Jessica Kingdon amerikai apa és kínai anya lánya és most éppen esélyes az Oscar-díjra az Erőltetett menet című, 96 perces dokumentumfilmjével. A film valóban példa nélküli: olyan szituációkban mutatja be az átlag kínaiakat, amiket eddig elvétve láttunk. Manipulációt annál inkább.
Az ő titka, miként forgathatott például konzervgyárban, palack üzemben, európai-amerikai exportra szánt, szexbabákat készítő manufaktúrában. Vagy szépség stúdióban, testőr-kiképző központban, internetes kávézóban.
Ascension Trailer | MTV Entertainment Studios
The absorbingly cinematic Ascension explores the pursuit of the "Chinese Dream." This observational documentary presents a contemporary vision of China that ...
Egy biztos, filmje nagyon látványos, a képi világa meghökkentő és egyedi. Nem árt odafigyelni rá, mert amit látunk az – némi túlzással – a mi (közös) jövőnk lehet.
A filmet a most futó, budapesti dokumentumfilm fesztivál keretében vetítették a Savaria Moziban. Meglepően nagy érdeklődés övezte, híre megelőzte a bemutatót. Kingdon már a film címében utal rá, hogy miként látja második hazáját. De ez az „erőltetett menet" egészen sajátos társadalmat – szó szerint - vetít elénk.
Az európai, vagy amerikai ember hajlamos rá, hogy a kínaiakat egyetlen, hatalmas tömeg-masszaként lássa. És valóban: a filmben megdöbbentő méretek tárulnak elénk. Mellbe üt, amikor egy érettségi bulin vagy 20 ezer végzős diák diszkózik.
De ez a tömeg, mint fokozatosan kiderül, önálló, szabad akaratú individuumok összessége. Már ez nagy meglepetés, hiszen Kínáról szólva mi eddig katonai alakzatokhoz, fegyelmezetten várakozó ezrekhez szoktunk, akiket parancsszó igazít el.
A kamera a munka-asztaloknál azonban a főnökkel feleselő, bérükkel elégedetlenkedő, mi több, maguknak némi gúnyt is megengedő alkalmazottakat mutat.
Akik akár fel is mondhatnának, hiszen a gyár előtt mind újabb munkásokat toboroznak az amerikai-kínai vegyes vállalatokhoz. „Ne legyen tetovált és 36 évesnél több, viselkedjen kulturáltan", szól a megafon az unottan mobilozó fiatalokhoz. A telókon versenyautók, játékok és szőke nők tűnnek fel.
Kína megváltozott és most a világ megváltoztatására készül, sugallja a film. Amely nem él önálló kommentárral, de bőven idéz a kínaiak egymás között elhangzott beszélgetéseiből. A meghódítandó „piac" első lépcsője Afrika volt, most jön Európa.
A fő cél Amerika bevétele.
„Ma még kétszer kevesebb szépségipari terméket használunk fel, mint az amerikaiak, de öt év múlva már ötszörös előnyünk lesz", hangzik el az egyik kozmetikai bemutatón.
Amerika „legyőzésének" vágya szinte minden kínaiban ott él. Az USA sok tekintetben – főleg a fogyasztásban – példakép. De már adottak azok a modern technológiák, amelyek elvezetnek majd a versenyelőnyhöz a gazdaságban és a kultúrában.
Meglepő lehet, de számukra a verseny minden tekintetben egyenlő az USÁ-val. Európát, Oroszországot meg sem említik. Utóbbiak már lejárt lemez számukra abban a vetélkedésben, ami az 1. számú világhatalom címért folyik.
Apropó, technológia. Minimum meghökkenő, amikor azt látjuk, hogy a zebrák fölé óriáskivetítőt szereltek fel. Azért, hogy a szabálytalanul átkelőket – piroson, vagy telefonon lógva – kinagyítsák. Azt nem tudni, hogy ez mekkora visszatartó erő, de elég kényelmetlen lehet az illetőnek. Szerencsére a szemeket még kitakarják...
Ahogy megyünk előre a filmes időben, úgy lesz egyre világosabb: Kínában az igazi nagy változás a kultúrában történt meg. Óriási középületek, szórakoztató központot, könyvtárak, egyetemek épültek ezrével az 1,2 milliárd lakosú országban.
Azt is mondhatnánk, hogy ez a második kulturális forradalom. Az, amely végképp szakít az elsővel, a Mao Ce-tung-ival.
A kínaiak láthatóan zárójelbe teszik kommunizmusukat, ha üzletről van szó. Óriási vagyonok halmozódtak fel, hihetetlen luxusban él az elit. De kialakult egy 150-250 milliós középosztály is. Ők az ország igazi hajtómotorja. A javak újraelosztása, a rejtett-kapitalista jómód közepette is realisták, nem szalad el velük a ló.
Egy vezetői tréningen az alábbi fontos mondat hangzik el:
„Legyél sikeres, aztán gazdag! Az 5 millió jüanból csinálj 5 év alatt 500 millió jüant! De vigyázz, mert ha a megszerzett vagyonhoz nem társul kellő intelligencia, akkor a társadalom majd ezer módját találja meg annak, hogy visszavegye tőled".
A film végén két tüllruhás kislány gázol egy folyó szennyezett vízében. Mintha Disneylandből léptek volna elő. Szoknyájukat nyaldossa a víz, nyomként koszcsíkokat hagyva a hófehér szöveten.
Nevethetnénk, de inkább szorongunk.