Zsolt (akinek saját kérésére a teljes nevét biztonsága érdekében nem írjuk ki) szombathelyi kötődésű, de már évek óta Kijevben él családjával.
Zsolt fontos munkát végez, korábban a vasi fővárosban a meteorológiai szolgálatnak dolgozott.
Felesége ukrán, a nagyváros egyik lakótelepén élnek, amely szerencsére távolabb esik a központtól, így eddig a harcok is elkerülték.
„Éjszakánként látjuk a rakéták villanását, majd jön a dörrenés" - mondta el Zsolt lapunknak. „Kijev több milliós nagyváros, domborzata változatos, nagy területen épült fel. Ezért aztán nem lehet csak úgy lerohanni, hiszen minden kerülete más és más".
Zsolték az említett rakéták becsapódását a lakóteleptől úgy 10 kilométernyi távolságra saccolták. A helyzet bizarrságra jellemző, hogy amikor beszéltünk, akkor is dolgozott, a lakásából.
„Egy, a mezőgazdaságot érintő programban veszek részt, itthonról online, eddig nem volt se kép, se hang helyzet. De mostantól bármi előfordulhat”
– mondta.
Arra a kérdésre, hogy miként látja a helyzetet az átlagember szemszögéből, mire számít az elkövetkezendő napokban – a következőket válaszolta:
„Sok az álhír és a megtévesztés. Mi például most úgy tudjuk, hogy kb 40-50 kilométerre Kijevtől belarusz harci eszközök és fehérorosz katonák vannak, holott részükről hivatalosan ilyen nincs.
Azt is mondják, hogy Harkovot szétlőtték az oroszok. Kijevben, a külső zónákban is folytak utcai harcok, de a védőknek sikerült visszaszerezni az eredeti pozícióikat".
„Hogy mi lesz? Nehéz jósolni. Az oroszokat friss erők segítik, nálunk ez probléma, mármint az utánpótlás. Utcai harcokra mindenki számít, Molotov-koktélokat készítenek. Fegyvereket is osztottak, katonák és civilek védik a fontosabb objektumokat, épületeket. Egy biztos, sok tank közelít most felénk".
Zsolt elmondta: általános az a vélemény Ukrajnában, hogy
„amit az elmúlt időszakban, különösen az elmúlt 8 évben elértek, azt meg kell védeni".
Szerinte ez így is lesz, mert az ukránok egészen másként gondolkodnak, mint a nyugati országokban, ideértve a magyart is.
„Otthon elmennek tüntetni, aztán este vége, mert másnap munka lesz.
Itt ez nem így van: addig tartanak ki, amíg el nem érik a célt".
Mire számít, ha beveszik Kijevet a megszállók?
„Megpróbálnak egy oroszbarát kormányt fabrikálni, de nem lesz könnyű dolguk. Ukrajna az elmúlt időszakban erősen nyugatosodott, főleg a nagyvárosokban emelkedett az életszínvonal és egész sor nyugati minta vált általánossá.
Ennek elvételébe nem fognak csak úgy beletörődni.
Ha oroszbarát kormány lesz, akkor az uniós kapcsolatokat megnyirbálják és az ország stratégiai ügyeit az oroszok felügyelik majd".
Nem tervezik azt, ha eldurvul a helyzet, hogy haza, Szombathelyre jöjjenek?
„Mi maradunk. Olyan munkám van, amiből otthon is megélnék, de maradunk. Amit sajnálunk az az, hogy kinéztünk egy közeli ukrán faluban egy szép házat és elterveztük, megvesszük. Nos, nagyon úgy néz ki, ez most elmarad".
– válaszolta.