„A sztrájkbizottság nem oszlik fel, csupán a munkabeszüntetéseket függesztjük fel"
– tájékoztatott egy pénteki közleményben a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ).
A szervezet azért döntött így, mert hétfőtől csak ügyvezető kormány lesz, amelynek a jogkörei korlátozottak.
„Ez nem jelenti azt, hogy befejeztük, de az új kormány megalakulásáig nem sztrájkolunk, mert ez nem lenne jogszerű, hiszen nincs ellenoldali fél"
– nyomatékosították.
Hozzátették: amint megalakul az új kabinet, azonnal tárgyalást kezdeményeznek,
és ha az egyeztetések rövid időn belül nem vezetnek eredményre, akkor folytatják a sztrájkot.
A PDSZ szerint az új tanévnek nem szabad a jelenlegi feltételekkel elindulnia, és megjegyezték, hogy a két szlogenjük - „Ki fog holnap tanítani?", valamint „A sztrájk alapjog!" - továbbra is aktuális.
A szervezet azt írta, hogy az ügyvivő kormány nem hozhat érdemi döntéseket. Az alaptörvény értelmében a kabinet megbízatása az országgyűlési választást követően megszűnik, az új kormány felállásáig a régi ügyvezető kormányként gyakorolja hatáskörét.
Ez azt jelenti, hogy nemzetközi szerződés kötelező hatályát „nem ismerheti el, rendeletet csak törvény felhatalmazása alapján, halaszthatatlan esetben alkothat".
„Ennek értelmében a szakszervezettel nem tud tárgyalni, ezáltal - a sztrájktörvény alapján - jogszerűen sztrájkolni sem lehet, mivel a törvény szerint a sztrájk alatt is kötelező tárgyalni. Az új kormánnyal, akárki is alakítsa meg azt, a sztrájkbizottság felveszi a kapcsolatot, és haladéktalanul folytatjuk a sztrájktárgyalásokat"
– írta a PDSZ.
Az új kabinet a választás után általában nagyjából egy hónapon belül alakul meg. Ennek megfelelően a sztrájktárgyalások májusban indulhatnak újra – olvasható a közleményben.