Még 2003-ban régészek egy csoportja az indonéziai Flores szigetén folytatott feltárást, hogy jobban megértsék a modern ember Ázsiából Ausztráliába történő vándorlását. Az ásatás során azonban egy korábban ismeretlen emberfaj jó állapotú csontváza került elő – írja az 24.hu a IFLScience híre alapján.
Az ősi rokonunk a floresi ember (Homo floresiensis) nevet kapta, mérete miatt viszont gyakran nevezik hobbitnak, utalva J.R.R. Tolkein, A Gyűrűk Ura szerzőjének egyik kitalált fajára.
Ez a "hobbit" – vélték a kutatók – csak mintegy 12 ezer éve halt ki, ami szinte semmi. Később ez a hihetetlen adat inkább 50 ezer évre módosult.
Gregory Forth, az Albertai Egyetem antropológusa a közelmúltban, a The Scientist felületén megjelent véleménycikkében ugyanakkor arról ír, hogy tévedhettünk a faj túlélésével kapcsolatban, azaz
a szakértő szerint elképzelhető, hogy a floresi ember még mindig él.
Forth úgy látja, hogy a kutatók nem fordítanak elég figyelmet a faj fennmaradásának azon bizonyítékaira, amelyek az őslakosoktól származnak. A floresi liók szerint ugyanis a helyi erdőkben még mindig él egy "majomember", írják. Állítólag több mint 30 szemtanúval közvetlenül is beszélt, és az az antropológus arra a megállapításra jutott, hogy a szigeten él, vagy még a közelmúltban is élt egy hominini a modern emberen kívül.
Forth elismerte, hogy a beszámolók után az volt az érzése, hogy a floresi majomember csupán a képzelet szüleménye. A szakértő ugyanakkor úgy véli, hogy a helyiek tudását mégis érdemes beépíteni a kutatásokba.