Novak Djokovic, a világ jelenlegi első számú férfi teniszezője közleményben ismerte el, hogy hibás döntést hozott decemberben, amikor koronavírusosan adott interjút a francia L'Equipe sportlapnak.
A szerb világsztár múlt szerdán érkezett meg Melbourne-be, az ausztrál nyílt bajnokság helyszínére, de a reptéren nem engedték be az országba, visszavonták belépési engedélyét, órákig egy szobában kellett várakoznia, majd egy erre a célra kijelölt hotelben szállásolták el. A vízumát hétfőn bírósági döntés nyomán visszakapta, az ugyanakkor továbbra is kérdéses, hogy indulhat-e a Grand Slam-tornán.
Djokovic korábban oltásszkeptikus kijelentéseket tett, így Ausztráliába érkezése óriási felháborodást váltott ki, mivel felmerült a gyanú, hogy kivételeztek vele.
A játékos ügyvédei szombaton olyan iratokat tettek közzé, melyek szerint Djokovic november közepén megkapta a beutazáshoz szükséges vízumot, december 30-án pedig az orvosi mentességről szóló igazolást is. Utóbbit annak alapján, hogy december 16-án pozitív tesztet szolgáltatott.
A 20-szoros GS-győztes azért jelentetett meg szerdán közleményt az Instagram-oldalán, mert a botrány nem csitult körülötte, nyilvánvalóvá vált, hogy pozitív tesztje ellenére nem vonult karanténba és a lapinterjú mellett egy gyerekek számára rendezett nyilvános eseményen is részt vett.
"Nem kaptam meg az értesítést a PCR-teszt pozitív eredményéről addig az eseményig. A következő napon, december 18-án a belgrádi teniszközpontomban adtam egy jóval korábban leegyeztetett interjút a L'Equipe-nek. Miután megtudtam az eredményt, azon a beszélgetésen és fotózáson kívül minden más programomat lemondtam"
– írta közleményében Djokovic.
„Kötelességemnek éreztem, hogy megcsináljam az interjút, mert nem akartam cserbenhagyni az újságírót, ugyanakkor ügyeltem a biztonságos távolság megtartására és a fotózást leszámítva végig maszkot viseltem. Amíg azt követően hazafelé tartottam, hogy karanténba vonuljak, rájöttem, hogy hibás döntést hoztam és egy későbbi időpontra kellett volna halasztanom az interjút.”
– tette hozzá.
Nem csupán emiatt kellett most magyarázkodnia, hétfőn ugyanis különböző weboldalakon és a közösségi médiában olyan fotók és videók jelentek meg, amelyek állítólag bizonyítják, hogy a Monacóban élő Djokovic az ausztráliai utazását megelőző 14 napban Szerbiában és Spanyolországban is tartózkodott, miközben ő nemmel felelt arra a kérdésre, hogy a melbourne-i útját megelőző két hétben járt-e külföldön.
„Az utazási nyilatkozatomat a csapatom töltötte ki az én nevemben, ahogy ezt az országba érkezésemnél is elmondtam a határőröknek. Az ügynököm már korábban sajnálatát fejezte ki az adminisztrációs hiba miatt, azért, hogy rossz mezőt jelölt be az űrlapon a korábbi utazásokra vonatkozó résznél. Ez egy emberi hiba volt, de semmiképpen sem szándékos. Kihívásokkal teli időket élünk a világjárvány alatt, és ilyen hibák előfordulnak”
– jegyezte meg a 34 éves sportoló.
Az Australian Openen kilencszer győztes, címvédő teniszezővel kapcsolatban a végső döntést Alex Hawke bevándorlásügyi miniszter hozza meg, legkorábban csütörtökön, aznap, amikor a hétfőn rajtoló GS-viadal sorsolását tartják. A szerb parlament szóvivője, Ivica Dacic korábban aggodalmát fejezte ki, hogy ha Hawke kiutasítja Djokovicot Ausztráliából, akkor a világelső a következő három évben nem utazhat be az országba.
Az óriási nemzetközi visszhangot kiváltó ügyben a szerb és az ausztrál miniszterelnök kedden egyeztetett egymással.
Előbbi, Ana Brnabic egy keddi interjúban - még a teniszező közleményének megjelenése előtt - bírálta Djokovicot, és kijelentette, hogy decemberben megsérthette a szerb törvényeket, azzal hogy fertőzötten nem maradt karanténban.