyben meg kellene találni a hangot az ellenzékkel. Jobban megfontolnák egy 6-5-ös felállásban azokat a döntéseiket, amelyek egyébként a lakosság felháborodását váltanák ki. Plusz kénytelenek lennének odafigyelni az ellenzékre. Ezért mondom, hogy a fideszes szavazók is jól járnának, ha én nyernék, hiszen a városvezetés továbbra is fideszes maradna, a támogatásokat ugyanúgy megkapná a város. Tehát nem forog veszélyben a város irányultsága, sem a kormánnyal fenntartott kapcsolat sem, csak a kényelmes többség helyett rugalmasabb lenne a városvezetés. Plusz jönne egy olyan ember, aki az elkezdett dolgokat nem hagyná annyiban. A mostani képviselőtestületi-ülések szinte szavazógép szerűen működnek, egy, másfél óra alatt lezavarják a dolgokat, talán ez is változhatna.
A sárvári médiában ritkán szólalnak meg ellenzéki hangok, hogyan áll ezzel a helyzettel?
Nemrég írtam egy levelet a közmédiának, amelyben azt kértem, hogy adjanak lehetőséget, hogy bemutatkozhassam a sárvári újságban, megírhassam, mik az elképzeléseim, de szívesen nyilatkoznék a rádióban, vagy a tévében is, Már meg is jött a pozitív válasz, ha kérdeznek, én válaszolni fogok.
Végezetül, mik a Mindenki Sárvárért Mozgalom tervei az időközi választásokon túl?
A Mindenki Sárvárért Mozgalom az továbbra is marad, a mozgalom pedig nemrég létrehozott egy egyesületet is, így nyilvánvalóan a 2024-es önkormányzati választáson már önállóan tudunk jelölteket állítani. Közben több fiatal támogatónk is lett, én úgy gondolom, a jövőben rájuk kell majd építenünk.