Megszűnik hétfőtől a maszkviselési kötelezettség Magyarországon, kivéve kórházakban és idősotthonokban – jelentette be Gulyás Gergely a Kormányinfón. A védettségi kártyára nem lesz már szükség, a munkáltató sem írhat elő többé kötelező oltást, kivéve a szociális és egészségügyi dolgozók esetén. Az ötödik hullám érétkelésük szerint lecsengőben van, ez az indok.
Az egészségügyi veszélyhelyzetet – ami különleges jogosítványokat ad a kormánynak – viszont fenntartják, hogy „fenntartsák a kormány cselekvőképességét”.
A tanároknak sem lesz kötelező az oltás. Az ellenzék egy hete csütörtökön követelte azt, hogy a kormány vezessen ki minden korlátozást.
Minden Ukrajnából érkező menekültnek segítséget biztosítunk
Nem küldünk katonákat, és semmilyen fegyverszállítmányt nem engedünk át a magyar határon Ukrajna felé – jelentette be Gulyás.
Az indok az, hogy az ilyen szállítmányokat megsemmisíthetik – bár nem mondta, de az oroszok –, ez pedig szerintük veszélyt jelent a kárpátaljai magyarokra.
Elmondta: Magyarország határozott érdeke a kormány szerint, hogy ne keveredjünk a háborúba. A humanitárius segítség fontos, a civileket igyekszik segíteni a kormány. Magyarország kijevi nagykövetsége átköltözött Lembergbe (Lviv).
Magyarország minden Ukrajnából érkező menekültnek segítséget biztosít, a határon gyorsabban átérnek Magyarországra, mint Lengyelországra – mondta Gulyás.
A szerdai adatok szerint 120 ezer ember lépett át a határon. A kormány 1 milliárd 350 milliós támogatást nyújt a segítséget nyújtó civil szervezeteknek, hat segítségnyújtó pontot nyitottak meg a keleti határnál.
Elmondta: Magyarországnak az az álláspontja, hogy az első biztonságos országban kell gondoskodni a menekültekről, ennek szellemében cselekednek.
A kormány elindította a Híd Kárpátaljáért kezdeményezés, a 1357-es szám hívásával lehet adakozni, eddig 200 millió forint gyűlt össze. A kormány 600 millió forint értékben küldött humanitárius segélyt, illetve 100 ezer liter üzemanyagot küldött Kárpátaljára.
A hvg.hu újságírója felvetette, hogy mi lesz azokkal, akik magyar állampolgárként jönnek át, így nem folyamodhatnak menekültstátuszért?
Gulyás elmondta: ez egy valós probléma, ami egyelőre nem jelentkezett, mert a legtöbb érkezőnek vannak rokonai, barátai Magyarországon. Gondolkodnak a problémán, mert később nagyobb gondot okozhat.
Szankciók: nehogy nekünk fájjon jobban
Gulyás hangsúlyozta: elítélik Oroszország támadását, ezért a kormány a szövetségesek minden szankcióját támogatja,
de figyelni kell a szankciók kialakítására, hogy az ne fájjon nekünk még jobban, mint az oroszoknak. Ilyen terület az energiaszektor. Beszélt aztán a miniszter a Sberbank bedőléséről, ami önkormányzatokat is érint, őket kedvezményes hitelekkel próbálják segíteni.
A kormány szerint az ország biztonsága a választásnál is sokkal fontosabb, ezért nemzeti egységet szeretnének elérni a kérdésben. Gulyás ez után arról beszélt, hogy szerintük a baloldal, és Márki-Zay Péter külön is felelőtlenül kommunikál, mivel Gulyás szerint „katonákat akar küldeni Ukrajnába”, bár Márki-Zay egyébként ilyet nem mondott.
Márki-Zay egy interjúban kérdésre válaszolva azt mondta, hogy ha a NATO mint szervezet úgy dönt, hogy katonákat küld Ukrajnába, akkor Magyarországnak is küldenie kéne.
Kiderült az is, hogy a magyar kormány egyáltalán nem támogatja, hogy magyarok jelentkezzenek az ukrán hadseregbe az orosz inváziós erők ellen harcolni. Gulyás úgy fogalmazott, hogy ezt a büntető törvénykönyv szabályozza.