Közel tízezer ember gyűlt össze szombat délután Budapesten a Kossuth téren, hogy a tanárokért tüntessenek.
Ahogy arról lapunk is beszámolt korábban, március 16-tól országszerte határozatlan idejű sztrájkot indítottak a pedagógusok. Bár az intézményekben biztosítanak gyermekfelügyeletet, a szakszervezetek arra kérték a szülőket, hogy szerdán, csütörtökön és pénteken ne vigyék iskolába a diákokat. Szerdán is több ezer diák állt ki a tanárok mellett a Kossuth téren, valamint Szombathelyen is több iskola tanárai vettek részt az országos pedagógussztrájkban.
Pedagógussztrájk: Több ezer diák tüntetett ma a Kossuth téren
Ma reggel 8 órától országszerte határozatlan idejű sztrájkot indítottak a pedagógusok. Az elégséges szolgáltatásokról szóló rendelet szerint a középiskolákban a végzősöknek az érettségi tárgyakból kell megtartani az összes órát, a többieknek az órák felét. A szakszervezetek arra kérik a szülőket, hogy szerdán, csütörtökön és pénteken ne vigyék iskolába a gyermekeket.
Folyamatosan érkeztek a tüntetők a Parlament elé, a színpadról végtelenítve szól a Pál utcai fiúk főcímdala, a „Mi vagyunk a Grund!".
„A 2014-es első tiltakozások óta érdemi változás a mai napig nem történt, csak az ígéretek száma nőtt"
– mondta Nagy Erzsébet, a PDSZ korábbi elnöke.
Elmondása szerint 20 ezer pedagógus nem vette fel a munkát szerdán, és ennél is többen lettek volna, de több intézményben az igazgatók tanítás nélküli munkanapot rendeltek el.
Nagy szerint jövő héttől az eddigiek szerint kell folynia a sztrájknak, de ha nem kapnak érdemi választ, új kreatív megoldásokhoz nyúlnak, amiket előre nem akarnak elmondani, nehogy rendeletben lehetetlenítse el őket a kormány.
„Új sztrájktörvényt akarunk"
– ezt már Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) elnöke jelenti be.
A tömeg közben folyamatosan skandálja, hogy „a sztrájk alapjog!".
Ismét felcsendül a Grund-dal, ezúttal az alkalmi pedagóguskórus szájából, a tömeg együtt táncol és énekel.
Taskovics István, a Társadalombiztosítási Dolgozók Szakszervezete (TBDSZ) elnöke, a Szakszervezetek Akciószövetsége tagja arról beszélt, hogy a tanárok bére a garantált bérminimumtól is elmarad, miközben a parlamenti képviselők több mint egymilliós fizetést visznek haza.
A FreeSZFE tagjai videón üzentek a tüntetés résztvevőinek.
„A pedagógusok nem sztrájkolni, hanem tanítani akarnak, hiszen aki ma a pályán van, az hivatástudatból van ott"
– mondta Naszályi Gábor, az EKSZ elnöke.
„Most itt ti, holnap mi! Elég volt az arroganciából! Elég volt a jogtiprásból! Elég volt a kiszolgáltatottságból!"
– hangsúlyozta Székely Tamás, a VDSZ elnöke és a MASZSZ alelnöke.
Schermann Fruzsina, az ADOM Diákmozgalom elnöke szerint az állam nem akarja tudomásul venni, hogy a tanárok méltó körülmények között akarnak dolgozni.
„A tanárfogyást kellene megállítani, nem Brüsszel! Állítsátok vissza a tanárokat megbecsülő, szabad oktatást"
– üzente a kormánynak.
„Én csak egy tanár vagyok a tévéből, és nem tudom, milyen az, amikor a válladra borulnak, amikor apa-anya veszekszik, de te megnyugtatod őket. De egy dolgot tudok: ti vagytok a magyar értelmiség utolsó védőbástyája. Ti vagytok az őrzők, a gyerekeink, a jövőnk őrzői! Nem hagyom, hogy ezeket az embereket bántsák!"
– harsogta Nagy Ervin.
„A jelenleg regnáló hatalomnak 12 éve lett volna, hogy javítsanak a helyzeten, de nem előre mentünk, hanem hátra"
– jelentette ki Törley Katalin a Tanítanék Mozgalomtól.
„A kormány nem kiművelt emberfőket akar, hanem olyanokat, akik a szavazólapon az F betű mellé ikszet tud húzni"
– mondta Pilz Olivér.
A tüntetés végén levetítik NoÁr Tanítani szeretnék című klipjét, majd egy perc néma csenddel emlékeznek a háborúban elhunyt ukrajnai áldozatokra.