Azt láttuk, hogy egy korábban jól működő rendszert az előző ciklusokban megváltoztattak, és le is amortizálódott. Maguk az eszközök, és az egész terület is
– mondta Nemény András (Éljen Szombathely) polgármester a mai sajtótájékoztatón, amit az Oladi lakótelepen tartottak a sajtó képviselői számára. Szerinte a városvezetést átvéve az első évben először több pénzt próbáltak adni a régi rendszernek, de az nem hozta azt, amit szerettek volna. Aztán jött a covid, és vele együtt a kormányzati elvonások. Ennek ellenére úgy látták, ezen a területen nem szabad spórolni.
Idén 150 millió forintot fordítanak gépfejlesztésre, aminek most az első csomagját mutatták meg.
A gépekre már tavaly év végén kiírták a közbeszerzést, a szállítást azonban nagyon megnehezíti a világban egyre súlyosbodó gazdasági helyzet, amit az oroszok által indított háború csak még inkább rontott.
A Szompark működését közben átgondolták, és szervezetileg jelentősen átalakították.
Nyilván mindig lehet találni olyan részt, ahol még nincs lenyírva a fű, és ha valaki abból űz sportot, hogy a fűnyírási tervet, ami most már publikus nézi, és mindig oda megy, ahol a következő nap lesz lenyírva a fű, akkor biztosan tud olyan képeket csinálni, ahol nagy a fű.
– mondta Nemény András, majd hozzátette, tudja, hogy nem tökéletes még a rendszer, de a fentebb vázolt, annak természeténél fogva nem is lehet az.
270 hektárnyi területet gondoz a város, de további részek vannak állami, például a Vízügyi Igazgatóság tulajdonában, amiket viszont nekik kell nyírniuk.
Horváth Soma (Éljen Szombathely) alpolgármester az elhangzottakhoz hozzátette, hogy tavaly a közgyűlés egyhangúlag fogadta el az új parkfenntartási koncepciót, amiben kulcskérdés volt a gépfejlesztés. A most bemutatott eszközökön kívül még három hasonló fog érkezni, plusz rakodásra és szállításra alkalmas kocsikból is vettek hét darabot.
Nemrég magánépítésű lakóparkoknál is számon kérték a városvezetést, miért nem lett lenyírva a fű. Azért nem, mert nem a mi dolgunk, ezeken a területeken a kijelölt társasházkezelő látja vagy láttatja el ezt a feladatot
– jelentette ki, hozzátéve, hogy a patakmedrek fűnyírását is csak kérni, jelezni tudják az állami tulajdonos felé. A Szompark egyébként most minden nap egy órával tovább dolgozik, és ha kell, szombaton is folytatják a munkát.
A technikai részletekről Izer Gábor ügyvezető számolt be. A fűnyírók közbeszerzése szerencsére még belefért abba az értékhatárba, hogy magyar vállalkozók élhessenek vele, azonban mint mondta, a részletesen közzétett technológiai és garanciális elvárások ismeretében végül csak két cég adta be pályázatát. Szombathelyre a nyertes KITE Zrt. szállítja a többek között John Deere eszközöket.
A közbeszerzésnek ez is volt a lényege, hogy kifejezetten jó minőségű, professzionális gépeket szeretnénk beszerezni
– mondta Izer. Érdekesség, hogy a gyűjtővel ellátott fűnyírók több mint 2 méteres magasságba is fel tudják emelni azokat, azaz az összegyűjtött füvet egyből rá tudják dobni a szállító teherautóra. Így pedig elkerülhető lesz az, hogy a kupacba összehordott fű órákig, akár napokig pihenjen, mire elszállítják. A szállítójárművek egy részén darus felépítmény is lesz, ez az őszi lombullásnál lesz nagy segítség.
Kérdésünkre elhangzott, hogy a társasházi lakók közterületi fűnyírásba való bevonását ugyan megvizsgálta a városvezetés, ám ennek bevezetését – például az ingatlanok utcafronti járdájáról való hóeltakarítási kötelezettség mintájára – nem tervezik.
Egyeztettünk társasházkezelőkkel, de a kérdés megosztó volt. Volt olyan, aki azt mondta, vállalkozna rá, de volt olyan, aki kevésbé
– vázolta Horváth Soma, aki hozzátette, hogy nem mindenkinek van meg ehhez a szakmai gyakorlata vagy eszközei, ráadásul egy esetleges balesetnél vagy károkozásnál is kérdéses lenne, hogy ki az adott esetben a felelős. Ennek ellenére minden ötletre továbbra is nyitottak.