Csütörtökön délután újból ülésezett a sárvári képviselő-testület. Az ülést Kondora István (Fidesz-KDNP) polgármester rögtön azzal kezdte, hogy elmondta, az önkormányzat korábban meghirdetett három ingatlant, az elkerülő út melletti földterületet, a volt TDM-et, valamint a zeneiskola melletti lakóingatlant. Ezekre azonban még nem jött jelentkező, így újból megjelennek majd a hirdetések.
A képviselők döntöttek a településképi rendelet módosításáról, amely most már azt is tartalmazza, hogy bizonyos sarki telkeken milyen kerítést építhetnek az új lakók. Kondora szerint ez a későbbiekben segítheti néhány kereszteződés beláthatóságát.
A testület elé ezután a településrendezés témája került, amelynél ismét előkerült az Ungvár utcai telek ügye, amelyet nemrég megvásárolt a város. Erre azért volt szükség, mert felszökkent annak a híre, hogy munkásszállót tervez egy befektető a kertvárosi utcába. Az önkormányzat végül úgy oldotta meg az ügyet, hogy megvette a telket. Ennél a pontnál felszólalt Klimits István, független képviselő, aki azt kérte, hogy a telek hasznosításakor vegyék majd figyelembe az ott lakók javaslatait is.
Sárvári polgármester: megoldódott az Ungvár utcai terület sorsa
Néhány hete írtunk először arról, hogy egy sárvári cég egy 250 fős apartmankomplexumot építene a sárvári Ungvár utcába. Az építkezésről a terület önkormányzati képviselője, Klimits István egy videóban beszélt, ő azt mondta, hogy az épület munkásszálló lesz, valamint arról is beszámolt, hogy a kertvárosiak attól tartanak, az ingatlan miatt felbolydul majd a nyugodt életük.
Kondora elmondta, hogy a lakossági igényeket most nem tudja támogatni, mivel ezeket a telkeket értékesítené a város, hogy visszajöjjön az a pénz, amit ráköltöttek. A szavazáson végül Klimits ellenezte a döntést, míg Eiveck Péter (Jobbik) és Szabó Lajos (MSZP) tartózkodott. Kondora ezt külön „megköszönte”, mondván, az ellenzékiek támogatták a telekvételt, most mégsem támogatják azt, amivel egyensúlyba lehetne hozni a városi költségvetést.
Ismét szóba került a Krisztina-lakópark, amely a Vadkert körúton épül. Kondora elmondta, hogy az ott építkezők kiépíttették a közműveket, amelyeket a város később átvenne. A lakók azonban egy középső területet meghagynának zöldfelületnek, ezért azt kérték a várostól, a közműveket csak később, december 31-én vegye át.
Ezután a cukorgyári területről esett szó, melynek tulaja azt kérvényezte, hogy nyilvánítsak a területet rozsda övezetté. Kondora elmondta, hogy a cukorgyár még 1998-ban szűnt meg, azóta kérdéses a terület újrahasznosítása. A tulaj most azért kéri a rozsdaövezetbe való átsorolást, mivel így megkezdődhetne a rehabilitáció, később pedig lakóövezet lehetne majd a cukorgyár helyén. A polgármester azt is előre vetítette, hogy a Sága tulajdonosai is hasonló kérvényt fognak majd benyújtani a későbbiekben, hiszen januárban megkezdődött a régi gyár bontása, és itt is lakóövezetet akarnak majd kialakítani.
Elbontják a Sága sárvári ipari épületeit, 4-6 lakásos épületeket húznak fel a helyére
A SÁGA Foods Zrt. arról tájékoztatta a szomszédjait, a közelében lakókat egy szórólapon, hogy a sárvári telephelyén található épületegyüttesek elbontását tervezi, írják a város Facebook-oldalán. A Petőfi Sándor utcában található épületek elbontását követően 4-6 lakásos épületeket, úgynevezett kis társasházi lakóövezetet alakít ki a cég az 52 ezer négyzetméteres területen.
A képviselők ezután több beszámolót is meghallgattak, köztük a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász beszámolóit, amely két betegeket gondozó intézménnyel is jelen van a városban. Beszámolót tartott még a Kolping Támogató Szolgálat is, amely a fogyatékossággal élő emberek munkáját segíti, majd szavaztak a képviselők a Városgondnokság, a Sportfólió, valamint a Sárvári Média üzleti terveiről.
A Városgondnokságról szóló szavazás előtt még Klimits tett fel kérdést arról, hogy miért áll üresen 12 sárvári önkormányzati lakás. Az ülésen elhangzott, hogy a szám a szavazásig változott, több lakásba már találtak lakókat, Kondora pedig elmondta, hogy a jövőben várhatóan ukrán menekültek érkeznek majd három lakásba.
A Sportfólió, vagyis a Sárvár Aréna üzemeltetőjének terveinél pedig elhangzott, hogy valószínűleg ez lesz az első olyan év, hogy az Aréna normálisan működhet, hiszen alig hogy átadták, beköszöntött a koronavírus-járvány. Eiveck Péter felhívta a figyelmet arra, hogy az már látszik, hogy az aréna fő bevételei nem a moziból, hanem a különböző sporteseményekből érkeznek.
Ezután az ülés vezetését Máhr Tivadar (Fidesz-KDNP) alpolgármester vette át, aki elmondta, hogy a város a Széchenyi Terv Plusz keretében pályázatot nyújtana be. Ha sikeres lesz a pályázat, akkor a befolyó pénzből megújulna a Berzsenyi utca, valamint a Várkerület utca egy szakasza. A Berzsenyi utcában a járdát is felújítanák, hiszen az aréna átadása óta megnövekedett itt az autós és a gyalogos forgalom is.
Máhr végül az ülés végén elmondta, hogy az Élhető Sárvár néven futó komplex pályázat sikeresen zárult, 600 millió forintos támogatást kap a város. Ebből a pénzből megoldódik a csapadékvíz-elvezetés az Ungvár utcában. De épül belőle két parkoló is, az egyik a Nádasdy Tamás Általános Iskola mellett, itt 45 férőhelyet alakítanak ki. A másik, már jóval nagyobb parkolót a Dózsa György utcába tervezik, a Szent László Katolikus Általános Iskola, valamint a Barabás középiskola közelében. Nem véletlen a választás, hiszen a reggeli forgalom az iskoláknál kemény dugókhoz szokott vezetni, a balesetveszélyes állapotot a város ezekkel a megállókkal próbálja ellensúlyozni.
A pénzből ezeken felül jut még két zebrára is, a Gárdonyi Géza Általános Iskolánál okoszebrát fektetnek majd le, amely villanásokkal jelzi majd az autósoknak, ha gyalogos érkezik a zebrához. A másik zebra a Rákóczi és az Alkotmány utcák találkozásánál újul meg. A 600 milliós támogatásba pedig még egy játszótér is belefér majd, ezt Dévai és az Újsziget utcák találkozásánál alakítja majd ki a város.