Bár kaphatunk mentességet, a miniszterelnök arra kér garanciát, hogy ha a csővezetéken érkező olajjal történik valami, akkor jogunk legyen tengeren beszerezni
A dolgok nem néznek ki jól – az uniós csúcsra érkező Orbán Viktor Brüsszelben, elismerve, hogy most kapták meg az utolsó szövegjavaslatot a hatodik szankciós csomagról, és ebben valóban az szerepel, hogy az embargó kiterjedne a tengeri szállításon érkező orosz olajra, a csővezetéken érkezőre azonban nem.
„Ez Magyarországnak jó megoldás, nem dobják le az atombombát a magyar gazdaságra” – tette hozzá. Orbán azt is elmondta, hogy a vezetéken keresztül érkező gázra vonatkozó szabályokat később fogják megvitatni és elfogadni.
Bár a javaslatban vannak jó részletek, a kormányfő hangsúlyozta, hogy ez számukra nem elég garancia.
„Ami nekünk gondot okoz, hogy ha a csővezetéken érkező orosz olajjal történik valami – ahogy egyébként arról már beszéltek az ukránok és mások is – jogunk legyen tengeren keresztül beszerezni azt, ez a garancia kell nekünk. Ha ezt elérjük, akkor rendben vagyunk” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy a mentesség nem okozna-e túlzott versenyelőnyt Magyarországnak, és adni kell-e érte valamit cserébe, Orbán azt válaszolta, hogy a szankciókból épphogy a nagy külföldi olajcégek gyűjtenek profitot, hiszen felment az olaj ára.
Magyarország a kormányfő szerint semmilyen extraprofithoz nem tud jutni, mert azt kérik tőle, hogy olyan beruházásokat hajtson végre a Mol, ami nagyon sok pénzbe kerülne, a termék viszont drágább lesz. Vagyis úgy véli, azt kérik Brüsszelben, hogy költsünk rengeteg pénzt finomítóépítésre, aminek az lesz a vége, hogy drágább lesz a magyaroknak a benzin.
„Ez őrültség, ez az atombomba. Ha valakinek kompenzációt kell adnia, az nem mi vagyunk, hanem az Európai Bizottság” – mondta.
Orbán tagadta, hogy bármilyen kompromisszum született volna a szankciók ügyében, és úgy vélte, hogy az Európai Bizottság „felelőtlen viselkedése” juttatta Magyarországot nehéz helyzetbe.
„Eddig az volt a konszenzus, hogy a bizottság nem nyújt be javaslatokat, amíg azt megfelelően meg nem vitatták a tagállamok. Az energia nem játék, ebben az ügyben először megoldásokat kell találni, és utána jöhetnek a szankciók” – mondta a miniszterelnök, aki szerint ezért a felelősség az Európai Bizottságot terheli.