A járványellenes korlátozások fokozatos enyhítését jelentette be január 29-i sajtótájékoztatóján a kancellár és az egészségügyi miniszter, írja az ORF Magyarok. A tervezett lazítások február 5-től hetente lépnek életbe, párhuzamosan az 5. járványhullám várható tetőzésével.
A szakértők előrejelzése szerint a járványhullám várhatóan február első hetének végére éri el tetőpontját, így az összállami válságkoordinációs stáb, a GECKO január 28-i ülését követően a kormány lazításokról határozott. Karl Nehammer kancellár bejelentette: február 5-től a bárok és éttermek este 10 óra helyett éjfélig tarthatnak nyitva. A nem ültetett rendezvények esetében pedig a 25 fős létszámplafont 50 főre emelik.
Egy héttel később, február 12-én eltörlik a 2G-szabályt a kereskedelemben. Innentől ismét szabadon vásárolhat mindenki, az FFP2-es maszk viszont minden üzletben kötelező marad.
A harmadik lépésben, február 19-én a 2G-szabály helyét a 3G veszi át a gasztronómiában és a turizmusban. Az éttermek és szállodák tehát vendégeiktől ismét elfogadhatják a PCR- és az antigénteszteket. A közeljövőben változik az iskolák tesztelési gyakorlata is, erről az oktatási miniszter tájékoztat majd.
Wolfgang Mückstein egészségügyi miniszter kiemelte: a nagyobb rendezvények esetében február 5-től egységesen a 2G szabály és a kötelező FFP2 maszkviselés lesz az irányadó, nem lesz szükség tehát plusz PCR-tesztek bemutatására. A gasztronómiában újra érvényes tesztek esetében a PCR-leletet 48 óráig, az antigén tesztet 24 óráig fogadhatják el.
A miniszter újságírói kérdésre hozzátette: az oltási igazolások érvényességén nem terveznek változtatni, az igazolványok február 1-től egységesen hat hónapig lesznek érvényesek az utolsó oltás napjától számítva.
Elisabeth Köstinger turizmusért felelős miniszter emlékeztetett, hogy január 24. óta bármely országból immár kötelező karantén nélkül érkezhetnek azok a turisták Ausztriába, akik háromszor oltottak vagy két oltást és egy negatív PCR-tesztet felmutatnak. Az új szabályok segítenek élénkíteni a síközpontok forgalmát, és mérsékelni az ágazat szereplőinek veszteségeit.
Katharina Reich országos tiszti főorvos, a GECKO vezetője a járványhelyzetet elemezve hangsúlyozta: a súlyos esetek gyakorisága érzékelhetően elvált a fertőzéses esetek trendjétől. Fontos viszont, hogy továbbra is fenntartsuk a védekezés alapszabályait, mert a koronavírus velünk marad, és bármikor okozhat kellemetlen meglepetéseket.