Hat pontban foglalta össze az európai Bizottság, hogy mit vár el a magyar kormánytól 2023-ra nézve annak érdekében, hogy végre sikerüljön megállapodni a koronavírus gazdasági kárainak enyhítésére létrehozott helyreállítási alap forrásairól – írja az Azonnali.
Magyarország azon kevés tagállamok egyike, amelyiknek még az erről szóló megállapodást sem sikerült megkötnie, sőt,
mint korábban megírta az Azonnali, ha a nyár végéig sikerülne legalább eddig eljutni, az már komoly eredmény lenne.
Navracsics Tibor korábbi magyar uniós biztos is azért került be most a kedden hivatali esküjét letevő kormányba, hogy elősegítse az egyezmény megkötését.
Bár a kormány mindig azt hangoztatja, hogy
„Brüsszel politikai okokból bünteti Magyarországot a gyermekvédelmi népszavazás miatt”,
valójában a Bizottság kifogásai között ez sosem szerepelt.
A testület most a legújabb ajánlásait is megfogalmazta. Ezek szerint:
- A kormány a költségvetés egyensúlyának megtartása mellett biztosítsa a rászoruló háztartások, kisvállalkozások, vagy éppen az Ukrajnából menekülők támogatását az emelkedő energiaárak kompenzálására. Csökkentse a jövedelmi egyenlőtlenségeket és javítsa a nyugdíjrendszer hosszútávú fenntarthatóságát.
- Gyorsan zárja le a 2021-2027-es uniós költségvetési ciklus forrásairól szóló tárgyalásokat. (Ugyanis még ezt sem sikerült eddig megtenni.)
- Elsősorban továbbképzések biztosítása révén javítsa a legkiszolgáltatottabbak munkaerőpiaci helyzetét, javítsa a szociális ellátások, az egészségügyi alapellátás minőségét.
- Erősítse meg a korrupcióellenes küzdelmet például a közérdekű adatokhoz való hozzáférés megkönnyítésével, az igazságszolgáltatás függetlenségének erősítésével.
- Mozdítsa elő a környezetvédelmi és a digitális-infrastruktúra javítását célzó beruházásokat.
- Csökkentse függését a fosszilis tüzelőanyagoktól.