„Az Omikron új kihívás. Míg a korábbi variánsok nagyobb veszélyet jelentettek, mint a korábbiak, addig az omikron szélsebessen terjed, de a veszély amivel ránk tör, az gyengébb. Nem olyan erős, mint a korábbiak, ez jó hír"
- mondta.
Mint mondta: a lélegeztetőgépen lévők száma csökkent, a kórházi ápolásra szorulók száma viszont sokkal lassabban terjed.
Megerősítette: február 15-től csak az minősül oltottnak, aki már megkapta a harmadik oltást. Aki nincs beoltva, az nem minősült védettnek.
Hozzátette: a karanténszabályokat is megváloztatták, amely 7 napra csökkent.
Azoltási akcióról szól megismételte: januárban minden csütörtökön és pénteken előzetes regisztráció nélkül is lehet oltakozni.
Rákanyarodva a Kossuth Rádió újságírójának úgynevezett kérdésére:
„Természetesnek" nevezte, hogy a baloldal támadja a védekezést. Ami új, hogy "kamu videókat gyárt a baloldal". Hozzátette: úgy kell vitatkozni a védekezésről, hogy ne gyengítsék a járvány elleni harcot.
„Szabad és kell vitatkozni arról, hogy milyen a jó védekezést, de ezt úgy kell, hogy a védekezést ne gyengítsük" - mondta.
A miniszterelnök egy másik, szintén nagyon kemény kérdésre válaszolva közölte: a politika közel áll a népköltészethez és az irodalomhoz, ez az egyik szépsége ennek a szakmának.
Szerinte a „Magyarország előre megy, nem hátra” mondat mindenkinek mást jelent. Számára azt a küzdelmet jelenti, amit az ország az elmúlt 12 évben folytatott.
Közölte: vissza akarnak jönni azok, akik korábban csődbe vitték az országot.
Orbán Viktor ezt követően arról beszélt, hogy a baloldal nem támogatta a benzin és élelmiszerek árainak befagyasztását, Brüsszel arra ad pénzt, hogy a migránsokat behozzuk, de a kerítésre nem, végül pedig nem támogatja az egészségügy privatizációját, miközben a baloldal - szerinte - igen (amúgy nem, de mindegy is).
Végre megszülték a részletszabályokat is
Bár Gulyás Gergely már a múlt heti kormányinfón bejelentette a február 15-től érvénybe lépő új szabályokat, a részletekre mostanáig várni kellett.
A Magyar Közlönyben csütörtök este megjelent kormányrendelet értelmében tehát:
Csak az minősül oltottnak, akik be vannak oltva (tehát a betegségen átesettek nem).
Emellett elveszíti védettségi igazolását az, akinek egydózisú oltóanyag esetén az oltás óta hat hónap eltelt és az érintett újabb oltást nem vett fel, illetve "kétdózisú oltóanyag esetén a második oltás beadásának napjától a második oltást követő hat hónap eltelt, és az érintett újabb oltást nem vett fel."
Ugyanakkor, ha valaki két oltás után lesz fertőzött, akkor annak igazolásától számítva 6 hónapig továbbra is érvényes lesz az igazolványa.
A megerősítő harmadik oltás után az igazolvány korlátlan időre lesz érvényes.