Ahogy arról lapunk is beszámolt korábban, március 16-án országszerte határozatlan idejű sztrájkot indítanak a pedagógusok. A január 31-én tartott tiltakozáson több mint húszezer pedagógus vett részt.
Az elégséges szolgáltatásokról szóló rendelet szerint a középiskolákban a végzősöknek az érettségi tárgyakból kell megtartani az összes órát, a többieknek az órák felét. A szakszervezetek arra kérik a szülőket, hogy szerdán, csütörtökön és pénteken ne vigyék iskolába a gyermekeket. Az intézményekben gyermekfelügyeletet biztosítanak.
Már a januári tüntetést is hosszú huzavona előzte meg a szakszervezetek és a kormány között, majd a Fővárosi Ítélőtábla jogellenessé nyilvánította a sztrájkot, február 11-én pedig megjelent egy rendelet, amely lényegében ellehetetleníti a tanárok munkabeszüntetését. Ezt követően számos iskolában a polgári engedetlenség eszközéhez nyúltak a pedagógusok, és immár hetek óta minden nap van olyan intézmény, ahol polgári engedetlenséggel tiltakoznak.
Szombathelyi Neumann János Általános Iskola tanárai: Évek óta mondtuk, hogy baj lesz
Ma reggel a Szombathelyi Neumann János Általános Iskola tanárai tartottak figyelemfelhívó demonstrációt. Sztrájkról azért nem beszélünk, mert az ehhez való jogukat egyszerűen elvették. A helyszínről élőben is bejelentkeztünk. Polgári engedetlenség a szombathelyi Neumann iskolánál Mi, a Szombathelyi Neumann János Általános Iskola alulírott tanárai 2022 március 7én 8 óra és 11:40 között polgári engedetlenségben veszünk részt.
A február közepén indult polgári engedetlenségi akciókban a Civil Közoktatási Platform összesítése szerint minimum 320 intézmény legalább 6300 pedagógusa vett részt a február 14-én kezdődött polgári engedetlenségi mozgalomban.
A állami gimnáziumok mintegy fele bekapcsolódott az akcióba, de egyházi és alapítványi iskolák, általános iskolák, óvodák és szakképző intézmények is voltak a résztvevők között.
A PDSZ nemrég arról számolt be, hogy tömegesen érkeznek visszajelzések arról, hogy a tankerületi központok igazgatói értekezleten utasítják az igazgatókat jogellenes intézkedésekre, valamint olyan utasítások kiadására, amelyek megakadályozzák, hogy érzékelhető sztrájkot tudjanak szervezni. Múlt héten a Helsinki Bizottság összefoglalta, szülőként mit kell tudni a sztrájkról.
Az aHang oldalán diákok indítottak petíciót a tanárok mellett, illetve március 16-ra demonstrációt is szerveznek. A szervezők a 24.hu-nak elmondták: azért döntöttek úgy, hogy petícióval és tüntetéssel kiállnak a tanárok mellett, mert úgy gondolják, hogy „a helyzetük jelenleg eléggé lehetetlen”.
„Szeretnénk egyrészt szolidarítani velük, másrészt megmutatni országnak-világnak, hogy mi is jelen vagyunk, mi diákok is értjük és átlátjuk a problémát és változást szeretnénk"
– fogalmaztak. Szerintük a diákok leginkább úgy tudnak segíteni, ha a sztrájk időszaka alatt kevésbé járnak iskolába, hiszen úgy a tanároknak sem kell a sztrájkról úgymond lemondani. Emellett fontosnak tartják a szolidaritási akciókban való részvételt.
A mai napon szolidaritási menettel áll ki a tanárok mellett 23 fővárosi iskola diákönkormányzata – az esemény részletei az alábbi linkre kattintva találhatók. A szervezők a 24.hu-nak azt mondták: azért döntöttek a menet mellett, mert a tapasztalataik alapján a részvevők ezt a szolidaritási kiállást tartják a leghatásosabbnak, így több embert tudnak bevonzani.
Információink szerint Győrben a Sün Balázs Óvodában, a Szabadhegyiben, az Arany, a Fekete és a Kölcsey iskolában, a Szent-Györgyi Albert Egészségügyi és Szociális Szakképző Iskolában, a győrszentiváni Móricz Zsigmond Általános Iskolában és a Jedlikben sztrájkol a pedagógusok egy része, emellett csatlakoztak a sztrájkhoz a gyógypedagógusok is. Úgy hallottuk, hogy a Révai Miklós Gimnáziumban is van sztrájk, de ezt az iskola igazgatója az Új Szónak cáfolta.